ЩОДО МІЖНАРОДНО-ПРАВОВИХ СТАНДАРТІВ ПРОФЕСІЙНОЇ БЕЗПЕКИ ТА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я НАЙМАНИХ ПРАЦІВНИКІВ
Наукові статті - Трудове право |
У.П. Бек
ЩОДО МІЖНАРОДНО-ПРАВОВИХ СТАНДАРТІВ ПРОФЕСІЙНОЇ БЕЗПЕКИ ТА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я НАЙМАНИХ ПРАЦІВНИКІВ
Розглядаються питання міжнародно-правових стандартів професійної безпеки та охорони здоров’я найманих працівників, пропонується визначення поняття «міжнародно-правові стандарти професійної безпеки та охорони здоров’я найманих працівників», проводиться їх класифікація, вказується на необхідність приведення національного трудового законодавства у відповідність з ними, адже це є необхідною умовою гарантування високого рівня соціального захисту працівників, особливо в частині поліпшення умов праці для захисту їх здоров’я та безпеки під час здійснення трудових обов’язків.
Ключові слова: міжнародно-правове регулювання, міжнародні стандарти професійної безпеки та охорони здоров’я найманих працівників, умови праці, Міжнародна організація праці.
Постановка проблеми. Зародження міжнародно-правового регулювання у сфері використання найманої праці датується початком ХХ ст. Виникнення такого нового виду правового забезпечення було зумовлене існуванням певних факторів, серед яких потрібно виділити активізацію профспілкового руху, прагнення визначити та уніфікувати умови економічної конкуренції на міжнародному рівні тощо.
Стан дослідження. До питання міжнародно-правового забезпечення неодноразово звертались провідні учені, фахівці з трудового права (П.Д. Пилипенко, З.Я. Козак, І.Я. Кісельов, А.М. Лушніков, М.В. Лушні-кова, М. Грекова та ін.), які визначали необхідність приведення національного законодавства у відповідіність із міжнародно-правовими актами з питань найманої праці. Однак все ще залишається не до кінця з’ясованим юридична природа вироблених у результаті цього правового регулювання міжнародно-правових стандартів безпеки та гігієни праці.
<Поняття міжнародно-правових стандартів широко вживається як у науковій літературі галузевого спрямування [3], так і у деяких міжнародно-правових актах з питань професійної безпеки та охорони здоров’я найманих працівників [4]. Часто синонімом до нього пропонується використовувати термін «міжнародно-правова норма» [5]. Вважаємо, що одночасне використання як і у нормотворчій діяльності, так і у наукових напрацюваннях різних, на нашу думку, понять для позначення одних і тих же правових явищ потребує детального з’ясування. Більше того, аналіз та чітке розмежування таких правових категорій, як «міжнародно-правовий стандарт» та «міжнародно-правова норма» дозволить грунтовніше охарактеризувати міжнародно-правові акти з питань професійної безпеки та охорони здоров’я найманих працівників, адже ці поняття часто вживаються у текстах відповідних актів.
У науці міжнародного права міжнародно-правовою нормою вважається юридично-обов’язкове правило поведінки, що створюється суб’єктами міжнародного права і регулює відносини між ними, а також відносини за участю осіб, які не є такими суб’єктами, тобто міжнародно-правові норми виникають у результаті ухвалення міжнародно-правових актів. Наприклад, С.А. Іванов зазначає, що з прийняттям конвенцій та рекомендацій Міжнародної організації праці виникають міжнародно-правові норми, які проте не мають юридичної сили[6, c. 44–45].
З огляду на зазначене виникає запитання: чи створює міжнародно-правову норму конвенція, яка ще не ратифікована. На нашу думку, не створює. Адже беззаперечним є той факт, що норма права (правова норма) - це завжди обов’язкове правило. Якщо відповідне правило не має юридичної сили, то доцільно вести мову не про норму права (правову норму), а про певні зразки майбутньої норми, орієнтири певної поведінки. І такими треба вважати міжнародно-правові стандарти. Вони розробляються міжнародними організаціями чи іншими суб’єктами міжнародного права у формі різних міжнародно-правових актів. Такі за юридичною силою можуть бути рекомендаційними та обов’язковими.
