ОКРЕМІ ОРГАНІЗАЦІЙНІ ЗАСАДИ СТАНОВЛЕННЯ І РОЗВИТКУ ВИЩОЇ ОСВІТИ В УКРАЇНІ
Наукові статті - Питання юридичної освіти |
М.Н. Курко
ОКРЕМІ ОРГАНІЗАЦІЙНІ ЗАСАДИ СТАНОВЛЕННЯ І РОЗВИТКУ ВИЩОЇ ОСВІТИ В УКРАЇНІ
З метою реалізації стратегічного курсу України на інтеграцію до Європейського Союзу, забезпечення всебічного входження України у європейський політичний, економічний і правовий простір та створення передумов для набуття Україною членства в ЄС Указами Президента України затверджено Стратегію інтеграції України до ЄС. Основними напрямами культурно-освітньої і науково-технічної інтеграції визначено впровадження європейських норм і стандартів в освіті, науці і техніці, поширення власних культурних і науково-технічних здобутків у країнах ЄС. Основні риси сучасної парадигми освіти визначено ще в Декларації прав людини, проголошеній і затвердженій Генеральною Асамблеєю ООН, де відзначається, що освіта має бути спрямована на загальний розвиток людини. Це принципове положення присутнє майже у всіх сучасних зарубіжних програмах розвитку освіти, і в Україні також.
Переломним моментом у розвитку системи освіти в країнах ЄС стали 60-ті рр. ХХ ст. Теза про те, що збереження західними країнами та США гегемонії у світі можливе тільки за умов суттєвого підвищення стандартів національної системи освіти, була беззаперечно прийнята суспільством, парламентом і федеральним урядом. Тому у 60-70-х рр. спостерігалося неухильне підвищення статусу освіти, яка почала визнаватися як загальнодержавна цінність. У цей період відбувається інтенсивний пошук нових підходів до розбудови освітньої системи, що призвів до появи цілого ряду освітніх концепцій. Найбільш відомі з них - меритократична концепція, концепція «мультикультурної освіти», концепція «гуманістичного навчання», концепція «структурного функціоналізму».
Меритократична концепція ґрунтується на положенні про провідну роль інтелектуальної еліти у створенні могутньої та
У сучасних умовах в Україні дедалі стає очевидним, що смислом і основним показником прогресу людства є розвиток кожної окремої людини на основі її здібностей. До того ж це - головний важіль подальшого прогресу суспільства, особливо в умовах переходу до науково-інформаційних технологій, а потім - і суспільства знань, де успіх у виробництві й життєдіяльності залежатиме насамперед від розвитку людини. У зв’язку з цим істотно актуалізується не тільки з огляду на інтереси окремої людини, а й суспільства загалом, завдання - якомога більше наблизити навчання і виховання кожної дитини до її сутності, здібностей та особливостей. На наш погляд, цей принцип має бути визначальним під час проведення будь-яких змін в освіті, бо саме він дозволить досягти найвищої якості освіти і, що надзвичайно важливо, не всупереч природі кожної людини, а завдяки її пізнанню й розвитку.
Концепція «мультикультурної освіти» набула популярності у 70-90-ті рр. ХХ ст. у зв’язку з посиленням в суспільстві демократичного руху за зміну статусу іммігрантів, індіанців, сексуальних меншин, людей з фізичними або психічними вадами тощо.
З кінця 70-х рр. активізувалася антитехнократична концепція «гуманістичного навчання», що цілком слушно розглядається фахівцями як антитеза традиційної системи освіти. Остання заснована на соціоцентричному підході, у межах якого мета розвитку особистості – її соціалізація та професіоналізація з позицій максимальної суспільної корисності. На початку 80-х рр. впроваджено в освітню практику концепцію «структурного функціоналізму», в якій однією з основних засад визнається моральне виховання студентів.
У сучасній Україні нового бачення набула така функція навчального процесу – навчити людину використовувати здобуті знання у своїй практичній діяльності (професійній, громадсько-політичній, побутовій та ін.). Поки що, на превеликий жаль, засвоєння знань тим, хто навчається, часто зорієнтоване на досягнення «тактичної мети» – успішно скласти іспит або залік. За такого підходу людина і знання найбільше зближуються в момент іспиту, але потім швидко й назавжди взаємно віддаляються. Практично втрачається сенс навчання, засвоєння знань. Тому необхідно позбутися формального підходу до навчання, перетворити навчальну діяльність в органічне засвоєння знань як методології, бази, основи діяльності людини у різних сферах життя.
