Стаття 320. Порушення встановлених правил обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів
Особлива частина - Розділ ХІІІ (ст.305-327) |
Стаття 320. Порушення встановлених правил обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів
1. Порушення встановлених правил посіву або вирощування снотворного маку чи конопель, а також порушення правил виробництва, виготовлення, зберігання, обліку, відпуску, розподілу, торгівлі, перевезення, пересилання чи використання наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, призначених для виробництва чи виготовлення цих засобів чи речовин, — караються штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до чотирьох років, або позбавленням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років. 2. Ті самі дії, вчинені повторно, або якщо вони спричинили нестачу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів чи прекурсорів у великих розмірах, або призвели до викрадення, привласнення, вимагання наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів чи прекурсорів або заволодіння ними шляхом шахрайства чи зловживання службовою особою своїм службовим становищем, — караються штрафом до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк від трьох до п'яти років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
1. Суспільна небезпечність цього злочину полягає у порушенні встановлених правил обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, що створює умови для їх незаконного обігу.
2. Предметом цього злочину є наркотичні засоби, психотропні речовини, їх аналоги або прекурсори (їх визначення див. у п. 2 коментарю до ст. 305 КК).
3. Об'єктивна сторона цього злочину полягає: 1) в порушенні встановлених правил
Вирішуючи питання про відповідальність за ст. 320 КК за порушення встановлених правил, потрібно з'ясовувати, які саме правила були порушені.
Загальні правила обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів встановлено Законом України «Про обіг в Україні наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів». Більш детально ці питання регламентовано «Положенням про порядок здійснення діяльності у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 січня 1996 р. № 6, та іншими нормативними актами Кабінету Міністрів, Мінагропрому, Мінпромполітики, Держкоммедбіопрому, Міністерства охорони здоров'я України. Порушення цих правил тягне відповідальність за ст. 320 КК.
Порушення зазначених правил може виявлятися як у дії, так і у бездіяльності.
Відповідно до встановленого порядку культивування снотворного маку чи конопель може здійснюватися на підставах і в обсягах, передбачених державним замовленням. Ці питання вирішуються Мінагропромом, іншими органами, уповноваженими Кабінетом Міністрів України. Дозвіл на заняття такою діяльністю дається на підставі ліцензії чи дозволу, що видаються уповноваженими органами виконавчої влади.
Щодо порядку обігу в Україні наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів також встановлені чіткі правила та обмеження. Про зміст операцій з виробництва, виготовлення, зберігання, обліку, відпуску, розподілу, торгівлі, перевезення, пересилання чи використання наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, призначених для виробництва чи виготовлення цих засобів або речовин див. коментар до статей 307 та 311 КК.
Від складу злочинів, передбачених статтями 307 і 310 КК, склад злочину, відповідальність за який настає за ст. 320, відрізняється тим, що у даному разі виготовлення, зберігання, розподіл, реалізація наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів чи прекурсорів, посів або вирощування маку снотворного чи конопель здійснюються на законних підставах, але з порушенням правил обігу цих засобів, речовин або нарковмісних рослин.
Відповідальність за злочин, передбачений ч. 1 ст. 320 КК, настає лише в разі, коли порушення зазначених правил було істотним, тобто створювало реальну небезпеку для здоров'я людей або виходу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів чи прекурсорів з-під контролю. Малозначне порушення цих правил відповідно до ч. 2 ст. 11 КК злочином не визнається.
Злочин вважається закінченим з моменту порушення встановлених правил обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів чи прекурсорів.
4. Суб'єктивна сторона цього злочину характеризується вчиненням як умисно, так і необережно. Умисел може бути як прямим, так і непрямим. Ставлення особи до наслідків, передбачених ч. 2 ст. 320 КК, може бути тільки необережним. Якщо ж настання таких наслідків охоплюється умислом винного, вчинене слід кваліфікувати за сукупністю злочинів, передбачених ч. 2 ст. 320 та статтями 27, 308 чи 312 КК.
5. Суб'єкт злочину — спеціальний. Ним є особа, уповноважена додержуватися встановлених правил посіву або вирощування снотворного маку чи конопель, а також виробництва, виготовлення, зберігання, обліку, відпуску, розподілу, торгівлі, перевезення, пересилання чи використання наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів.
Відповідальність за ст. 320 КК несуть як посадові, так і інші особи, які у зв'язку з виконанням своїх службових або професійних обов'язків повинні додержувати зазначених правил (зокрема, працівники аптек, а також баз і складів, де зберігаються лікарські препарати, лікувальних закладів, науково-дослідних установ, лабораторій, підприємств, які вирощують наркоти-ковмісні рослини або виготовляють наркотичні засоби, психотропні речовини, їх аналоги чи прекурсори).
У випадку вчинення цього злочину службовою особою з використанням нею свого службового становища, вчинене, за наявністю до цього підстав, слід кваліфікувати додатково за вчинення відповідного злочину в сфері службової діяльності.
6. Обтяжуючі обставини цього злочину передбачені в ч. 2 ст. 320 КК, а саме: вчинення дій, передбачених ч. 1 цієї статті, 1) повторно, 2) якщо дії спричинили нестачу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів чи прекурсорів у великих розмірах, або 3) якщо такі дії призвели до викрадення, привласнення, вимагання, заволодіння ними шляхом шахрайства чи зловживання службовою особою своїм службовим становищем.
Про зміст ознак повторності та великого розміру наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів чи прекурсорів див. коментар до ст. 307 КК. При цьому слід мати на увазі, що спричинення нестачі великої кількості таких засобів чи речовин має статися саме внаслідок незабезпечення належного їх обліку або порушення інших правил поводження з такими засобами чи речовинами. Якщо ж нестача утворилася внаслідок інших причин (наприклад, крадіжки тощо), її розмір значення не має.
Щодо визначення ознак викрадення, привласнення, вимагання, заволодіння ними шляхом шахрайства чи зловживання службовою особою своїм службовим становищем див. коментар до ст. 308 КК.
Дії, передбачені ч. 1 ст. 320 КК, якщо вони спричинили нестачу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів чи прекурсорів у великих розмірах, або якщо такі дії призвели до викрадення, привласнення, вимагання, заволодіння ними шляхом шахрайства чи зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вважаються закінченими з моменту настання таких наслідків. Обов'язковим у такому випадку є встановлення причинного зв'язку між діями винного та вказаними наслідками.
< Попередня Наступна >