ДО ПИТАННЯ СИСТЕМАТИЗАЦІЇ РИНКІВ ФІНАНСОВИХ ПОСЛУГ УКРАЇНИ
Наукові статті - Фінансове право |
Д. М. Букатова,
аспірантка кафедри комерційного права Київського національного торговельно-економічного університету
ДО ПИТАННЯ СИСТЕМАТИЗАЦІЇ РИНКІВ ФІНАНСОВИХ ПОСЛУГ УКРАЇНИ
Стаття присвячена аналізу правових підстав систематизації ринків фінансових послуг України за окремими сегментами та наведено їх загальну правову характеристику.
Постановка проблеми. Функціонування національних ринків фінансових послуг у контексті сучасних європейських інтеграційних процесів та вступом України до СОТ нагально потребує теоретичного і практичного підґрунтя для розробки ефективного правового регулювання.
Слід підкреслити, що більшість наукових досліджень проблем розвитку ринків фінансових послуг у нашій державі здійснюється в межах саме економічної доктрини. Безперечно, спроби законодавчо врегулювати та науково дослідити конкретні аспекти діяльності окремих фінансових установ мали місце. У першу чергу — щодо банків, страхових компаній, кредитних спілок тощо. Однак створення потужного і конкурентоспроможного фінансового сектору, здатного запропонувати продукти і послуги, надання яких передбачає ринкова економіка, а також поява нових учасників ринків фінансових послуг потребували адекватного нормативно-правового регулювання їх діяльності на фінансовому ринку.
Перша спроба законодавчо закріпити загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг відображена в чинному Законі України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» від 12 липня 2001 р. (далі — Закон).
Основна мета Закону — створення правових основ для захисту інтересів споживачів фінансових послуг,
Проте у практичному застосуванні його норм постало багато проблем, серед яких особливу увагу привертає питання розмежування ринків фінансових послуг. З огляду на невизначеність нормативних положень проблема систематизації ринків фінансових послуг повинна стати предметом і теоретичних досліджень. Однак у більшості випадків питання систематизації взагалі не розглядається, хоча воно має важливе практичне значення для розробки відповідного законодавчого фундаменту діяльності тих чи інших фінансових інституцій на ринках.
Аналіз останніх досліджень. Проблеми формування ефективної системи ринків фінансових послуг з точки зору права, а також певні спроби розмежувати особливості нормативно-правового регулювання діяльності окремих фінансових установ на ринках досліджували B. В. Бєляев, М. А. Коваленко, Н. В. Лобанова, C. О. Маслова, Л. М. Радванська, В. П. Ходаківська, Г. М. Швороб та інші.
Метою даної статті є спроба класифікувати ринки фінансових послуг за різними критеріями на підставі аналізу норм чинного законодавства, що регулює сферу надання фінансових послуг. Основне завдання — систематизація ринків фінансових послуг України та загальна характеристика особливостей функціонування їх окремих сегментів.
Чинне законодавство України термін «ринки фінансових послуг» тлумачить як сферу діяльності учасників ринків фінансових послуг з метою надання та споживання певних фінансових послуг. Фінансовими вважаються послуги, що передбачають операції з фінансовими активами, які здійснюються в інтересах третіх осіб за власний рахунок чи за рахунок цих осіб, а у випадках, передбачених законодавством, — і за рахунок залучених від інших осіб фінансових активів, з метою отримання прибутку або збереження реальної вартості фінансових активів [1, п. 5 ст. 1].
Відповідно до Закону до фінансових послуг належать професійні послуги на ринках банківських, страхових, інвестиційних послуг, операцій з цінними паперами та інших видах ринків, що забезпечують обіг фінансових активів (п. 6 ст. 1). У ст. 21 Закону передбачено, що ринками фінансових послуг є банківський ринок, ринок цінних паперів та похідних цінних паперів, а також інші ринки фінансових послуг.
Постає питання, які саме ринки належать до інших видів та які послуги можуть надаватися на таких ринках, до якого виду ринків належать страхові послуги та інвестиційні послуги, які у п. 6 ст. 1 Закону зазначаються як такі, що належать до окремих видів ринків?
У контексті окресленої проблеми та в результаті узагальненого аналізу норм чинного законодавства, що регулює відносини у сфері надання фінансових послуг, можна дійти висновку, що ринки фінансових послуг складаються з окремих сегментів, які відрізняються один від одного видами операцій з фінансовими активами та суб’єктом регулювання діяльності з обігу того чи іншого виду фінансвоих активів.
