§ 3 Опис та вилучення майна боржника
Виконавче право - ВИКОНАВЧЕ ПРОВАДЖЕННЯ В УКРАЇНІ |
§ 3 Опис та вилучення майна боржника
Загалом арешт майна боржника, на яке державний виконавець має намір звернути стягнення, полягає у проведенні його опису, оголошенні заборони розпоряджатися ним, а у разі потреби – в обмеженні права користування майном або його вилученні у боржника та передачі на зберігання іншим особам. При цьому види, обсяги і строк обмеження встановлюються державним виконавцем з урахуванням у кожному конкретному випадку властивостей майна, його значення для власника чи володільця, необхідності використання та інших обставин.
Порушення заборони державного виконавця розпоряджатися або користуватися майном, на яке накладено арешт, тягне за собою відповідальність зберігача майна, передбачену законом.
Арешт застосовується:
для забезпечення збереження майна боржника, що підлягає подальшій передачі стягувачеві або реалізації;
для виконання рішення про конфіскацію майна боржника;
при виконанні ухвали суду про накладення арешту на майно, що належить відповідачу і знаходиться у нього чи в інших осіб (ст. 55 ЗУ "Про виконавче провадження").
Опис майна боржника. Під час опису рухомого майна перед державним виконавцем постають питання про те, що описувати, та яку вартість цього майна вказати в акті опису.
УВАГА. По-перше, слід пам'ятати, що законодавчо визначено майно, на яке не може бути звернене стягнення. Стаття 54 ЗУ "Про виконавче провадження" встановлює, що не допускається звернення стягнення на майно, зазначене в Переліку видів майна громадян, на яке не може бути звернено стягнення за виконавчими документами. Перелік є додатком до Закону. Таким чином, опису підлягає будь-яке майно не вказане в Переліку.
Досить часто постає питання про опис холодильників
ПОРАДА. В акті опису при цьому важливо зазначити, скільки холодильників виявлено, описати кожен з них та зробити позначку в акті про те, що один холодильник залишено боржнику, вказавши який саме.
Законодавством про виконавче провадження боржнику надано право на визначення першочерговості звернення стягнення на предмети (види майна). Відповідно до цього під час проведення опису боржник може вказати на ті види майна або предмети, на які слід звернути стягнення в першу чергу. Але при цьому слід пам'ятати, що державний виконавець зобов'язаний задовольнити вимоги боржника лише в тому випадку, коли вони не порушують інтересів стягувача і не ускладнюють виконання рішення.
Деякі відмінності має порядок звернення стягнення на рухоме майно боржника-юридичної особи. По виконавчому провадженню, в якому боржником є юридична особа, важливо ще до виходу за адресою встановити – чи зможе держаний виконавець самостійно визначити майно, яке доцільніше описати та встановити його вартість.
На практиці опис майна буде ефективнішим у разі залучення для проведення цієї виконавчої дії експерта.
По-перше, потім експерту все одно доведеться оглядати це майно при складанні висновків.
По-друге, експерт допоможе визначити майно, яке можна швидко реалізувати.
По-третє, експерт допоможе визначити вартість майна, яку державний виконавець укаже в акті.
Законодавчо визначено, що вилучення арештованого майна з передачею його для реалізації провадиться у строк, встановлений державним виконавцем, але не раніше, ніж через п'ять днів після накладення арешту. Продукти та інші речі, що швидко псуються, вилучаються і передаються для продажу негайно після накладення арешту.
УВАГА. В разі накладення арешту при відкритті виконавчого провадження майно передається на реалізацію не раніше ніж через 10 днів, тобто, після закінчення строку для оскарження постанови державного виконавця про відкриття виконавчого провадження.
При цьому цінні папери, ювелірні та інші побутові вироби із золота, срібла, платини і металів платинової групи, дорогоцінних каменів та перлів, а також брухт і окремі частини таких виявлених під час опису виробів, на які накладено арешт, підлягають обов'язковому вилученню та негайно передаються на зберігання установам Національного банку України (НБУ). Арешт на цінні папери накладається в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
ВРАХУЙТЕ. Державний виконавець зобов'язаний подбати про забезпечення умов реалізації майна боржника, які не порушують його законних інтересів.
< Попередня Наступна >