ПРАВОВІ ЗАСАДИ ДІЯЛЬНОСТІ ОРГАНІВ ВНУТРІШНІХ СПРАВ ІЗ ЗАПОБІГАННЯ ТРАНСНАЦІОНАЛЬНІЙ ЗЛОЧИННОСТІ
Наукові статті - Правоохоронні органи |
М.Г. Вербенський
ПРАВОВІ ЗАСАДИ ДІЯЛЬНОСТІ ОРГАНІВ ВНУТРІШНІХ СПРАВ ІЗ ЗАПОБІГАННЯ ТРАНСНАЦІОНАЛЬНІЙ ЗЛОЧИННОСТІ
На сьогодні структура та система органів внутрішніх справ України у законодавстві та дослідженнях вчених чітко не визначена, що викликає певні труднощі при проведенні аналізу правових основ їх діяльності із запобігання транснаціональній злочинності. Спроба законодавчого закріплення структури та системи ОВС була зроблена авторами проекту Закону України «Про органи внутрішніх справ». Так, у ст. 10 цього законопроекту передбачено, що до структури ОВС України входить: Міністерства внутрішніх справ України – центральний орган виконавчої влади; територіальні органи внутрішніх справ України; органи внутрішніх справ на транспорті; навчальні та науково-дослідні заклади і установи. А до системи ОВС України віднесено: Національну міліцію; Службу досудового слідства; Національну гвардію МВС України; Державну прикордонну служба МВС України; Державну службу пожежної безпеки і порятунку МВС України; Державну міграційну службу; Антикорупційне бюро. Крім того, до складу територіальних та транспортних ОВС України включено підрозділи міліції, досудового слідства, організації управління, забезпечення, заклади охорони здоров’я. Однак, цей законопроект повною мірою не відображає реальну картину сьогодення.
Безперечно, до системи ОВС слід віднести міліцію. У діяльності її підрозділів (кримінальної міліції; міліції громадської безпеки; транспортної міліції; державної автомобільної інспекції; міліції охорони; судової міліції; спеціальної міліції) поєднуються адміністративні, оперативно-розшукові, охоронні (на договірних засадах), слідчі та попереджувальні заходи протидії злочинності [1, с. 108]. Зважаючи на те, що до основних завдань міліції, які закріплено у ст. 2 Закону України «Про міліцію», віднесено: забезпечення особистої
Міністерство внутрішніх справ відповідно до покладених на нього завдань здійснює виявлення, розкриття і розслідування злочинів, що мають міжрегіональний і транснаціональний характер, веде боротьбу з організованою злочинністю, зокрема наркобізнесом і злочинністю у галузі економіки. Крім того, МВС забезпечує реалізацію державної політики щодо боротьби зі злочинністю; визначає основні напрями діяльності підпорядкованих йому органів, підрозділів, підприємств, установ і організацій та механізм їх реалізації; організовує здійснення органами внутрішніх справ профілактичних і оперативно-розшукових заходів щодо запобігання злочинам, їх виявлення, припинення і розкриття, провадження дізнання і досудового слідства у справах про злочини, розслідування яких законом покладено на такі органи, а також бере участь у розробленні проектів міжнародних договорів України з питань боротьби із злочинністю, забезпечує в межах своїх повноважень виконання укладених міжнародних договорів України; укладає згідно із законодавством з відповідними органами іноземних держав угоди про співробітництво у сфері боротьби із злочинністю та з інших питань, що належать до його компетенції тощо.
МВС України організовує діяльність підрозділів міліції та здійснює низку заходів спрямованих на запобігання транснаціональній злочинності відповідно до загальнодержавних програм і планів щодо протидії окремим видам злочинів. Так, згідно з планом заходів щодо протидії торгівлі людьми на період до 2010 р. МВС проводить аналіз міжнародних договорів з питань співробітництва у сфері протидії транснаціональній організованій злочинності, зокрема торгівлі людьми, бере участь у міжнародних оперативно-профілактичних операціях і розслідуванні злочинів, пов’язаних з торгівлею людьми, а також ініціює проведення таких розслідувань; здійснює співробітництво з Інтерполом, Європолом, Регіональним центром Південно-Східної Європейської ініціативи співробітництва у боротьбі з транснаціональною злочинністю (SECI), правоохоронними органами інших держав з питань спільної протидії торгівлі людьми, обміну інформацією про транснаціональні злочинні групи та окремих осіб, які продовжують таку діяльність, розслідують злочини, пов’язані з торгівлею людьми.
