3.34. Угода з пов'язаних з торгівлею прав інтелектуальної власності, включаючи торгівлю конфатрактними товарами (ТРШС)
Право інтелектуальної власності Дахно, 2006
3.34. Угода з пов'язаних з торгівлею прав
інтелектуальної власності, включаючи торгівлю
конфатрактними товарами (ТРШС)
{Agreement on Trade Related Aspects of Intellectual Property
Rights, Including Trade in Counterfeit Goods (TRIPS))
Основна мета Угоди полягає в модернізації та уніфікації законодавства країн світу з охорони інтелектуальної власності. Угода складається з таких частин:
II. Стандарти, що стосуються наявності (availabity), обсягу (scope) та використання (to use) прав інтелектуальної власності.
III. Примусове виконання {enforcement) прав інтелектуальної власності.
IV. Набуття {acqnsition) і підтримання прав інтелектуальної власності та процедури між спорідненими сторонами {inter-partes procedures).
V. Уникнення та врегулювання спорів.
VI. Перехідні положення.
VII. Інституційні домовленості та прикінцеві положення. Названі частини Угоди включають 73 статті.
Вважається, що ця Угода є одним з трьох стовпів, на яких тримається Світова організація торгівлі {World Trade Organization — WTO). Двома іншими стовпами є Генеральна угода з тарифів і торгівлі {General Agreement on Tariffs and Trade — GATT) та Генеральна угода з торгівлі послугами {General Agreement on Trade in Services - GATS ).
Угода стосується:
—патентів (patents);
—авторського права і сумісних з ним прав (copyrights and related rights))
—промислових зразків (industrial designs);
—компоновок інтегральних мікросхем (layout designs of integrated circuits);
—комерційної таємниці (undisclosed information);
—вказівок географічного походження товарів (geogracphical indications).
221
Black Ice Software LLC
Demo version
Розділ III
Головні положення Угоди можна об'єднати в 5 груп:
1. Основні принципи та зобов'язання (basic principles and obligations).
2. Мінімальні стандарти з охорони, включаючи тривалість охорони прав і контроль за антиконкурентними положеннями ліцензійних угод (minimum standards of protection, including the duration of protection and the control of anti-competition practices in contractual licenses).
3. Обмежувальна ділова практика (restrictive business practices).
4. Заходи щодо дотримання прав інтелектуальної власності (рішення судів, дій митників тощо).
5. Перехідні положення щодо запровадження правил на національному рівні.
Держави-учасники Угоди зобов'язані не допускати дискримінації іноземців щодо набуття обсягу та підтримання (maintenance) прав інтелектуальної власності. Тобто зобов'язані надавати режим найбільшого сприяння (most-favoured nation — MFN) та національний режим (national treatment — NT).
Угода TRIPS відзначається ще й тим, що в ній вагомо наголошується (considerable emphasis) на спостереженні на національному рівні за примусовим виконанням законодавства та підзаконних актів у сфері інтелектуальної власності (surveillance of enforcement at the national level of intellectual property lagislation and regulations).
Угода TRIPS була опрацьована і узгоджена під час Уругвайського раунду переговорів ГАТТ у марокканському місті Маракеш 15 квітня 1994 р.
Угода ТРІПС передбачає, що до 1 січня 2000 р. країни, що розвиваються (developing countries) впорядкують своє законодавство відповідно до її положень. Найменше розвинуті країни мають виконати це до 1 січня 2006 р.
З огляду на цю Угоду, США, зокрема, внесли зміни до свого патентного законодавства, встановивши термін дії патентної охорони протягом 20 років від дати подання заявки. До цього термін дії патенту в США становив 17 років від дати його видачі.
222
< Попередня Наступна >