Цей поділ має важливе значення, оскільки дозволяє вказати на два види міжнародно-правових стандартів. Перший вид, на нашу думку, охоплює ті правила поведінки прийняття та впровадження яких тільки передбачається. Таким чином, ці стандарти набувають статусу правових зразків. Як приклад, таких можна навести визначені у програмних та рекомендаційних документах міжнародних організацій пропозиції, що формуються у результаті моніторингу стану виконання чинних міжнародно-правових актів. Виявивши упущення чи інші прогалини у міжнародно-правовому регулюванні певних відносин, міжнародні організації традиційно вказують способи удосконалення міжнародно-правового забезпечення у певній сфері. Власне сформовані ними положення чи правила з метою удосконалення механізму правового регулювання відносин, зокрема і у сфері професійної безпеки та охорони здоров’я найманих працівників, і є міжнародно-правовими стандартами.
До другої групи міжнародно-правових стандартів належать такі правила поведінки, які є обов’язковими для певних суб’єктів міжнародного права, адже зафіксовані у законодавстві певних країн, а для інших держав є тими орієнтирами, впровадження яких на практиці очікується в майбутньому. Зокрема, О.І. Тіунов, говорячи про стандарти прав людини, втілені в Європейській конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, відзначає, що до моменту підписання Конвенції зафіксовані в ній права вже були закріплені в конституціях і законодавстві країн, які були її першопочатковими учасниками. В ході розширення Ради Європи до Конвенції стали приєднуватися інші держави, для їхніх правових систем закріплені в ній стандарти були цілями, досягнення яких тільки передбачалося [7, c. 156].
Очевидно, міжнародно-правовими стандартами відповідні зразкові правила можна вважати тільки у тому разі, якщо вони розроблені суб’єктами міжнародного права, які об’єднують більшість держав світу або певного регіону. Такими, наприклад, можуть бути всесвітні та регіональні міжнародні організації, які створюються з метою напрацювання однакових для всіх мінімальних стандартів шляхом участі дер-жав-членів відповідних організацій у їх розробці.
З урахуванням наведеного пропонуємо вважати поняття «міжнародно-правові стандарти» ширшим і аж ніяк не тотожним поняттю «міжнародно-правові норми». Останні можуть бути міжнародно-правовими стандартами, але не всі міжнародно-правові стандарти є міжнародно-правовими нормами. Так, міжнародно-правові норми мають договірний характер і є обов’язковими до виконання. Натомість міжнародно-правові стандарти можуть бути доктринальними розробками.
З’ясування цих правових категорій і їх співвідношення як цілого і частини має важливе значення у контексті аналізу міжнародно-правових актів з питань професійної безпеки та охорони здоров’я найманих працівників. При цьому, звертаємо увагу на неоднозначний переклад оригіналів текстів міжнародно-правових актів відповідного спрямування. Наприклад, назва Конвенції Міжнародної організації праці № 147 «Про мінімальні норми на торговельних суднах» мовою оригіналу Merchant Shipping (Minimum Standards) Convention [8] не відповідає вітчизняному офіційному перекладу. Так само як і Конвенція МОП № 144 [9] повинна називатись «Про тристоронні консультації ( міжнародні трудові стандарти)».
Вважаємо, що поняття «standards» у документах міжнародної організації праці треба тлумачити власне як «стандарти» [10, с 427]. Адже всі акти цієї міжнародної організації мають рекомендаційних характер, і вести мову про міжнародно-правові норми не можна, оскільки нератифіковані конвенції не є обов’язковими для виконання, а рекомендації МОП взагалі не підлягають ратифікації, а відтак є лише пропозиціями.
З’ясування суті поняття «міжнародно-правові стандарти» дозволяє нам охарактеризувати документи, які власне їх закріплюють у сфері професійної безпеки та охорони здоров’я найманих працівників. Слід відзначити, що ідея необхідності гарантування безпеки виробництва і охорони здоров’я найманих працівників була сформульована ще у 1966 р. Зокрема, проголошене у Загальній декларації прав людини 1948 р. [11, c. 1] право кожного на справедливі та сприятливі умови праці уточнювалося у ст. 7 Міжнародного пакту про економічні, соціальні та культурні права. Передусім такими умовами вважалась також і робота в безпечних та здорових умовах праці (safe and healthy working conditions) [12]. Проте у багатьох країнах, в тому числі і в Україні, цей термін використовувався у дещо зміненому вигляді, а саме як умови, що відповідають вимогам безпеки і гігієни. Тобто поняття «гігієна» фактично підмінило собою поняття «здоров’я». Використання оригінального терміну вдалося зберегти лише в англомовних країнах, де і до тепер звичну для нас «безпеку та гігієну праці» називають «професійною безпекою та здоров’ям» («occupational safety and health») найманих працівників.
