МИРОВА УГОДА У СПРАВАХ ПРО БАНКРУТСТВО
Комерцiйне права - Банкрутство: практичнi аспекти |
Гаррi Вудуд, арбiтражний керуючий
МИРОВА УГОДА У СПРАВАХ ПРО БАНКРУТСТВО
Про мирову угоду, її особливiсть у процесi банкрутства, про суть, форму, порядок складання, тонкощi та нюанси рекомендуємо читати у такому порядку: якщо Ви практикуючий арбiтражний керуючий, бажано прочитати послiдов-но усi пункти; якщо нi – читайте, як Вам зручнiше.
Попереднi мiркування На жаль, навiть дуже поважнi автори, якi пишуть про мирову угоду у справах про банкрутство, роблять основний акцент на тому, що “мирова угода – це передусiм господарсько-правовий договiр, який несе господарсько-пр-о цесуальне навантаження” (Поляков Б.М. Санацiя i мирова угода як процедури банкрутства. – Тези конференцiї суддiв господарських судiв України “Практика застосування Закону України “Про вiдновлення платоспроможностi боржника або визнання його банкрутом”, 2002 рiк). Це, безумовно, так, але за суттю Закону України “Про вiдновлення платос-проможностi боржника або визнання його банкрутом” (на-далi Закон) мирова угода – це бiльше, нiж договiр, хоча б i специфiчний, суперважливий i т.iн. Згадаємо, що згiдно з частиною 1 статтi 4 Закону мирова угода є судовою про -цедурою щодо боржника . Треба погодитися, що мiж договором i процедурою є певна рiзниця.
Надалi в текстi автор розглядає мирову угоду тiльки як процедуру. Як будь-яка процедура у справi про банкрутство, мирова угода починається з прийняття певного процесуального судового документа i закiнчується також шляхом прийняття певного процесуального судового документа. В ходi провадження у справi про банкрутство по процедурi мирової угоди може бути прийнято додатково багато iнших процесуальних та допомiжних документiв, здiйснено певний набiр заходiв (органiзацiйних, еко-номiчних, фiнансових тощо).
Процедура мирової угоди розпочинається
У разi порушення вищенаведеного порядку укладення Мирової Угоди, як i у випадку суперечностi умов Мирової Угоди нормам чинного законодавства України, суд має право (частина 3 статтi 38 Закону) вiдмовити в її затвердженi.
Мирова угода має декiлька рiзновидiв, а саме:
Мирова угода на початковiй стадiї провадження у справi про банкрутство (до оголошення про банкрутство в офiцiйному друкованому органi).
Мирова угода у процедурi розпорядження майном.
Мирова угода у процедурi санацiї.
Мирова угода у лiквiдацiйнiй процедурi.
Рiзниця мiж чотирма вищенаведеними рiзновидами полягає:
По-перше,у кiлькостi суб’єктiв мирової угоди. Так, у першому випадку мирову угоду укладають боржник (в особi керiвника боржника) та iнiцiюючий кредитор. У другому випадку – боржник (в особi керiвника боржника) та комiтет кредиторiв (в особi голови комiтету креди-торiв). У третьому та четвертому – боржник (в особi арбiтражного керуючого) та кредитори (в особi голови комiтету кредиторiв).
По-друге, у наслiдках укладення Мирової Угоди. Дiйсно, у випадках 1-3 можливо вести розмову лише про умови, що призводять до вiдновлення платоспромож-ностi боржника, а в четвертому випадку укладення Мирової Угоди не обов’язково має призводити до вiднов-лення платоспроможностi боржника та вiдмiни лiк-вiдацiйної процедури.
По-третє, у складi доданих процесуальних доку-ментiв. У першому випадку, крiм тексту Мирової Угоди, нiяких iнших документiв не додається. Другий та третiй випадки вiдрiзняються вiд четвертого тим, що у четвертому випадку, у разi лiквiдацiї боржника, зобов’язання боржника щодо вiдшкодування усiх витрат, якi передбачено вiдшкодовувати у першу чергу, мають бути замiненi на пiдтвердження про виконання їх повнiстю або у розмiрах усiєї лiквiдацiйної маси. Крiм того, процедура мирової угоди у третьому випадку вимагає проведення зборiв кредиторiв за 15 днiв до затвердження Мирової Угоди, на яких має бути заслухано звiт керуючого са-нацiєю (частина 1 статтi 21 Закону).
Процедура мирової угоди – це специфiчна процедура у справi про банкрутство. Вона вiдрiзняється вiд iнших процедур тим, що може бути розпочата на будь-якiй iншiй стадiї справи про банкрутство. Закiнчення процедури мирової угоди завжди, на вiдмiну вiд iнших процедур, веде до припинення провадження у справi про банкрутство (пункт 5 частини 1 статтi 40 Закону). Крiм того, процедура мирової угоди, також на вiдмiну вiд решти процедур у справi про банкрутство, законодавчо не обмежується нiякими процесуальними строками. З iншого боку, ця процедура найшвидкiша та найкоротша. Нарештi, процедура мирової угоди, на вiдмiну вiд процедури розпорядження майном та лiквiдацiйної процедури, передбачає простий ме-ханiзм зворотного руху при її реалiзацiї (стаття 39 Закону).
Правова та економiчна суть мирової угоди Правова та економiчна суть мирової угоди (як процедури) полягає у процесуальнiй та фiнансовiй реалiзацiї господарського ризику (як можливого), пов’язаного iз здiйсненими ранiше господарськими дiями.
