Стаття 216. Незаконне виготовлення, підроблення, використання або збут незаконно виготовлених, одержаних чи підроблених марок акцизного збору чи контрольних марок
Особлива частина - Розділ VII (ст.199-235) |
Стаття 216. Незаконне виготовлення, підроблення, використання або збут незаконно виготовлених, одержаних чи підроблених марок акцизного збору чи контрольних марок
1. Незаконне виготовлення, підроблення, використання або збут незаконно виготовлених, одержаних чи підроблених марок акцизного збору або контрольних марок для маркування упаковок примірників аудіовізуальних творів та фонограм чи голографічних захисних елементів — караються штрафом від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до чотирьох років. 2. Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, — караються штрафом від трьохсот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк від трьох до п'яти років з конфіскацією товарів промаркованих підробленими марками чи голографічними захисними елементами.
1. Безпосередній об'єкт злочину — суспільні відносини, що складаються у сфері державного регулювання випуску продукції і формування дохідної частини державного бюджету.
2. Предметом злочину є марки акцизного збору, контрольні марки для маркування упаковок примірників аудіовізуальних творів та фонограм, голографічні захисні елементи.
Марка акцизного збору — це спеціальний знак, яким сьогодні маркуються в Україні тільки два види товарів — алкогольні і тютюнові вироби. Наявність на цих товарах акцизної марки підтверджує сплату платником акцизного збору, легальність їх ввезення і реалізації на території України (ст. 1 Закону України «Про акцизний збір на алкогольні напої і тютюнові вироби» від 15 вересня 1995 р. (ВВР. — 1995. — № 40. — Ст. 297). Акцизні марки бувають трьох видів: марки акцизного збору для маркування алкогольних напоїв; такі самі марки для тютюнових виробів; спеціальні марки для маркування конфіскованих алког
Марки акцизного збору у встановленому законом порядку продаються суб'єктам підприємництва, що є платниками акцизного збору на алкогольні напої і тютюнові вироби.
Контрольна марка для маркування упаковок примірників аудіовізуальних творів і фонограм — це спеціальний знак, що засвідчує дотримання авторських прав і надає право на поширення, у тому числі шляхом імпорту, оптової і роздрібної торгівлі, примірників аудіовізуальних творів або фонограм на території України і їх експорту (ст. 2 Закону України «Про розповсюдження примірників аудіовізуальних творів і фонограм» (ВВР. — 2000. — № 24. — Ст. 183). Контрольна марка має серію і номер. Закон передбачає три серії контрольних марок: «А» — для аудіокасет; «У» — для відеокасет; «К» — для компакт-дисків.
Аудіовізуальним твором визнається твір, що складається з набору пов'язаних між собою зображень, що створюють відчуття руху, із супровідним звучанням або без нього, що можна бачити, а при наявності супровідного звучання — чути. До аудіовізуальних творів належать кінематографічні та інші твори, виражені засобами, аналогічними кінематографії, на магнітних плівках, платівках, дисках тощо.
Фонограма — це винятково звуковий запис якогось виконання або інших звуків. Примірниками фонограм є грамофонні платівки, диски, магнітофонні касети й інші носії записів.
Примірник аудіовізуального твору або фонограми — це відтворена в будь-якій матеріальній формі копія аудіовізуального твору або фонограми, що містить усе або значну частину зображення або звуків, які є складовими частинами даного аудіовізуального твору або фонограми.
Примірники аудіовізуальних творів і фонограм маркуються контрольними марками перед їх випуском в обіг. Маркування контрольною маркою здійснюють імпортер, експортер або відтворювач, що випускає примірники в обіг. Право на одержання контрольних марок мають імпортери, експортери і відтворювачі примірників аудіовізуальних творів і фонограм, що внесені в Єдиний реєстр одержувачів контрольних марок.
Марка акцизного збору, контрольна марка для маркування упаковок примірників аудіовізуальних творів і фонограм не є цінними паперами, а тому застосування статей 199 або 224 КК при незаконному виготовленні, підробці, використанні або збуті вищезгаданих предметів виключається.
Голографічний захисний елемент — це голографічний елемент, призначений для маркування носіїв інформації, документів і товарів із метою підтвердження їх справжності, авторства тощо, виконаний із використанням технологій, що роблять неможливим його несанкціоноване відтворення (постанова КМ України «Про затвердження Положення про порядок голографічного захисту документів і товарів» від 24 лютого 2001 р. № 171 (ОВУ. — 2001. — № 9. — Ст. 355). Голографічним елементом визнається матеріальний об'єкт із тонкошаровою структурою, що створюється з метою формування (відновлення) записаного на ньому зображення шляхом інтерференції та дифракції світла, що відбивається.
3. Об'єктивна сторона злочину може виявлятися в незаконному виготовленні предмета злочину, його підробці, використанні або збуті.