Перелічені завдання і функції виконуються не МВС загалом, а відповідними підрозділами його центрального апарату. Отже, МВС України відповідно до свого положення реалізує завдання безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління, управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управління МВС на залізницях, районні, районні у містах, міські управління і відділи, а також через внутрішні війська, підприємства, установи і організації, що належать до сфери його управління.
Діяльність цих структурних підрозділів щодо попередження злочинності має суттєві відмінності. Якщо для одних управлінь, служб та підрозділів (які виконують контрольно-дозвільні функції) попередження є супутнім завданням у межах правоохоронної діяльності чи супутнім результатом функціональної діяльності, то для інших - однією із функцій у межах правоохоронної роботи (управління, служби і підрозділи, які безпосередньо проводять боротьбу з загальнокримінальною і організованою злочинністю і для яких її попередження є однією із функцій у межах правоохоронної діяльності міліції), а для третіх - функціональна діяльність включає в себе й попередження (органи, для яких попередження злочинів є процесуально-правовим обов’язком у межах дізнання та попереднього слідства) [1, с 108].
В Україні окремого нормативно-правового акта, який би визначав діяльність органів і підрозділів внутрішніх справ щодо запобігання злочинам немає. На нашу думку, розроблення і затвердження окремого нормативно-правового акту МВС, який би регламентував в Україні діяльність органів і підрозділів внутрішніх справ щодо запобігання злочинам позитивно вплинуло б на організацію та ефективність такої діяльності.
Що стосується запобігання транснаціональній злочинності, то у Положенні про МВС України не конкретизовано, які саме служби та підрозділи ОВС виявляють, розкривають і розслідують злочини, що мають транснаціональний характер. Виходячи з логічного підходу до опрацювання цього питання та положення про відповідні нормативно-правові акти МВС, можна стверджувати, що такими слід вважати підрозділи кримінальної міліції, підрозділи по боротьбі з організованою злочинністю та підрозділи слідства. Так, у Положенні про кримінальну міліцію України від 26 січня 1997 р. було передбачено, що одним із основних завдань кримінальної міліції в межах своїх повноважень є координація діяльності правоохоронних органів України у боротьбі зі злочинністю, що має транснаціональний характер. Що стосується функцій кримінальної міліції, спрямованих на виконання основних завдань, то вони мають певний загальний характер і націлені на запобігання конкретних видів злочинів, не посилаючись на можливий їх транснаціональний характер. Такі функції не були узгоджені з відповідними функціями МВС України (наприклад, з виявленням, розкриттям і розслідуванням злочинів, що мають міжрегіональний і транснаціональний характер.
Ураховуючи те, що згадане Положення про кримінальну міліцію було скасовано, то на сьогодні завдання і функції оперативних служб та підрозділів, що входять до складу кримінальної міліції, визначаються положеннями про ці структурні підрозділи. Однак, відсутність такого положення зумовило розрізненість і відсутність координації виконання завдань і функцій підрозділів кримінальної міліції.
За результатами аналізу положень про структурні підрозділи кримінальної міліції можна зробити висновок, що до суб’єктів протидії транснаціональній злочинності слід віднести: Департамент боротьби з незаконним обігом наркотиків МВС України, Департамент боротьби зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми МВС України, Департамент кримінальної міліції у справах дітей, Державну службу боротьби з економічною злочинністю, Департамент карного розшуку.
Разом з тим хоча відповідно до завдань і функцій Департаменту боротьби з незаконним обігом наркотиків його підрозділи здійснюють заходи із запобігання злочинам у межах компетенції, посилання на їх транснаціональний характер відсутні.