З огляду на вищезазначене пропонуємо виокремити такі сегменти ринків фінансових послуг:
1. Залежно від природи операцій, що здійснюються на ринках фінансових послуг:
кредитний ринок;
кредитно-інвестиційний ринок;
ринок операцій з фінансовими активами, опосередкованими обігом цінних паперів — фондовий ринок;
ринок страхування;
ринок фінансового посередництва (операції з обслуговування суб’єктів ринку).
2. Залежно від суб’єктів ринків, що здійснюють операції з фінансовими активами:
ринок банківських послуг;
ринок небанківських фінансових послуг.
Доцільним вбачається навести загальну правову характеристику кожного із запропонованих сегментів, спираючись на аналіз норм чинного законодавства України та особливості функціонування ринків фінансових послуг у цілому.
Необхідною умовою існування кредитного ринку є наявність кредиторів, що мають тимчасово вільні кошти, позичальників, які можуть вчасно і в повному обсязі виконати зобов’язання за кредитами, системи нормативного та інституційного регулювання даного ринку.
Основними учасниками кредитного ринку є кредитори, позичальники і держава. Позичальниками на ринку кредитів можуть бути юридичні, фізичні особи і держава. Кредиторами виступають фінансові установи, а також нефінансові інституції, якщо вони дають можливість іншим суб’єктам ринку протягом визначеного періоду часу за певну плату користуватися їх грошовими коштами.
Поряд з традиційним банківським кредитуванням, кредитними вважаються послуги факторингу, кредитних спілок, ломбардів.
Послуги факторингу можуть надаватися як банками, так і небанківськими фінансовими установами (факторинговими компаніями). Факторинг — операція з переуступки першим кредитором прав вимоги боргу третьої особи другому кредитору з попередньою або наступною компенсацією вартості такого боргу першому кредитору [2, п. 1.10 ст. 1].
Як банківська операція факторинг є різновидом торговельно-комісійної операції, що поєднується з кредитуванням оборотного капіталу клієнта. Основою операцій факторингу є купівля факторською компанією (банком) рахунків-фактур клієнта на певних умовах [3].
Поява і розвиток факторингових послуг значною мірою зумовлені постійним зростанням конкуренції на ринку товарів та послуг, удосконаленням форм та методів взаємодії між суб’єктами підприємницької діяльності, споживачами та виробниками продукції.
Певними особливостями характеризуються і кредитні послуги, що надаються ломбардами. Ломбард — фінансова установа, виключним видом діяльності якої є надання на власний ризик фінансових кредитів фізичним особам за рахунок власних або залучених коштів, під заставу майна на визначений строк і під процент та надання супутніх послуг ломбарду [4].
Поряд з факторингом та фінансовими послугами ломбардів, безпосередніми учасниками кредитного ринку виступають кредитні спілки. Вони є найменшими за обсягом активів та наймолодшими серед депозитних фінансових інститутів. Це — неприбуткові організації, засновані фізичними особами, професійними спілками, їх об’єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб їх членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об’єднаних грошових внесків членів кредитної спілки [5, ст. 1]. Стандартними активами кредитних спілок є дрібні споживчі кредити.
Кредитно-інвестиційний ринок представлений лізинговими послугами та інститутами спільного інвестування. Як відомо, лізинг — це господарська діяльність, яка спрямована на інвестування власних чи залучених фінансових коштів і полягає в наданні за договором лізингу однією стороною (лізингодавцем) у виключне користування другій стороні (лізингоодержувачу) на визначений строк майна, що належить лізингодавцю або набувається ним у власність (господарське відання) за дорученням чи погодженням лізингоодержувача у відповідного постачальника (продавця) майна, за умови сплати лізингоодержувачем періодичних лізингових платежів [6, ч. 1 ст. 292].
Як свідчить практика, найбільший відсоток лізингових операцій припадає на сільськогосподарську галузь.
Інститутами спільного інвестування на ринках фінансових послуг виступають інвестиційні компанії, що залучають фінансові активи фізичних та юридичних осіб із зобов’язанням щодо наступного їх повернення на підставі укладених договорів. Фінансові ресурси інвестиційних компаній формуються за рахунок розміщення на ринку власних акцій та інвестиційних сертифікатів, активи — за рахунок придбання пайових і боргових цінних паперів інших емітентів.
Основу законодавчого регулювання функціонування суб’єктів інвестиційної діяльності на ринках фінансових послуг складають закони України «Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)» від 15 березня 2001 р. № 2299-III та «Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю» від 19 червня 2003 р. ? 978-IV.