4. Під незаконним виготовленням предметів, зазначених у ст. 216, слід розуміти, наприклад, їх виготовлення без одержання необхідного дозволу або з порушенням порядку одержання, оформлення такого дозволу, за підробленими документами, підприємствами, що не мають ліцензії на виготовлення таких предметів, тощо. При незаконному виготовленні виготовлювачем виготовляються не фальшиві, а дійсні марки акцизного збору, контрольні марки, голографічні захисні елементи, проте за відсутності необхідних правових підстав або з порушенням встановленого порядку для такого виробництва.
Відносини у сфері виготовлення зазначених предметів регулюються: «Положенням про марки акцизного збору», затвердженим Указом Президента України від 18 вересня 1995 р. № 849/95 (Урядовий кур'єр. — 1995. — № 145-146. — С. 6); постановою Кабінету Міністрів України «Про запровадження марок акцизного збору нового зразка з голографічними захисними елементами для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 23 квітня 2003 р. № 567 (ОВУ. - 2003. - № 17. - Ст. 761);
постановою Кабінету Міністрів України і НБУ «Про виготовлення бланків цінних паперів і документів суворої звітності» від 27 серпня 1997 р. № 933 (ОВУ. — 1997. — № 35- — Ст. 91); Законом України «Про розповсюдження примірників аудіовізуальних творів і фонограм» від 23 березня 2000 р. № 1587-ІП (ВВР. - 2000. - № 24. - Ст. 183); постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження положень з питань розповсюдження примірників аудіовізуальних творів і фонограм» від 13 жовтня 2000 р. № 1555 (ОВУ. - 2000. - № 42. - Ст. 1792); Указом Президента України «Про захист документів і товарів голографічними захисними елементами» від 15 листопада 2000 р. № 1239/2000 (ОВУ. - 2000. - № 46. - Ст. 1989); постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про порядок голографічного захисту документів і товарів» від 24 лютого 2001 р. № 171 (ОВУ. — 2001. — № 9. — Ст. 355); наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва і Служби безпеки України «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розроблення, виробництва, впровадження, сертифікаційних випробувань, ввезення, вивезення голографічних захисних елементів» від 8 квітня 2003 р. (ОВУ. - 2003. - № 17. - Ст. 806); постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку документів і груп товарів, які підлягають захисту голографічними елементами» від 5 липня 2002 р. № 932 (ОВУ. - 2002. - № 28. - Ст. 1314).
5. Під підробкою розуміється виготовлення фальшивих марок акцизного збору, фальшивих контрольних марок для маркування упаковок примірників аудіовізуальних творів і фонограм або фальшивих голографічних захисних елементів будь-яким способом (поліграфічний, електрографічний, фотографічний, малювальний, метод дворазового копіювання тощо). Таке виготовлення припускає повне відтворення предмета злочину, що створюється заново. Підробка має місце також і тоді, коли винний вносить в акцизні марки, контрольні марки, голографічні захисні елементи неправдиві свідчення, наприклад, змінює серію, номер чи інші реквізити.
6. Використання незаконно виготовлених, отриманих або підроблених марок акцизного збору, контрольних марок або голографічних захисних елементів полягає в маркуванні ними певних товарів, творів або інших предметів. Порядок позначення відповідних товарів акцизними, контрольними марками або захисними голографічними елементами визначається вищезгаданим законодавством.
7. Незаконне одержання марок акцизного збору, контрольних марок, голографічних захисних елементів, подальше використання або збут яких тягне кримінальну відповідальність за ст. 216 КК, означає одержання їх будь-яким протиправним способом, наприклад, шляхом викрадення, шахрайства, зловживання службовою особою своїм службовим становищем тощо.
Незаконне зберігання марок акцизного збору тягне адміністративну відповідальність за ч. З ст. 1645 КпАП.
8. Збут незаконно виготовлених, отриманих або підроблених марок акцизного збору, контрольних марок або голографічних захисних елементів — це будь-яка форма їх сплатного або безоплатного відчуження — продаж, обмін, дарування, передача в борг, у рахунок оплати боргу тощо.
9. Злочин вважається закінченим із моменту вчинення одної із зазначених дій.
10. Суб'єктивна сторона злочину — прямий умисел.
Якщо вчинення злочину, передбаченого ст. 216 КК, поєднане з ухиленням від сплати податків, зборів, інших обов'язкових платежів, то за наявності до того підстав вчинене слід додатково кваліфікувати за ст. 212 КК. Незаконне використання контрольних марок для маркування примірників аудіовізуальних творів і фонограм, поєднане з порушенням авторського права або суміжних прав, слід додатково кваліфікувати за ст. 176 КК.
11. Суб'єкт злочину — будь-яка особа. Якщо цей злочин вчиняється службовою особою, що використовує при цьому своє службове становище, відповідальність настає за сукупністю злочинів (статті 216 і 364 КК).
12. У частині 2 ст. 216 КК передбачена відповідальність за ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб.
Про поняття повторності див. ст. 32 КК і коментар до неї. Про поняття вчинення злочину за попередньою змовою групою осіб див. ст. 28 КК і коментар до неї.
< Попередня Наступна >