ПРАВОВА ОСНОВА ПРОТИДІЇ КОНТРАБАНДІ ПРОДУКТІВ ХАРЧУВАННЯ ПРАВООХОРОННИМИ ОРГАНАМИ УКРАЇНИ
Наукові статті - Правоохоронні органи |
М.М. Богданов
ПРАВОВА ОСНОВА ПРОТИДІЇ КОНТРАБАНДІ ПРОДУКТІВ ХАРЧУВАННЯ ПРАВООХОРОННИМИ ОРГАНАМИ УКРАЇНИ
Здійснено аналіз правового регулювання та практичних особливостей діяльності правоохоронних органів, спрямованої на протидію контрабанді продуктів харчування.
Ключові слова: правове регулювання, правоохоронні органи, контрабанда, контрабанда продуктів харчування, якість.
Постановка проблеми. Соціально-економічні перетворення, утвердження демократичних інституцій в Україні, надання широких прав і свобод громадянам за роки незалежності супроводжуються й загостренням негативних процесів: розвитком тіньової економіки, поширенням корупції, укоріненням організованої та професійної злочинності. Трансформація суспільних відносин вплинула на криміналізацію різних галузей економіки та зниження соціального захисту населення. Недостатня захищеність легітимних економічних відносин стала визначальною причиною кримінальних процесів у сфері господарської діяльності, серед яких значного поширення набула контрабанда.
Особливу суспільну небезпеку становить контрабанда продуктів харчування, яка визначається тим, що на територію нашої країни, з її території чи транзитом через Україну неконтрольовано переміщуються продукти харчування, що становлять потенційну небезпеку для життя та здоров’я населення. Причому, на думку науковців, факт контрабанди не може бути доведеним, якщо не буде встановлено, яким саме кримінально-значущим способом відбулося фактичне переміщення [1, с 25].
За оцінкою Кабінету Міністрів України [2, c. 34-42], контрабанда завдає суттєвої шкоди економічним відносинам у сфері господарської діяльності нашої держави. Збитків зазнають інтереси вітчизняного товаровиробника, порушується нормальний порядок товаровідн
Стан дослідження. Про підвищену актуальність становлення до явища контрабанди загалом, продуктів харчування зокрема свідчить постійна увага до цієї тематики вітчизняних та зарубіжних науковців. Важливий внесок у дослідження питань, пов’язаних з контрабандою, зробили Л.В. Багрій-Шахматов, А.Ф. Бандишев, В.А. Владимиров, В.М. Володько, С.А. Гадойбоєв, В.О. Глушков, Д.Д. Давіта-дзе, М.П. Карпушин, О.І. Козаченко, М.М. Маренич, П.С. Матишевський, ПП Михайленко, А. А. Музика, Н. А. Мірошниченко, О.М. Омельчук, М.П.Селіванов та інші. У їх публікаціях висвітлено чимало аспектів правового регулювання протидії цій злочинності. Однак слід відзначити, що ще низка питань організаційно-правового потребують обґрунтованих відповідей і практичних рекомендацій. Необхідно також подолати суперечності у трактуванні й вирішенні проблем, що знову ж таки як зовнішні, так і внутрішні економічні процеси, створює відчутні перешкоди входження нашої держави до загальносвітових економічних організацій.
Виклад основних положень. Коли йдеться про явища контрабанди продуктів харчування, то насамперед слід звернути особливу увагу на їх якість. Безпека харчової продукції і продовольчої сировини - одна з вирішальних складових економічної безпеки кожної держави. Вона визначається спроможністю країни ефективно контролювати виробництво й ввезення безпечного та якісного продовольства на загальновизнаних у світі засадах.
