ОБ’ЄКТ І КВАЛІФІКАЦІЯ ЗЛОЧИНІВ
Наукові статті - Теорія кваліфікації злочинів |
Є.Л. СТРЕЛЬЦОВ,
доктор юридичних наук, доктор теології, професор, проректор Одеського національного університету імені І.І. Мечникова
ОБ’ЄКТ І КВАЛІФІКАЦІЯ ЗЛОЧИНІВ
Кваліфікація представляє собою правову оцінку діяння з метою встановлення його сутності, надання відповідною юридичної оцінки та визнання, в зв’язку з цим, необхідних подальших заходів. Юридична кваліфікація в загальному плані дуже нагадує процедуру постановки лікарем медичного діагнозу. Призначення необхідних аналізів та лабораторних досліджень, кваліфіковане опитування, накопичення спеціальних знань щодо становища конкретної людини та постановка медичного діагнозу, який найбільш точно відображає фізичний стан цієї людини, дає змогу не тільки закріпити отриманні результати, а й призначити найбільш ефективне лікування, що надасть змогу вилікувати встановлену хворобу. Саме таке, але вже соціальне-юридичне завдання, стає і перед юридичної оцінкою діянь конкретної людини — знайти найбільш ефективні заходи протидії суспільно небезпечним діянням[1, 5—6].
Кваліфікація злочинів відбувається на різних етапах кримінального процесу і фіксується в процесуальних документах, які, умовно кажучи, відображають зміст саме цього етапу (наприклад, в постанові о порушенні кримінальної справи, в постанові про притягнення в якості обвинуваченого, в обвинувальному висновку, в судовий вироку). Кваліфікація має певний поступовий розвиток, якій об’єднує в собі взаємопов’язані дії особи. Вона включає в себе встановлення фактичних обставин справи, «знаходження» конкретного складу злочину під який «підпадає» вчинене діяння та закріплення такої «єдності» у відповідному процесуальному акті. Це достатньо складний розумово-логічний процес, з використанням низки заходів, в тому числі: дедукційних, індукційних та ін. На нашу думку, кваліфікація зло
Юридичною основою кваліфікації злочинів є, як відомо, склад злочину. Що таке взагалі склад злочину? Можливо сказати, що саме за допомогою складу злочину законодавець формулює так звані «формули злочину», наявність яких потрібно обов’язково встановити в діяннях конкретної особи. Наприклад, відомо, що в загальному плані, воду визначають як рідину, яка не має смаку та запаху. І це, так зване, загальне визнання. Але не завжди, особливо в складній екологічній обстановці, можливо точно визначити, що певна рідина є дійсно водою. Тому більш точним вважаєте таке визначення цієї речовини, яке зроблено за допомогою встановленню в її складі відомої усім ще зі школи, формули, а саме H2O. Тому, на нашу думку, і в кримінальному кодексі зібрані усі законодавчі моделі, так звані «формули» конкретних злочинів, які пропонує законодавець для правової оцінки діянь. Наприклад, як крадіжку можливо кваліфікувати тільки таки діяння, які несуть в своєму змісті необхідну «формулу» такого діяння. Так саме і з вбивством, і з хуліганством і з усіма іншими діяннями. Вони тільки тоді стають злочинними, коли вони мають у своєму змісті відповідну законодавчу «формулу». Слід сказати, що, багато в чому, саме такий підхід існує і в тих країнах, де офіційно не має складу злочину. Але наявність певних загальних ознак, які потрібно встановити при кваліфікації діянь, там теж існує. Безумовно, завжди потрібно відмежовувати склад злочину відмежовувати від самого злочину.
Відомо, що з загально визнаної позиції, склад злочину включає в себе чотири обов’язкових елементу, кожний з яких характеризується певними ознаками. Це: об’єкт, об’єктивна сторона, суб’єктивна сторона і суб’єкт. Саме в такій послідовності ми і пропонуємо ці елементи для вивчення, для наукового обговорення і т.ін. Але на практиці все відбувається, якщо можливо так сказати, навпаки. Ми повинні ретельно встановити ознаки, які характеризують об’єктивну і суб’єктивні сторони, суб’єкта таких діянь і тільки їх встановлення і необхідне професійного тлумачення, ми отримаємо змогу встановити об’єкт цього посягання. Саме встановлення об’єкту, згідно вітчизняної кримінально-правовій доктрині, дає змогу установити суспільну небезпечність конкретного діяння, провести необхідну систематизацію злочинів, відмежувати одні злочинні діяння від інших.
Потрібно відмітити, що при вітчизняному тлумаченні об’єкту, ми маємо певні відмінності від доктрин, які існують в інших країнах, в тому числі, наприклад, і в Німеччині, хоча на початку минулого століття ми по суті сприйняли існуючу німецьку теорію класичного кримінального права. Об’єкт також потрібно відрізняти від предмету і не тільки класичним визначенням, згідно з яким предмет це те в зв’язку з цим або з приводу чого вчиняється злочин. Необхідно розуміти, що якщо об’єкту злочину завжди спричиняється шкода, то предмет після вчинення злочинну може знаходитись, наприклад, в умовах кращих ніж до вчинення суспільно небезпечних діянь.