Мається на увазi, що при здiйсненнi певної господарської дiї сторони – учасники цiєї дiї – ризикують. (Управлiння ризиками у сучаснiй економiчнiй науцi – це найбiльш ди-намiчний та цiкавий предмет розгляду). Імовiрнiсть того, що у ходi виконання такої господарської дiї можливi ситу-ацiї завдання матерiальної шкоди однiй чи усiм сторонам, , i є ризиком. Це жорстока дiйснiсть, але цiлком реальна у си-туацiях iз справами про банкрутство. Платою за допущений ризик i є процедура мирової угоди. Звiдси й визначення Мирової Угоди: "мирова угода - домовленiсть мiж боржником i кредиторами стосовно вiдстрочки та (або) розстрочки, а також прощення (списання) кредиторами боргiв боржни -ка, яка оформляється угодою сторiн" (абзац 19 статтi 1 та частини 1 статтi 35 Закону).
Мирова угода – це певна послiдовнiсть домовленостей, поступок усiх сторiн з метою зменшення заподiяної (або очiкуваної) матерiальної шкоди. І робиться це за суворо окресленими правилами, вимогами, нормами Закону.
Якщо вважати, що суть мирової угоди, як i взагалi суть та цiлеспрямованiсть Закону, полягає у вiдновленнi пла-тоспроможностi боржника, можна зробити такий висновок щодо мирової угоди в цiлому i Мирової Угоди зокрема: вона носить унiверсальний характер, обов’язковий як для сторiн, що уклали, пiдписали угоду або вiд iменi кого її уклали, так i для iнших осiб, якi не згаданi у Мировiй Угодi: державнi органи - виконавча служба, органи стягнення, органи реєстрацiї; суб’єкти господарювання – кредитори, особливо тi, що не виконали вимог статтi 14 Закону).
Дiйсно, додержуючись норм Закону, сторони домовилися шляхом здiйснення певних заходiв вiдновити пла-тоспроможнiсть боржника i ретельно виконують усi взятi на себе зобов’язання, а “недисциплiнований кредитор”, “несумлiнний кредитор”, який умисно не заявив вимог до боржника, не погiршив свого матерiального становища внаслiдок пiдписання Мирової Угоди, пiсля вiдновлення п л ато спро можностi бор жник а, фа кт ично за ра ху нок iнших кредиторiв, має право i буде вимагати задоволення своїх грошових вимог у повному обсязi - з пенями, штрафами, неустойками, втраченою вигодою, з урахуванням iнфляцiї тощо. Це очевидно несправедливо. Тому ми звертаємо увагу усiх зацiкавлених читачiв на те, що iнфор-мацiйний лист Вищого господарського Суду вiд 19.03.2002 р., № 01-8/307 “Про деякi питання, пов’язанi з введенням мораторiю на вимоги кредиторiв згiдно з Законом України “Про вiдновлення платоспроможностi боржника або визнання його банкрутом” (надалi - Лист) треба читати буквально, точно дотримуючись змiсту написаного в ньому, а не шукаючи бажаного замiсть очевидного. Процитуємо частину 5 Листа повнiстю:
“5. У разi припинення провадження зi справи про бан -крутство у зв'язку iз затвердженням господарським су -дом мирової угоди умови цiєї угоди є обов'язковими лише для кредиторiв, вимоги яких було включено до реєстру вимог кредиторiв. Кредитори, вимоги яких не пiдлягають задово -ленню у межах провадження зi справи про банкрутство або не були заявленi згiдно з вимогами статтi 14 Закону, або заявленi пiсля закiнчення процесуального строку, вста -новленого цiєю статтею, який не було вiдновлено госпо -дарським судом, можуть подавати позов iз зазначеними вимогами у порядку, вста новленому ГПК.”
Змiст цiєї частини полягає тiльки в тому, що згадуванi особи мають право лише на пред'явлення своїх вимог (причому - не у судовiй процедурi банкрутства), а не на автоматичне задоволення позову. Частина 3 Листа прямо вказує: “3. Згiдно з частиною 5 статтi 31 Закону вимоги, заявленi пiсля закiнчення строку, встановленого для їх подання, не розглядаються i вважаються погашеними. Однак цей припис Закону слiд застосовувати у систем -ному зв’язку з iншими нормами Закону та сумiжного за -конодавства України.” Тому, у разi введення до Мирової Угоди (у вiдповiдностi з черговiстю заявника) умов прощення (списання), розстрочки чи вiдстрочки, згiдно з частиною 3 статтi 36 Закону: “3. Для кредиторiв, якi не бра -ли участi у голосуваннi або проголосували проти укла -дення мирової угоди, не можуть бути встановленi умови гiршi, нiж для кредиторiв, якi висловили згоду на укла -дання мирової угоди, вимоги яких вiднесенi до однiєї черги.” Тобто, заявник може вимагати лише рiвних умов з кредиторами своєї черги, якщо тiльки його ще ранiше не примусили списати заборгованiсть, що є предметом спору. В iншому випадку (з урахуванням iнших норм Закону та сумiжного законодавства) треба спочатку визнати Мирову Угоду недiйсною, повернутися до стадiї, на якiй вона була укладена, поновити для заявника пропущенi строки, внести його до реєстру грошових вимог кредиторiв i повернутися до розгляду Мирової угоди.
< Попередня Наступна >