В Україні правовою основою забезпечення якості продуктів харчування є Закон України «Про якість та безпеку харчових продуктів і продовольчої сировини» від 5 листопада 2002 р., який також регулює відносини між органами виконавчої влади, виробниками, продавцями (постачальниками) і споживачами під час розробки, виробництва, ввезення харчових продуктів на митну територію України, їх закупівлю, використання, споживання та утилізацію. Крім того, правовою основою забезпечення якості продуктів харчування є Закони України: «Про захист прав споживачів», «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення», «Про вилучення, знищення та подальше використання неякісної та небезпечної продукції», «Про відповідальність постачальника за випуск і реалізацію неякісної і небезпечної продукції», «Про стандартизацію», «Про підтвердження відповідності» тощо. Та незважаючи на це, державний контроль не в змозі припинити як випуск неякісної продукції, так і ввіз на територію України продуктів харчування сумнівної якості. Ймовірно, це стало можливим через недоліки у роботі правоохоронних органів, прогалин у чинному законодавстві, низький рівень правозастосовної діяльності у справах про контрабанду та існуючі термінологічні розбіжності в кримінальному та інших галузях права.
Практично в усіх країнах світу під контрабандою розуміють незаконне переміщення через митний кордон держави певних товарів (або інших предметів), що вчиняється з приховуванням цих предметів у спеціальних сховищах (тайниках) або з іншими порушеннями [4, с. 96]. Відповідно до ст. 201 КК України контрабанда розглядається як переміщення товарів через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю, вчинене у великих розмірах, а також незаконне переміщення історичних та культурних цінностей, отруйних, сильнодіючих, вибухових речовин, радіоактивних матеріалів, зброї та боєприпасів (крім гладкоствольної мисливської зброї та бойових припасів до неї), а також стратегічно важливих сировинних товарів, щодо яких законодавством встановлено відповідні правила вивезення за межі України [5, с. 509].
Законодавче визначення способів вчинення контрабанди міститься у ст.ст. 351, 352 Митного кодексу України. Під переміщенням предметів поза митним контролем розуміють їх переміщення через митний кордон поза місцем розташування митного органу, або поза часом здійснення митного оформлення, або з використанням незаконного звільнення від митного контролю в наслідок зловживання службовим становищем посадовими особами митного органу. Обов’язковою ознакою об’єктивної сторони складу злочину контрабанди є місце її вчинення - це митний кордон. У ст. 6 Митного кодексу України зазначено: «Межі митної території України є митним кордоном. Митний кордон України збігається з державним кордоном України, за винятком меж території спеціальних митних зон становлять митний кордон України» [6].
У п. 4 постанови Пленуму Верховного Суду України від 26 лютого 1999 р. № 2 «Про судову практику в справах про контрабанду та порушення митних правил» підкреслено: «Під переміщенням предметів поза митним контролем слід розуміти їх переміщення через митний кордон поза місцем розташування митниці або поза часом здійснення митного оформлення» [7, с 84].
Переміщення продуктів харчування через митний кордон України з приховуванням від митного контролю має місце шляхом: використання тайників або інших засобів, що ускладнюють виявлення таких продуктів; надання продуктам харчування вигляду інших товарів; надання митному органу України як підстави для переміщення товарів підроблених документів; надання документів, отриманих незаконним шляхом; надання документів, що містять неправдиві відомості; надання документів, що є підставою для переміщення інших продуктів харчування, або інших предметів.
Злочинці при перевезенні продуктів харчування нерідко використовують тайники, тобто спеціально влаштовані сховища для контрабанди, а також обладнані або пристосовані конструктивні порожнини, ємкості у транспортних засобах. Під наданням продуктам харчування вигляду інших предметів слід розуміти зміну їх зовнішніх ознак (форми та стану, упакування, ярликів, етикеток тощо). У тому ж пункті згаданої постанови Пленуму Верховного Суду України зазначено, що «підробленими слід вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що «перекручують» зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими відбитками печаток, штампів, підписами тощо» [7, с 84].
Якщо особа отримала документи за відсутності законних підстав чи з порушенням встановленого порядку, то вони вважаються одержаними незаконно.