Взагалі проблема об’єкту це дуже складна, причому не тільки правова проблема. Правильне розуміння загальних та спеціальних ознак об’єкту надає змогу для вирішення цілого кола суспільно-правових питань, пов’язаних з проблемами криміналізації та декриміналізації, педалізації та депеналізації, кваліфікацією, застуванням альтернативних правових заходів і т.ін. Тому періодично проблеми об’єкту знову починають обговорювати. І зараз, вже на протязі певного періоду, ми знову повернулись к цієї наукової дискусії.
Якщо казати в більш загальному плані, існуючи сьогодні позиції, враховуючи і думки наших сусідів, з цього приводу систематизують наступним чином: 1) — охоронювані кримінальним законом суспільні відносини (М.І. Ба-жанов, Н.О. Гуторова, Б.О. Кирись, М.Й. Коржанській , В.О. Навроцький, В.Я. Тацій, А.В. Савченко, Ю.Л. Шевцов та ін.; 2) — соціальні блага (цінності), що охороняються кримінальним законом (С.Б. Гавриш, П.С. Матишевській, Є.В. Гавриш); 3) — людина, незалежно від віку, розумового розвитку, соціального статусу (Г.П. Новосьолов) 4) — окремі особи або багато осіб (І.Я. Козаченко, З.А. Незнамова); 5) — охоронювані кримінальним законом соціально значимі цінності, інтереси, блага (А.В. Наумов, А.В. Паш-ковська); 6) — суспільні відносини, які є відповідним порядком, встановленими приписам правових норм, а також соціальні блага (Г.В. Чеботарьова); 7) — соціальна оболонка є першим рівнем об’єкту, а все інше перебуває в середині цієї оболонки (В.М. Трубніков); 8) — охоронюваний кримінальним законом порядок суспільних відносин (П.П. Андрушко, О.М. Костенко, А.В. Ландіна) [2, 165].
Не деталізуючи цю проблему, можливо сказати, що практично усі ці визначення мають право на існування, тому що вони, на нашу думку, виділяють з загального поняття соціуму, як складного, багатоманітного та суперечливого предмету пізнання, окремі його відзнаки, складові та ін., і саме них пропонують вважати основними в існуючий науковій дискусії [3].
В той же час, більш зовнішні, так звані формалізовані визначення об’єкту залишають поза необхідної уваги, що може приводити до певної плутанини в визначенні цього елементу складу злочину, особливо при кваліфікації. Мова йде про так званні об’єкт кримінально-правової охорони і об’єкт злочину. Ми вже певний період вважаємо і наводимо для цього необхідні аргументи, що ці поняття не є синонімами і кожне з них має своє змістовне навантаження. Так, об’єктом кримінально-правової охорони потрібно вважати ті суспільні відносини, ті соціально значущі цінності, які охороняються можливостями кримінального законодавства, а об’єктом злочину виступають відносини, котрі порушуються в результаті вчинення суспільно небезпечних діянь. Доки немає злочину, суспільні відносини, які поставлені під охорону кримінального законодавства, виступають як об’єкт кримінально-правової охорони. А вже після вчинення злочину, такі суспільні відносини виступають у якості об’єкту злочину [4, 77—78 ]. Саме такій підхід дає змогу більш точніше розуміти зміст цього, в певній мірі, основного, системо утворюючого елементу складу злочину, більш фахове розуміти його змістовне навантаження, яке дається в його різних визначеннях, в тому числі, в законодавстві, в коментарях до законодавства, підручниках, постановах Пленуму Верховного Суду України тощо, що повинно, з нашої точки зору, надавати змогу більш точно використовування його в теорії і практиці. У всякому разі, такий підхід дозволить більш ретельно встановлювати можливе «співвідношення» між суспільними відносинами ( суспільними благами), які порушуються при вчиненні злочину, тобто об’єктом злочину і тими суспільними відносинами (суспільними благами), які вказуються в законодавчій «формулі» злочину, тобто об’єкту кримінально-правової охорони, що, безумовно, повинне знайти своє відображення при кваліфікації вчиненого.
Список використаної літератури:
Экономическая преступность в Украине. Курс лекций. Предисловие Мартина Финке (университет г. Пассау, ФРГ), 1997. — 572 с.
Грищук В.К. Кримінальне право України: Загальна частина: навч. посіб. для студентів юрид. фак. вищ. навч. закл. / В.К. Грищук. — К.: Видавничий Дім «Ін Юре», 2006. — 568 с.
Потрібно відмітити, що загальне розуміння суспільства як: об’єктивного процесу, стосунків між людьми, існування певних соціальних інститутів; встановити закономірності його функціонування; найбільш характерні ознаки та складові, це головне завдання, яке стоїть перед соціальною філософією практично з моменту його виникнення. В усякому разі Платон і Аристотель, Т. Гобсс, Ж.-Ж. Руссо, Ф.М. Вольтер, Г. Гегель, М. Вебер, Е. Дюрк-гейм, Т. Парсонс і багато інших мислителів формували схожі та відмінні ідею, щодо його визначення. Див, більш детально: Філософія: навч. посібник / Л.В. Губерський, І.Ф. Надольний, В.П. Андрущенко [та ін.]; за заг. ред. І.Ф. Надольного. — 6-те вид., випр. і допов. — К.: Вікар, 2006. — 534 с
Кримінальне право України. Загальна частина: підручник / відп. редактор заслуж. діяч науки і техніки України, доктор юрид. наук, професор Є.Л. Стрельцов. — Харків: Одіссей, 2009. — 328 с
< Попередня Наступна >