Інститут спільного інвестування — корпоративний інвестиційний фонд або пайовий інвестиційний фонд, який провадить діяльність, пов’язану з об’єднанням (залученням) грошових коштів інвесторів з метою отримання прибутку від вкладення їх у цінні папери інших емітентів, корпоративні права та нерухомість [7, ст. 3].
Управління активами інститутів спільного інвестування як вид професійної діяльності здійснює компанія з управління активами — господарське товариство, яке отримало на це відповідну ліцензію.
За останні роки значно зросла динаміка створення фондів фінансування будівництва (ФФБ).
Відповідно до Закону України «Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю» фонд фінансування будівництва — це кошти, що передані управителю ФФБ в управління і використані чи будуть використані управителем у майбутньому на умовах Правил фонду та договорів про участь у ФФБ. Такий фонд не є юридичною особою і створюється фінансовою установою відповідно до вимог законодавства. Основними учасниками ФФБ можуть бути довіритель (громадянин), управитель (фінансова установа), забудовник і страхова компанія. Метою створення ФФБ є отримання довірителями (громадянами) у власність житла.
Незважаючи на значний попит у сфері інвестування будівництва в Україні на сьогоднішній день відсутній належний державний захист інвесторів, особливо фізичних осіб, що призводить до значних зловживань і порушень їх прав.
Сукупність учасників фондового ринку та правовідносин між ними щодо розміщення, обігу та обліку цінних паперів і похідних (деривативів) формують фондовий ринок (ринок цінних паперів) [8, ч. 1 ст. 2]. Безпосередніми учасниками фондового ринку виступають держава, корпорації, фінансові посередники, населення, а також іноземні інвестори та емітенти. Держава виконує на ринку цінних паперів дві важливі функції: здійснює регулювання ринку та емітує боргові зобов’язання для забезпечення потреб бюджету.
На сьогоднішній день фондовий ринок є системою економічних та правових відносин, пов’язаних із випуском та обігом цінних паперів. Залежно від ступеня розвитку фондовий ринок може виступати більш чи менш ефективним механізмом акумуляції, розподілу та перерозподілу вільних фінансових ресурсів серед галузей економіки.
Фондовий ринок являє собою багатогранну своєрідну економічну ситему, за допомогою якої економіка функціонує в цілому. Він сприяє акумулюванню капіталу для інвестицій у виробничу і невиробничу сфери, структурній перебудові економіки, її реструктуризації, позитивній динаміці соціальної структури суспільства та підвищенню добробуту кожної людини шляхом вільного розпорядження цінними паперами.
Фінансові послуги, пов’язані з різними видами страхування, в тому числі недержавного пенсійного забезпечення формують страховий ринок України.
Учасниками страхового ринку є страхувальники, застраховані особи, вигодонабувачі, страховики, перестраховики, товариства взаємного страхування, страхові та перестрахові брокери, страхові агенти, актуарії, аварійні комісари, а також професійні об’єднання страховиків, страхових посередників та інших учасників страхового ринку.
Страхову діяльність в Україні здійснюють виключно страховики — резиденти України, що є фінансовими установами, а також одержали у встановленому порядку ліцензію на здійснення страхової діяльності.
Метою розвитку страхового ринку є підвищення рівня страхового захисту майнових інтересів фізичних та юридичних осіб, формування ефективних ринкових механізмів залучення інвестиційних ресурсів у національну економіку за рахунок забезпечення ефективного функціонування ринку страхових послуг з урахуванням міжнародного досвіду, застосування сучасної ринкової інфраструктури та фінансових інструментів.
Система недержавного пенсійного забезпечення — це складова частина системи накопичувального пенсійного забезпечення, яка ґрунтується на засадах добровільної участі фізичних та юридичних осіб, крім випадків, передбачених законами, у формуванні пенсійних накопичень з метою отримання учасниками недержавного пенсійного забезпечення додаткових до загальнообов’язкового державного пенсійного страхування пенсійних виплат [9, ч. 1 ст. 2].
Щороку в системі недержавного пенсійного забезпечення спостерігається тенденція збільшення обсягів активів та числа учасників недержавних пенсійних фондів, пенсійних програм страхових компаній, різних видів індивідуальних пенсійних вкладів, а також кількості установ, які надають послуги у цій сфері.
На розвиненому фінансовому ринку здійснюють свою діяльність величезна кількість фінансових посередників, які за невелику плату надають різні види фінансових послуг. Зазвичай, фінансові установи, що здійснюють посередництво на ринку фінансових послуг, не є безпосередніми учасниками конкретної фінансової операції, але їх участь дозволяє виконати фінансові операції інших суб’єктів.
