173
§ 3. Відшкодування шкоди, завданої внаслідок недоліків товарів, робіт (послуг)
Стаття 1209. Підстави відшкодування шкоди, завданої внаслідок недоліків товарів, робіт (послуг)
1. Продавець, виготовлювач товару, виконавець робіт (послуг) зобов'язаний відшкодувати шкоду, завдану фізичній або юридичній особі внаслідок конструктивних, технологічних, рецептурних та інших недоліків товарів, робіт (послуг), а також недостовірної або недостатньої інформації про них. Відшкодування шкоди не залежить від їхньої вини, а також від того, чи перебував потерпілий з ними у договірних відносинах. 2. Продавець, виготовлювач товару, виконавець робіт (послуг) звільняються від відшкодування шкоди, якщо вони доведуть, що шкода виникла внаслідок непереборної сили або порушення потерпілим правил користування або зберігання товару (результатів робіт, послуг).
Стаття, що коментується, регулює недоговірні відносини між продавцем, виготовлювачем товару, виконавцем робіт (послуг) та особою, якій завдано шкоду внаслідок недоліків товарів, робіт (послуг). Недоговірний характер відносин має місце і тоді, коли потерпілий та завдавач шкоди пов'язані договірними відносинами (наприклад, товар придбаний за договором купівлі-продажу). В такому випадку треба чітко відрізняти ті права та обов'язки сторін, які реалізуються в рамках укладеного договору, і ті права та обов'язки, які здійснюються поза договором. Так відповідно до ст. 678 ЦК покупець в разі продажу йому товару неналежної якості має різноманітний комплекс прав, в тому числі і право вимагати сплаченої за товар грошової суми. Це право носить договірний характер та реалізується в рамках договору купівлі-продажу. Якщо ж внаслідок недоліку придбаного товару була завдана шкода здоров'ю або майну покупця, відносини сторін з цього приводу носять недоговірний характер та регулюються правилами коментованої ст
атті. Спеціальний режим відповідальності за шкоду, завдану в результаті недоліків товарів, робіт (послуг), розповсюджується також на ситуації, коли потерпілий сам не придбавав та не користувався товарами (роботами, послугами). Наприклад, в результаті дефекту зливного клапану пральної машини вода під час прання вилилася на підлогу, в результаті чого була затоплена квартира знизу. В даному випадку право на відшкодування шкоди має не тільки власник машини, але і постраждалий сусід. Коментована стаття не обмежує суб'єктний склад потерпілих осіб. За її правилами підлягає відшкодуванню шкода, завдана як фізичним, так і юридичним особам. Умовами відповідальності за шкоду, завдану внаслідок недоліків товарів, робіт (послуг) є: - наявність конструктивних, технологічних, рецептурних та інших недоліків товарів, робіт (послуг), - надання виробником або продавцем недостовірної або недостатньої інформації про товари, роботи (послуги); - наявність шкоди, завданої майновим або особистим немайновим благам потерпілого; - причинний зв'язок між недоліками товарів, робіт (послуг) або недостатньою чи неправомірною інформацією та завданою шкодою. Вина виробника або продавця товару не має значення для покладення на них обов'язку відшкодувати шкоду. Навіть якщо виробник товару зробив все від нього залежно для виявлення недоліку та мінімізації його шкідливості (наприклад, виробник автомобілів відкликає браковані авто), він все одно зобов'язаний буде відшкодувати завдану шкоду. Частина 2 коментованої статті визначає дві підстави звільнення виробника та продавця від відповідальності. Такими підставами є непереборна сила (ст. 263 ЦК) та порушення потерпілим правил користування або зберігання товару (результатів робіт, послуг). Правила використання або зберігання товарів, (результатів робіт, послуг) розробляються виробником та доводяться до продавця, а продавець зобов'язаний довести такі правила до покупця товару, отримувача результату робіт (послуг). Певні додаткові правила в разі завдання шкоди визначаються Законом України "Про захист прав споживачів". Дія цього закону розповсюджується тільки на фізичних осіб - споживачів, однак для повного і належного розгляду спорів про відшкодування шкоди, завданої внаслідок недоліків товарів, робіт (послуг) необхідно враховувати положення Закону "Про захист прав споживачів" (ст. 16) та постанови ПВСУ від 12.04.96 р. N 5 "Про практику розгляду цивільних справ за позовами про захист прав споживачів". Так, наприклад, статтею 16 Закону "Про захист прав споживачів" встановлені додаткові підстави звільнення від відповідальності виробника товарів (доведення виробником того факту, що він не вводив продукцію в обіг, або факту, що дефект у продукції виник внаслідок додержання виробником вимог законодавства або виконання обов'язкових для нього приписів органів державної влади).
< Попередня Наступна >