На перший погляд складається враження, що йдеться лише про певні філологічні упущення. Однак детальний аналіз використання окремих термінів може суттєво змінити концепцію усієї охорони праці. Адже в контексті відповідного перекладу постає проблема, чи поряд з безпекою праці найманому працівникові потрібно гарантувати гігієну праці чи захист його здоров’я. І що є первинним - право працівника на професійну безпеку та охорону його здоров’я чи гігієна праці як сукупність практичних заходів, що забезпечує збереження цього здоров’я? Що саме потребує міжнародно-правового закріплення?
Безперечно, первинним є право найманого працівника на професійну безпеку та охорону його здоров’я і саме воно вимагає міжнародно-правового забезпечення. Відтак вважаємо за доцільне використовувати поняття «професійна безпека та охорона здоров’я найманих працівників» замість звичних для нас «виробнича безпека та гігієна праці». Саме ці терміни дозволять нам якнайповніше розкрити зміст міжнародно-правових актів, що регламентують відповідні відносини.
Власне вже у самому Міжнародному пакті про економічні соціальні і культурні права (ст. 12) йдеться про право кожного скористатися найвищими стандартами у сфері фізичного і розумового здоров’я, а також про систему заходів спрямованих на реалізацію цього права. З-поміж них, зокрема, потрібно виділити удосконалення усіх аспектів виробничої гігієни та запобігання професійним захворюванням [13].
Питання професійної безпеки та охорони здоров’я найманих працівників на міжнародному рівні у своїй практиці вирішують також структурні підрозділи ООН. Зокрема, належної уваги питанням небезпечних впливів на здоров’я найманих працівників приділяє у своїй діяльності Всесвітня організація охорони здоров’я. У 1994 р., наприклад, ця організація ухвалила Глобальну стратегію професійного здоров’я для всіх [14]. Цього ж року було ухвалено Декларацію ВООЗ з питань професійного здоров’я для всіх. У 2006 р. на сьомій зустрічі представників центрів співпраці з питань професійного здоров’я ВООЗ було ухвалено Декларацію з питань здоров’я працівників, у якій наголошується, що подальше удосконалення правового регулювання у цій сфері є вкрай необхідним і потребує цілісного підходу [15].
Провідне місце серед основних джерел міжнародно-правового регулювання відносин у сфері гарантування найманим працівникам професійної безпеки та охорони здоров’я займають акти ще одного структурного підрозділу Організації об’єднаних націй – Міжнародної організації праці. З часу свого створення у 1919 р. і до сьогодні МОП приділяє значну увагу регулюванню саме цих відносин, адже професійна безпека та здоров’я найманих працівників є невід’ємною частиною концепції гідної праці.
Загалом у сфері професійної безпеки і охорони здоров’я працівників ухвалено понад 40 конвенцій і рекомендацій, зокрема Конвенція 1947 р. № 81 про інспекцію праці у промисловості й торгівлі; Конвенція 1964 р. № 115 про захист працівників від іонізуючої радіації; Конвенція 1964 р. № 120 про гігієну в торгівлі та установах; Конвенція 1964 р. № 121 про допомоги у випадках виробничого травматизму; Конвенція 2001 року № 184 про безпеку та гігієну праці в сільському господарстві та ін.; Рекомендація 1953 р. № 97 щодо охорони здоров’я працівників на місцях роботи; Рекомендація 1960 р. № 114 щодо захисту працівників від іонізуючої радіації; Рекомендація 1974 р. № 147 щодо боротьби з небезпекою, спричинюваною канцерогенними речовинами й агентами у виробничих умовах, та заходів профілактики; Рекомендація 1981 р. № 164 щодо безпеки і гігієни праці та виробничого середовища та ін.
Висновок. Аналіз міжнародно-правових актів, які регламентують стосунки професійної безпеки та охорони здоров’я найманих працівників, засвідчує, що їх регулювання не є справою винятково національного законодавства. Зафіксовані в міжнародних актах стандарти професійної безпеки та охорони здоров’я, незважаючи на свою прогресивність, повинні й надалі вдосконалюватися, враховуючи зміни у процесі праці, пов’язані з розвитком суспільних відносин. А приведення національного трудового законодавства у відповідність з ними є необхідною умовою для гарантування високого рівня соціального захисту працівників, особливо в частині поліпшення умов праці для захисту їх здоров’я та безпеки під час здійснення трудових обов’язків. Беручи до уваги те, що чинне трудове законодавство України все ще перебуває на стадії реформування, важливо також вивчити досвід міжнародно-правового регулювання відповідних відносин. Використання позитивних досягнень, які існують у цій сфері, сприятиме подальшому розвитку правового регулювання відносин у сфері професійної безпеки та охорони здоров’я найманих працівників, що безперечно може бути одним із пріоритетних напрямів подальших досліджень у науці трудового права.