До основних фінансових послуг, що надаються фінансовими посередниками, належать андеррайтинг, агентські послуги, брокерські, дилерські послуги, розрахунково-касове обслуговування.
Андеррайтингом називають комплекс послуг з організації та проведення емісії цінних паперів, що надаються фінансовим посередником емітенту.
У більшості випадків учасники ринку фінансових послуг діють на ринку не безпосередньо, а через своїх агентів — фінансових посередників. Останні від імені і за рахунок клієнтів проводять операції на ринку й отримують за це винагороду.
Дилерська діяльність — це діяльність з укладення угод від свого імені й за свій рахунок через публічне оголошення цін купівлі та продажу цінних паперів із зобов’язаннями купівлі й продажу цих паперів за оголошеними цінами.
На території України розрахунково-касове обслуговування можуть здійснювати лише банківські установи. Розрахункові банківські операції — рух грошей на банківських рахунках, здійснюваний згідно з розпорядженнями клієнтів або в результаті дій, які, в рамках закону, привели до зміни права власності на активи [10, ст. 2].
Функції надання фінансових послуг на ринках виконують фінансові установи, що є самостійними суб’єктами господарювання, створені відповідно до вимог чинного законодавства та здійснюють свою діяльність для задоволення особистих потреб і потреб споживачів. Саме наявність учасників ринку, що здійснюють операції із залученням фінансових активів від юридичних та фізичних осіб, дає підстави класифікувати ринки фінансових послуг залежно від їх суб’єктів.
Ринок банківських послу, що сьогодні є невід’ємною складовою ринку фінансових послуг, формує ринок позичкових капіталів, де передача вільних грошових коштів здійснюється кредитно-фінансовою системою, тобто сукупністю банківських установ, організованих відповідно до встановлених правових норм та об’єднаних кредитними відносинами.
Основною функцією банківських установ як головних суб’єктів ринку банківських послуг є посередництво при перерозподілі грошових ресурсів.
Особливістю сучасного фінансового ринку України є зростання ролі небанківських фінансових установ. Це зумовлено економічними й організаційними чинниками та створенням у державі нормативної та організаційної бази їх діяльності. Суб’єктами ринку небанківських фінансових установ виступають страхові, факторингові компанії, ломбарди, недержавні пенсійні фонди, інститути спільного інвестування тощо.
Висновки. Питання систематизації ринків фінансових послуг України є досить важливим з огляду на особливості формування та функціонування кожного окремого сегмента ринків, а також застосування регуляторних та наглядових заходів з боку держави.
У процесі дослідження проблеми систематизації ринків фінансових послуг України, що спиралося на аналіз норм чинного законодавства у сфері надання фінансових послуг, узагальнення практики діяльності фінансових установ, нами запропоновано та логічно обґрунтовано чітку класифікацію ринків фінансових послуг за двома найбільш характерними системоутворюючими ознаками: 1) залежно від природи операцій, що здійснюються на ринках; 2) залежно від суб’єктів ринків, що здійснюють операції з фінансовими активами.
Впровадження чіткої системи класифікації ринків фінансових послуг дозволить забезпечити розробку адекватного нормативно-правового регулювання діяльності різних видів фінансових установ, налагодити продуктивну роботу та взаємодію системи органів державного регулювання ринків фінансових послуг, забезпечити ефективне застосування заходів державного впливу залежно від специфіки операцій з фінансовими активами, що здійснюються у конкретних сегментах ринків.
Використана література
Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг : Закон України від 12 липня 2001 р. № 2664-ІІІ.
Про податок на додану вартість : Закон України від 3 квітня 1997 р. № 168/97-ВР.
Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України (ч. 14 — визначення окремих термінів) : постанова Правління Національного банку України від 21 листопада 1997 р. № 388.
Положення про порядок надання фінансових послуг ломбардами : розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 26 квітня 2005 р. № 3981.
Про кредитні спілки : Закон України від 20 грудня 2001 р. № 2908-ІІІ.
Господарський кодекс України від 16 січня 2003 р. № 436-IV.
Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди) : Закон України від 15 березня 2001 р. ? 2299-III.
Про цінні папери і фондовий ринок : Закон України від 23 лютого 2006 р. № 3480-ІV.
Про недержавне пенсійне забезпечення : Закон України від 9 липня 2003 р. № 1057-ІV.
Про банки і банківську діяльність : Закон України від 7 грудня 2000 р. № 2121- ІІІ.
< Попередня Наступна >