Освіта в сучасних умовах є могутнім чинником розвитку духовної культури українського народу, відтворення інтелектуальних і продуктивних сил суспільства, запорукою громадянського миру і майбутніх успіхів у зміцненні й утвердженні авторитету України як суверенної, незалежної, демократичної, соціальної та правової держави – повноправного члена європейської та світової спільноти. Освіта і майбутнє – два ключові аспекти, з позицій яких слід розглядати стан справ, що склався в галузі загальної середньої освіти, та визначати її перспективи. Національна система освіти функціонує у правовому полі, що ґрунтується на Конституції України, Законах України «Про освіту», «Про вищу освіту», «Про загальну середню освіту», «Про дошкільну освіту», «Про позашкільну освіту», «Про охорону дитинства», Національній доктрині розвитку освіти.
Необхідність реформування системи вищої освіти України, її удосконалення і підвищення рівня якості є найважливішою соціокультурною проблемою, яка значною мірою обумовлюється процесами глобалізації та потребами формування позитивних умов для індивідуального розвитку людини, її соціалізації та самореалізації у цьому світі.
Ці процеси диктують, перш за все, необхідність визначення, гармонізації та затвердження нормативно-правового забезпечення в галузі освіти з урахуванням вимог міжнародної та європейської систем стандартів та сертифікації.
Основною метою державної політики в галузі освіти є створення умов для розвитку особистості і творчої самореалізації кожного громадянина України, оновлення змісту освіти та організації навчально-виховного процесу відповідно до демократичних цінностей, ринкових засад економіки, сучасних науково-технічних досягнень.
Пріоритетними напрямами державної політики щодо розвитку вищої освіти є: особистісна орієнтація вищої освіти; формування національних і загальнолюдських цінностей; створення для громадян рівних можливостей у здобутті вищої освіти; постійне підвищення якості освіти, оновлення її змісту та форм організації навчально-виховного процесу; запровадження освітніх інновацій та інформаційних технологій; формування в системі освіти нормативно-правових і організаційно-економічних механізмів залучення і використання позабюджетних коштів; підвищення соціального статусу і професіоналізму працівників освіти, посилення їх державної і суспільної підтримки; розвиток освіти, як відкритої державно-суспільної системи; інтеграція вітчизняної вищої освіти до європейського та світового освітніх просторів.
Стає усе більш очевидним, що необхідна розробка довгострокової програми структурної адаптації національної освітньої політики до нових міжнародних умов. При розробці стандартів враховуються процеси створення єдиного освітнього простору в Європі. Рекомендації щодо нормативних вимог визначаються згідно з Лісабонською конвенцією і Болонською декларацією.
Окремо варто сказати про систему управління освітою, яка має базуватися на сучасних засадах освітнього менеджменту. Адже реалізація системи гуманістичного навчання неможлива без упровадження гуманістичної системи управління навчальними закладами, оскільки функціонування не орієнтованого на людину управління дискредитуватиме саму ідею гуманізації навчально-виховного процесу.
Потреба оперативно реагувати на нові, часом непередбачувані вимоги потребує не лише того, щоб структура й механізм управління середньою освітою були диверсифікованими і гнучкими, а також щоб вони планувалися під час консультацій з усіма зацікавленими сторонами. Відповідальність має чітко розподілятися між національним, регіональним та місцевим рівнями як щодо підтримки послідовності системи, так і щодо врахування місцевих або регіональних потреб і реалій. Тому, беручи до уваги національні традиції та історію певного регіону, треба не тільки шукати узгодження в питаннях визначення ролі, обов’язків та їхнього розподілу, а й гарантувати також, щоб ці структури працювали гармонійно й демократично з появою нових потреб.