Інша ситуація спостерігається нормативно-правовому регулюванні діяльності Департаменту боротьби зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми МВС України. Положення про вищезазначений Департамент розроблено з урахуванням норм міжнародних договорів щодо боротьби зі злочинністю. Ураховуючи завдання та функції ДБЗПТЛ МВС можна стверджувати, що його діяльність спрямована на організацію, координацію та оперативно-розшукове забезпечення запобігання транснаціональній злочинності відповідного напрямку (викриття та документування злочинної діяльності транснаціональних (організованих) злочинних груп).
В Положенні про кримінальну міліцію у справах дітей окремо не зазначено такий напрям роботи, як запобігання транснаціональній злочинності. Однак у ньому вказано, що кримінальна міліція у справах дітей виявляє дорослих осіб, які займаються виготовленням та розповсюдженням порнографічної продукції, видань, що пропагують насильство, жорстокість, сексуальну розпусту (хоча таке діяння, наприклад, у європейських державах відноситься до злочинів транснаціонального характеру).
У Положенні про Державну службу боротьби з економічною злочинністю відсутні норми щодо запобігання транснаціональній злочинності. Хоча таку діяльність служба здійснює, а саме протидіє злочинам міжнародного характеру (конвенційними злочинами) та злочинами, що вказані в міжнародних договорах з питань протидії транснаціональній організованій злочинності.
Подібна ситуація склалася щодо діяльності Департаменту карного розшуку МВС у завданнях і функціях якого відсутні посилання на боротьбу зі злочинами транснаціонального характеру. Однак, ураховуючи організований характер транснаціональної злочинності, на ДКР МВС та його підрозділи покладаються завдання із запобігання транснаціональній організованій злочинності.
Відповідно до вказаного Закону України «Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю» до державних органів, спеціально створених для боротьби з організованою злочинністю належать спеціальні підрозділи по боротьбі з організованою злочинністю МВС України, а до державних органів, які беруть участь у боротьбі з організованою злочинністю належать органи внутрішніх справ України [3].
Основними структурними підрозділами МВС, які здійснюють боротьбу з транснаціональною організованою злочинністю є підрозділи по боротьбі с організованою злочинністю, які виконують такі завдання як: протидія організованим злочинним групам і злочинним організаціям; запобігання транснаціональній злочинності у всіх її проявах; перекриття і ліквідація каналів проникнення в Україну і транзитне переміщення наркотичних засобів, зброї і вибухових речовин тощо [4].
Зважаючи на те, що відповідно до основних завдань діяльності підрозділів особливого призначення «Беркут» віднесено вжиття заходів по боротьбі з організованою злочинністю, припинення терористичних актів звільнення заручників тощо їх слід теж вважати суб’єктами запобігання транснаціональній злочинності.
Структурним підрозділом центрального апарату МВС України (міліції громадської безпеки), який забезпечує організацію й узгодження дій органів внутрішніх справ на транспорті у боротьбі зі злочинністю, злочинними посяганнями на вантажі, припиненні правопорушень та запобіганні їм, охороні громадського порядку, захисті особистої власності та безпеки громадян на об’єктах транспорту України є Департамент транспортної міліції МВС. Тому цілком очевидно, що підрозділи транспортної міліції, у межах своєї компетенції, є також суб’єктами запобігання транснаціональній злочинності. Крім того, суб’єктами запобігання транснаціональній злочинності також є слідчі підрозділи, а саме: в межах розслідування кримінальних справ з транснаціональних злочинів (у т.ч. учинені організованими групами і злочинними організаціями) та виконання міжнародно-правових доручень. Основним із підрозділів, що здійснює вказану діяльність та входить до складу кримінальної міліції центрального апарату МВС України є Робочий апарат Укрбюро Інтерполу.
Ефективність міжнародного співробітництва у протидії транснаціональній злочинності залежить від наявного механізму надання правової допомоги з питань кримінального судочинства та організаційно-правового забезпечення проведення оперативно-розшукових заходів, слідчих дій в межах міжнародного співробітництва Таку ефективність на сьогодні забезпечує Міністерство внутрішніх справ України в особі Робочого апарату Укрбюро Інтерполу (на правах департаменту) та його підрозділів в головних управліннях, управліннях МВС України в Криму, областях, містах Києві та Севастополі.
