Стаття 368. Захисник

Митний кодекс - Глава 58 (ст.356-373)
66

Стаття 368. Захисник

У розгляді справи про порушення митних правил може брати участь захисник, якого самостійно визначає особа, що притягується до відповідальності, з числа осіб, які є фахівцями в галузі права і за законом мають право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи. Захисник має право: 1) знайомитися з матеріалами справи; 2) заявляти клопотання; 3) подавати скарги; 4) здійснювати інші права, передбачені законом.

 

Участь захисника у розгляді справи про порушення митних правил є одним з видів факультативної участі і цілком залежить від волі особи, яка притягається до відповідальності. Особа, яка притягається до відповідальності самостійно обирає захисника. Науково-теоретична та довідково-енциклопедична література не містить однозначного визначення терміну “захисник”.

Захисником у справі про порушення митних правил може бути професійний адвокат, тобто особа, яка має вищу юридичну освіту, стаж роботи за спеціальністю юриста або помічника адвоката не менше двох років, склала кваліфікаційні іспити, одержала свідоцтво на право заняття адвокатською діяльністю та прийняла присягу адвоката України (ч.1 ст.2 Закону України "Про адвокатуру".

Для допуску до участі у справі адвокат повинен пред’явити ордер адвокатського об’єднання або довіреність на ведення справи, видану його клієнтом.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України №13-рп/2000 від 16 листопада 2000 року захисниками у справі, в тому числі і тієї, яка перебуває в адміністративному провадженні, може бути будь-який фахівець в галузі права, який за законом має право на надання юридичної допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи Процесуальною підставою участі у справі такого захисника є нотаріально посвідчене доручення, в якому зазначаються к

онкретні права захисника та термін дії доручення..

Ч.2 коментованої статті окреслює права захисника: знайомитися з матеріалами справи, заявляти клопотання, подавати скарги, здійснювати інші права, передбачені законом. Більш широкий обсяг прав адвоката перелічений в ст. 6 Закону України “Про адвокатуру”.

Захисник є самостійним учасником розгляду справи про порушення митних правил, він не заміняє особу, яка притягається до відповідальності, а діє поряд з нею. Навіть, якщо порушник визнає себе винним , захисник вправі за наявності для цього підстав відстоювати перед органом, який розглядає його справу, невинність чи меншу винність. Адвокат не має права використовувати свої повноваження на шкоду особі, в інтересах якої він прийняв доручення (ч.1 ст.7 Закону України “Про адвокатуру”).

Кодекс України “Про адміністративні правопорушення” (ст.268) і Митний кодекс (ст.366,368) одностайні у визначенні процесуального моменту вступу захисника у справу про порушення митних правил. Ним є момент розгляду справи по суті.

 

< Попередня   Наступна >