Стаття 360. Умисне пошкодження ліній зв'язку

Особлива частина - Розділ XV (ст.338-360)
110

Стаття 360. Умисне пошкодження ліній зв'язку

Умисне пошкодження кабельної, радіорелейної, повітряної лінії зв'яз­ку, проводового мовлення або споруд чи обладнання, які входять до їх складу, якщо воно спричинило тимчасове припинення зв'язку, — карається штрафом від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до одного року, або обмеженням волі на строк до двох років.

 

1. Суспільна небезпечність злочину визначається тим, що він посягає на суспільні відносини, які забезпечують інформаційний обмін за допомогою засобів електричного зв'язку. Крім того, пошкодження кабельних, радіоре­лейних, повітряних ліній зв'язку проводового мовлення чи обладнання мо­же призвести до серйозних порушень роботи зазначених видів зв'язку, а та­кож споруд чи обладнання, що входять до їх складу.

2. Предметом злочину є: 1) лінії електрозв'язку (кабельні, радіорелейні, повітряні, проводового мовлення); 2) споруди та обладнання, які входять до їх складу.

Електрозв'язок — це будь-яка передача, випромінювання або прийом знаків, сигналів, письмового тексту, зображень і звуків чи будь-яких повідомлень по радіо, проводовій, оптичній чи інших електромагнітних сис­темах (ст. 1012 Додатка до Статуту Міжнародного союзу електрозв'язку, підписаного від імені України у м. Женеві 22 грудня 1992 р. (ЗУ. Міжнародні договори України. Том 14. — К., 1998. — С. 332), ратифікований Законом Ук­раїни від 15 липня 1994 р. № 116/94-ВР; ст. 1 Закону України «Про зв'язок» від 16 травня 1995 р. № 160/95-ВР (ВВР. - 1995. - № 20. - Ст. 143).

Предметом даного злочину є тільки ті лінії електрозв'язку, які прямо зазначені у диспозиції ст. 360 КК, а саме: кабельні, радіорелейні, повітряні, проводового мовлення. Причому призначенням кабельних ліній електрозв'язку м

ає бути міжміський зв'язок, оскільки пошкодження ка­бельних ліній в межах населеного пункту тягне адміністративну відпо­відальність.

Споруди зв'язку — це будівлі, вежі, антени, повітряні і кабельні лінії, проміжні та кінцеві пристрої ліній зв'язку та інші пристрої, що використо­вуються в лініях зв'язку для організації електричного зв'язку (ст. 1 Закону України «Про зв'язок»).

Обладнання ліній зв'язку — це технічні засоби зв'язку, пристрої, устатку­вання, прилади тощо, які є складовими частинами ліній електричного зв'яз­ку і використовуються для його організації, забезпечують його функціону­вання (кабельні ящики та шафи, розподільчі коробки тощо).

Умисне руйнування або пошкодження засобів зв'язку на транспорті за наявності підстав слід кваліфікувати за ст. 277 КК.

3. З об'єктивної сторони злочин характеризується такими ознаками:

1) діянням, тобто пошкодженням ліній зв'язку, споруд чи обладнання, які входять до їх складу; 2) наслідками у вигляді тимчасового припинення зв'язку; 3) причинним зв'язком між діями і наслідками.

Якщо пошкодження лінії зв'язку споруд чи обладнання не викликало припинення зв'язку, то склад злочину відсутній і відповідальність настає за ст. 147 КпАП.

Пошкодження ліній зв'язку, споруд чи обладнання, які входять до їх скла­ду, — це приведення їх до стану, коли вони не можуть бути використані за цільовим призначенням, тобто для передачі інформації.

Пошкодження, як правило, є результатом порушення порядку експлуа­тації, забезпечення збереження кабельних, радіорелейних і повітряних ліній зв'язку і проводового мовлення, який визначається «Правилами охорони ліній зв'язку», затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 1996 р. № 135.

Тимчасове припинення зв'язку — це його переривання, неможливість про­тягом певного часу використання ліній зв'язку за їх цільовим призначенням для передачі, випромінювання або прийому знаків, сигналів, зображень то­що. Тривалість припинення зв'язку на кваліфікацію не впливає, але може бути врахована при призначенні покарання.

Якщо тимчасове припинення зв'язку стало наслідком викрадення кабель­них ліній зв'язку або їх обладнання, дії винного підлягають кваліфікації за ст. 188 КК.

4. Суб'єктивна сторона злочину характеризується умисною виною. Залежно від мотивів і мети такі дії можуть утворювати склад іншого, більш тяжкого злочину: диверсії (ст. 113 КК), масових заворушень (ст. 294 КК), умисного руйнування або пошкодження засобів зв'язку на транспорті (ст. 277 КК), хуліганства (ст. 296 КК) тощо.

Необережне пошкодження ліній зв'язку тягне відповідальність за ст. 196 КК за умови, що воно спричинило тяжкі тілесні ушкодження або за­гибель людей.

5. Суб'єктом злочину є будь-яка особа, яка досягла 16-ти років.

 

< Попередня