Можливості НЦБ Інтерполу в Україні використовуються у сфері боротьби з незаконним виготовленням підроблених грошових знаків; у сфері попередження, розкриття та розслідування злочинів, пов’язаних з транспортними засобами; у сфері боротьби з посяганнями на культурні цінності та предмети антикваріату; у сфері боротьби з незаконним обігом наркотиків; у сфері боротьби з незаконним обігом вогнепальної зброї, боєприпасів, вибухівки та вибухових пристроїв; у сфері боротьби із злочинами, пов’язаними з підробкою документів; у сфері захисту довкілля, а також боротьби із злочинами, пов’язаними з викраденням та незаконним перевезенням радіоактивних речовин.
В Положенні про Національне центральне бюро Інтерполу від 25 березня 1993 р. вказано, що Укрбюро Інтерполу представляє Україну в Міжнародній організації кримінальної поліції – Інтерполі та є центром координації взаємодії правоохоронних органів країни з компетентними органами зарубіжних держав щодо ведення боротьби із злочинністю, що має транснаціональний характер або виходить за межі країни. Здійснивши аналіз нормативно-правових актів МВС, що визначають правовий статус структурних підрозділів центрального апарату, можна виділити такі основні ознаки за якими їх завдання і функції будуть спрямовані на запобігання транснаціональній злочинності:
протидія організованим групам, злочинним організаціям з міжнародними зв’язками;
протидія злочинам міжнародного характеру (конвенційним злочинам) або тих злочинів, що вказані в міжнародних договорах з питань протидії транснаціональній злочинності;
взаємодія з правоохоронними органами зарубіжних держав і міжнародними організаціями у вирішенні питань боротьби зі транснаціональною злочинністю;
участь у підготовці міжнародних договорів з питань боротьби зі транснаціональною злочинністю.
Водночас з тим слід відзначити, по-перше, неузгодженість між собою нормативно правових актів МВС з питань, які стосуються запобігання транснаціональній злочинності; по-друге, неузгодженість завдань і функцій в частині запобігання транснаціональній злочинності у відповідних положеннях про підрозділи кримінальної міліції, а також між ними Положенням про Міністерство внутрішніх справ України; по-третє, з метою недопущення дублювання завдань і функцій структурних підрозділів МВС у цьому напрямку діяльності вважаємо доцільним здійснити розроблення єдиного нормативно-правового акту МВС, який би регламентував діяльність органів внутрішніх справ щодо запобігання транснаціональній злочинності; по-четверте, необхідність розробки єдиного понятійного апарату щодо визначення поняття транснаціональної злочинності; по-п’яте, необхідність удосконалення правового регулювання діяльності підрозділів кримінальної міліції, у частині узгодження існуючих нормативно-правових актів з ратифікованими Верховною Радою України міжнародними договорами, які регламентують питання протидії транснаціональній злочинності.
Незважаючи на особливу актуальність і важливість для суспільства питань ефективної протидії транснаціональній злочинності в основних Законах України («Про міліцію», «Про оперативно-розшукову діяльність», «Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю» тощо), що регламентують діяльність ОВС, нема положень щодо їх запобігання.
––––––––––––
Кримінологія. Загальна та Особлива частини: підручник для студентів юрид. спец. вищ. навч. закладів / І.М. Даньшин, В.В. Голіна, О.Г. Кальман, О.В. Лисодєд; за ред. І.М. Даньшина. – Харків: Право, 2003. – 352 с.
Бандурка А.М. Оперативно-розыскная деятельность: правовой анализ / А.М. Бандурка, А.В. Горбачев. –К.: РИО МВД Украины, 1994. – 160 с.
Див.: [Електронний ресурс]. Режим доступу: http: //www.rada.gov.ua
Див.: Сайт УМВС України в місті Севастополі [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://umvd.stel.sebastopol.ua/news.html
Наступна >