Стаття 262. Права сестри, брата, мачухи, вітчима та інших членів сім'ї на захист дітей
Сімейний кодек - Розділ V (ст.257-274) |
Стаття 262. Права сестри, брата, мачухи, вітчима та інших членів сім'ї на захист дітей
1. Сестра, брат, мачуха, вітчим мають право на самозахист своїх малолітніх, неповнолітніх, повнолітніх непрацездатних братів, сестер, пасинка, падчерки. 2. Сестра, брат, мачуха, вітчим мають право звернутися за захистом прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх та повнолітніх непрацездатних братів, сестер, пасинка, падчерки до органу опіки та піклування або до суду без спеціальних на те повноважень.Зміст цієї статті тотожний змісту ст. 258 СК, яка встановлює правомочності баби і діда щодо захисту внуків. Тому з погляду юридичної техніки було б доцільно об'єднати їх. При цьому лише трохи збільшилося б коло суб'єктів правовідносин, пов'язаних із захистом сімейних прав, однак не змінився б їх зміст, а також способи і порядок захисту прав неповнолітніх дітей.
Як вже зазначалося (див. коментар до ст. 258), ЦК (ст. 19) закріплює право особи на самозахист. Згідно з нею самозахист — це застосування особою, право якої порушено, засобів протидії, які не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства. У цій статті також зазначено, що особа має право на самозахист свого цивільного права та права іншої особи від порушень і протиправних посягань. У статті, що коментується, під терміном "самозахист" треба розуміти спосіб захисту сестрою, братом, мачухою, вітчимом або іншими членами сім'ї права іншої особи (відповідно брата, сестри, пасинка, падчерки тощо) від порушень та протиправних посягань.
Частина 2 коментованої статті наділяє зазначене коло осіб статусом законних представників їх неповнолітніх і повнолітніх непрацездатних родичів та осіб, прирівняних до них, при вирішенні питань, пов'язаних із захистом їх законних прав та інтересів, що охороняються законом. На підставі цієї норми вони можуть захищати їх права як в орга
< Попередня Наступна >