––––––––––
Киселев И.Я. Сравнительное и международное трудовое право: учебник для вузов/ И.Я. Киселев. – М.: Дело, 1999. – 728 с.
Киселев И.Я. Международно-правовое регулирование труда (международные стандарты труда): учеб. пособие / И.Я. Киселев. – М., 1995.
Див.: Киселев И.Я. Трудовое право России и зарубежных стран. Международные нормы труда / И.Я. Киселев. – М.: Эксто, 2005. – С. 467; Лушни-ков А.М., Лушникова М.В. Курс трудового права: учебник: в 2 т. Т. 1. Сущность трудового права и история его развития. Трудовые права в системе прав человека. Общая часть. – [2-е изд., перераб. и доп.]. – М.: Статут, 2009. – C. 585; Краснов Є.В. Oсновні трудові права: міжнародні стандарти і законодавство України: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. юрид. наук : спец. 12.00.05 «Трудове право; право соціального забезпечення» / Є.В. Краснов. – Одеса, 2008. –С. 1, 4, 6, 10; Нерсесянц В. Российское законодательство и Европейская конвенция о защите прав человека и основных свобод /
8. Нерсесянц // Государство и право. – 1997. – № 5. – С. 94; Погорілко В. Загальна декларація прав людини – одна з найважливіших загальнолюдських цінностей ХХ століття / В. Погорілко // Право України. – 1999. – № 4. – С. 7; Грекова М. Визначення поняття та ознак міжнародних трудових стандартів / М. Грекова // Право України. – 2008. – № 4. – С. 51 та ін.
Див.: Merchant Shipping (Minimum Standards) Convention № 147, 1976 // http://www.ilo.org/ilolex/cgi-lex/convde.pl? – С147; Labour Standards (Non-Metropolitan Territories). Convention. – 1947. – № 83 // http://www.ilo.org/ilolex/cgi-lex/convde.pl?C083; Social Security (Minimum Standards) Convention. – 1952. – № 102 // http://www.ilo.org/ilolex/cgi-lex/convde.pl?C102; Social Policy (Basic Aims and Standards) Convention № 117, 1962// http://www.ilo.org/ilolex/cgi-lex/convde.pl?C117; Tripartite Consultation (International Labour Standards) Convention № 144, 1976// http://www.ilo.org/ ilolex/cgi-lex/convde.pl?C144.
Див.: Киселев И.Я. Трудовое право России и зарубежных стран. Международные нормы труда / И.Я. Киселев. – М.: Эксто, 2005. – С. 467; Лушни-ков А.М., Лушникова М.В. Курс трудового права: учебник: в 2 т. Т. 1. Сущность трудового права и история его развития. Трудовые права в системе прав человека. Общая часть. – [2-е изд., перераб. и доп.]. – М.: Статут, 2009. – C. 585; Краснов Є.В. Oсновні трудові права: міжнародні стандарти і законодавство України: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. юрид. наук: спец. 12.00.05 «Трудове право; право соссіального забезпечення» / Є.В. Краснов. – Одеса, 2008. – С. 1, 4, 6, 10; Муса Аль-Сулайбі. Юридична природа міжнародних стандартів прав людини / Аль-Сулайбі Муса // Право України. – 2000. – №
9. – С. 116; Буроменський М.В. Міжнародно-правові стандарти внутрішньодержавної демократії / М.В. Буроменський // Вісник Академії правових наук. – 1997. – № 2 (9). – С. 21.; Грекова М. Визначення поняття та ознак міжнародних трудових стандартів / М. Грекова // Право України. – 2008. – № 4. – С. 51 та ін.
Иванов С.А. Проблемы международного регулирования труда / С.А. Иванов. – М.: Наука, 1964.
Тиунов О.И. Международно-правовые стандарты как фактор глобализации правового пространства / О.И. Тиунов. – М., 2004.
Merchant Shipping (Minimum Standards) Convention № 147, 1976 [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://www.ilo.org/ilolex/cgi-lex/convde.pl?
Tripartite Consultation (International Labour Standards) Convention № 144, 1976 [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://www.ilo.org/ilolex/cgi-lex/convde.pl
< Попередня Наступна >