Кваліфікуючими ознаками контрабанди, передбаченої ст. 201 КК України, є вчинення за попередньою змовою групою осіб або особою, раніше судимою за злочин, передбачений цією статтею. У п. 8 згаданої постанови Пленум Верховного Суду України вказано: «Під групою осіб, які організувалися для зайняття контрабандою, необхідно розуміти двох або більше осіб, які спеціально об’єдналися для вчинення одного чи декількох незаконних переміщень предметів через митний кордон» [7, с. 85].
Однією з особливостей сучасного стану контрабанди продуктів харчування є її транснаціональний характер. Транснаціональна контрабанда продуктів харчування зумовлена таким явищем, як глобалізація злочинності. В.С. Овчинський зазначає, що глобалізація соціальних та економічних процесів породила і глобалізацію злочинності, яка робить її все більш організованою, транснаціональною і витонченою. Кримінальні співтовариства значно швидше, ніж державні системи різних країн, реагують на розвиток усіх типів комунікацій, на будь-які пом’якшення прикордонного контролю та полегшення пересувань [8, с. 5]. Такий стан справ ставить перед працівниками правоохоронних органів завдання налагодження дієвої та ефективної взаємодії з усіма зацікавленими службами, оскільки протидіяти організованим транснаціональним структурам власними зусиллями виявляється неможливим.
Відповідно до чинного кримінального та кримінально-процесуального законодавства, органи внутрішніх справ мають всі законні підстави захищати громадян від будь-яких злочинних та корупційних посягань. Незважаючи на те, що відповідно до ст. 112 КПК України досудове слідство у справах про контрабанду (ст. 201 КК України) проводиться слідчими органів Служби безпеки України. Відповідно до Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність» органи внутрішніх справ зобов’язані вживати необхідних оперативно-розшукових заходів щодо попередження, своєчасного виявлення, припинення і розкриття будь-яких злочинів, у тому числі контрабанди продуктів харчування.
За результатами оперативно-розшукової діяльності при встановленні ознак такого злочину, міліція як орган дізнання відповідно до п. 5 ст. 94 КПК України зобов’язана винести постанову про порушення кримінальної справи за відповідною статтею КК України. Після цього орган дізнання внаслідок виконання невідкладних слідчих дій у межах строків, передбачених ст. 108 КПК України, складає постанову про передачу через відповідного прокурора за територіальністю справи про контрабанду до слідчого підрозділу Служби безпеки України. При цьому слід відзначити, якщо під час розслідування кримінальної справи буде встановлено інші злочини, вчинені особою (особами), щодо якої (яких) ведеться слідство і які не є підслідними, то орган, що здійснює у справі досудове слідство, у разі неможливості виділення цих матеріалів до окремого провадження, здійснює нагляд за досудовим слідством, а прокурор своєю постановою визначає підслідність усіх цих злочинів. Згодом служби ОВС, за матеріалами яких було порушено кримінальну справу, здійснюють відповідне оперативно-розшукове забезпечення досудового і судового слідства за цією справою.
У контексті вирішення проблеми, заслуговує уваги пропозиція М. Корнієнка про створення прикордонної міліції. Очевидно, що це дасть можливість суттєво підвищити ефективність діяльності ОВС у протидії не лише контрабанді продуктів харчування, а й взагалі злочинності у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Проведене нами опитування слідчих СБ України дає підстави стверджувати, що виявлення та розслідування контрабанди продуктів харчування пов’язані із суттєвими ускладненнями. Практичним працівникам доводиться долати значні перешкоди при розслідуванні контрабанди продуктів харчування. На їх думку, складнощі насамперед проявляються в організаційному аспекті (відсутність належної взаємодії між оперативними працівниками і слідчими, складнощі у проведенні попередніх та експертних досліджень, велике навантаження тощо). На це вказали 39% опитаних; на відсутність окремої криміналістичної методики - 17,3%; на відсутність інформаційно-довідкових даних - 13,3%; на брак спеціальної літератури -5,4%, на інші - 24% респондентів.