Запровадження ступеневої системи вищої освіти й уведення нових освітньо-кваліфікаційних рівнів «бакалавр» та «магістр» надає широкі можливості для задоволення освітніх потреб особи, забезпечує гнучкість загальноосвітньої, загальнокультурної та наукової підготовки фахівців, підвищення їх соціального захисту на ринку праці та інтеграцію у світове освітянське співтовариство. Запровадження ступеневої вищої освіти в Україні значно розширило правові рамки фахівців, про що свідчить ратифікована Верховною Радою України конвенція «Про визнання кваліфікацій вищої освіти в європейському регіоні» (Лісабон, 1997 р.).
З метою незалежного забезпечення якісних показників освітньої діяльності законодавство України передбачає чіткий та прозорий механізм її регулювання, основними складовими якого є інституції ліцензування, атестації та акредитації. З цією метою в Україні створено відповідну державно-громадська інституцію – Державну акредитаційну комісію (ДАК), яка забезпечує додержання вимог до вищої та професійно-технічної освіти шляхом встановлення відповідних нормативних показників до їх ліцензування та акредитації. До складу ДАК входять представники громадськості – найвідоміші вчені, ректори навчальних закладів та державні особи.
Освіта вищого закладу є важливим елементом системи генерації знань. Вона забезпечує взаємозв’язок фундаментальної освіти і можливості гнучкого реагування на потреби в кадрах по пріоритетних для країни напрямах, розвиток інтелектуальних здібностей майбутніх фахівців. Сьогодні необхідно трансформувати вузівський сектор освіти у складову національної інноваційної системи, одночасно сприяючи підвищенню рівня професійності.
Освіта має готувати глобалістичну людину, точніше здатну жити і ефективно діяти в глобальному середовищі. Тут є надзвичайно широкий спектр завдань – від формування відповідних світоглядних позицій, розуміння українського розвитку в контексті світових цивілізаційних процесів до відпрацювання навичок спілкування зі світом, людьми з інших країн, переймання їх досвіду і досягнень. Це особливо важливо в умовах, коли прогрес кожної окремої країни залежить не тільки від зусиль її громадян, а й від того, наскільки вони здатні сприймати все краще, що є в інших країнах.
Згадаємо ще про одну проблему, тобто про велику кількість програм окремих аспектів розвитку освіти. Сьогодні їх - десятки. Є програми галузеві, програми, за які відповідають представники декількох галузей, тощо. Водночас нема узгодженості, конкретизації, структурованості, механізмів виконання багатьох програм. Жодна програма фінансово не забезпечена. Крім того, кожна програма має свою періодичність і обсяги звітності. Потрібно систематизувати чинну базу програм та припинити практику розробки і прийняття програм без забезпечення їх фінансування.
Для досягнення якісної освіти корективи необхідно провести і в такій важливій сфері, як формування системи цінностей особистості. Освіта має готувати по-сучасному цінністно орієнтовану особистість. Суспільство загалом і освіта зокрема, відповідальні за формування у людей цінностей, час яких уже минув. Варто зрозуміти, що утвердження цінностей, які віджили свій вік, дуже негативно позначається не тільки на сутності особистості, а й, безумовно, на життєвому шляху людини та характері суспільства.
Отже, опираючись на досвід та концепції реалізації надання освітніх послуг зарубіжних країн, в Україні необхідно вжити заходів, що посприяли б поглибленню й модернізації економічного мислення в суспільстві, вдосконаленню нормативно-правової регламентації вищої освіти відповідно до законодавства розвинених країн, підвищенню капіталізації організацій в результаті інвентаризації активів вищих навчальних закладів, реєстрації прав на результати інтелектуальної діяльності, створенню великих конкурентоздатних науково-дослідних центрів відповідно до пріоритетних напрямків інноваційного розвитку - національних лабораторій, розширенню програмного фінансування у формуванні відомчих і державних цільових програм освітньої сфери із залученням провідних національних і зарубіжних організацій до цих програм і стратегії розвитку освітництва.
Успішна реалізація українською освітою зазначених функцій, поряд з іншими актуальними перетвореннями, дозволить сформувати людину з інноваційним типом мислення, інноваційним типом культури, з готовністю до інноваційного типу діяльності, що стане адекватною відповіддю на перехід цивілізації в інноваційний тип розвитку. Лише сформувавши інноваційну особистість, зможемо стати конкурентоспроможною нацією.
< Попередня Наступна >