Крім зазначених організаційних недоліків, на стан такої роботи вкрай негативно впливає недооцінка ролі оперативно-розшукової діяльності. Як зазначають О.О. Дульський та В.П. Захаров, в Україні, на відміну від інших європейських країн робота з конфідентами ще не стала основною рушійною силою в боротьбі з контрабандою. Існуючі в МВС відомчі правові та організаційно-тактичні засади цієї діяльності дозволяють більш-менш успішно боротися лише із звичайною загально-кримінальною та економічною злочинністю на сільському і селищному рівнях [9, с. 14].
Висновок. Практика свідчить, що кількісне зростання контрабанди продуктів харчування супроводжується ускладненням способів її вчинення та постійною зміною різновидів предметів контрабанди залежно від ринкової кон’юнктури. Вважаємо, що така ситуація зобов’язує державу та правоохоронні органи забезпечувати належну протидію шляхом розроблення та впровадження сучасної правової бази, організації ефективної взаємодії контролюючих суб’єктів, а також постійної наукової розробки дієвих методів виявлення та розкриття цього складу злочину.
––––––––––––
Костін М.І. Контрабанда. Доказування обставин вчинення злочину на досудовому слідстві: монографія / М.І. Костін. – К.: ДІЯ, 2003.
Про затвердження державної програми «Контрабанді – СТОП» на 2005-2006 роки: постанова Кабінету Міністрів України від 01 квітня 2005 р. № 260 // Офіційний вісник України. – 2005. – № 14. – С. 34–42.
Процюк О.В. Кримінальна відповідальність за контрабанду: дис. на здобуття наук. ступеня канд.. юрид. наук : 12.00.08 / О.В. Процюк. – К., 2006. – 256 с.
Белкин Р.С. Криминалистическая энциклопедия / Р.С. Белкин. – М.: Мегатрон ХХI, 2000. – 558 с.
Науково-практичний коментар Кримінального кодексу України від 5 квітня 2001 року / за ред. М.І. Мельника, М.І. Хавронюка. – К.: А.С.К., 2003. – 1104 с.
Митний кодекс України від 11 липня 2002 року № 92-IV. Офіційний текст зі змінами і доповненнями станом на 24 травня 2004 р. – К., 2004. – С. 262.
Про судову практику в справах про контрабанду та порушення митних правил: Постанова Пленуму Верховного Суду України від 26 лютого 1999 року № 2// Постанови Пленуму Верховного Суду України (1963–2000). Офіційне видання: у 2 т. / за заг. ред. В.Ф. Бойка. – К., 2000. – С. 83–88.
Овчинский В.С. ХХI век против мафии. Криминальная глобализация и Конвенция ООН против транснациональной организованной преступности / В.С. Овчинский. – М.: ИНФРА-М, 2001.
Дульський О.О. Підвищення ролі оперативно-розшукової діяльності у сфері боротьби з контрабандою та пов’язаною з нею корупцією / О.О. Дульський, В.П. Захаров // Науковий вісник Львівського державного університету внутрішніх справ. – Л., 2007. – № 1. – С. 3–21.
Исаев И.А. История государства и права России / И.А. Исаев. - М.: Юристъ, 2004. - 797 с.
Чебышевъ-Дмитріевъ А. О преступномъ дъействіи по руському допетровскому праву / А. Чебышевъ-Дмитріевъ. - Казань: Въ типографіи Импе-раторскаго университета, 1862. - 242 с.
Крип’якевич І.П. Історія України / І.П. Крип’якевич. - Львів: Світ, 1990. - 520 с.
Эверс И.Ф.Г. Древнее русское право в историческом его раскрытии / И.Ф.Г. Эверс. - СПб.: Тип. штаба отд. корп. вн. стражи, 1835. - 447 с.
< Попередня Наступна >