Які проблеми виникають на практиці при визначенні монопольного становища суб'єктів господарювання на ринку?
Комерцiйне права - КОНКУРЕНТНЕ ЗАКОНОДАВСТВО. У ПИТАННЯХ ТА ВІДПОВІДЯ |
Які проблеми виникають на практиці при визначенні монопольного становища суб'єктів господарювання на ринку?
На практиці виникають проблеми із тлумаченням поняття "монопольне становище на ринку" і тієї категорії осіб, відносно яких таке монопольне становище складається.
Так, Антимонопольний комітет України вважав порушниками антимонопольного законодавства 18 реєстраторів цінних паперів. Штрафи були накладені на Київського реєстратора "Р" (96, 8 тис. грн.), Донецьких "Р" (2,9 тис. грн.) , "М" (300 грн.), "А" (3 тис. грн.) тощо.
Зокрема, відповідно до постанови державного уповноваженого Антимонопольного комітету України за порушення антимонопольного законодавства, в результаті яких, на думку фахівців Антимонопольного комітету, ЗАТ "А" одержало прибуток у розмірі 1088 грн. 18 коп., на нього був накладений штраф у сумі 3000 грн. Крім того, реєстратора зобов'язали добровільно перерахувати суму незаконно отриманого прибутку у державний бюджет. ЗАТ "А" звернулося до Вищого арбітражного суду України.
Суд задовольнив позов. Зокрема, у його рішенні зазначено: "Відповідно до ст.1 Закону України "Про обмеження монополізму і недопущення недобросовісної конкуренції у підприємницькій діяльності", монопольна діяльність - це дії суб'єкта господарювання за умови монопольного становища на ринку одного суб'єкта господарювання у виробництві і реалізації товарів (послуг). Придбання виключних прав підприємцем перед його контрагентом після укладення цивільно-правового договору з ним не вважається монопольною діяльністю". Таким чином, "А" не є монополістом, оскільки ціни на надані ним послуги з ведення реєстру регламентовані договором, затвердженим загальними зборами акціонерів. Цей факт свідчить, що реєстратор не міг нав'язувати емітенту і його акціонерам дискримінаційні ціни.
Судова колегія Вищого арбітражного суду не погодилася з таким тлумаченням. Вона звернула увагу на те, що відповідно до "Тимчасового Положення про депозитарії і депозитарну діяльність" від 21 травня 1996 року, яким урегульований механізм реєстрації і перереєстрації прав власності на іменні цінні папери, на загальнодержавному ринку послуги з переоформлення прав власності на цінні папери, крім реєстраторів, надають також зберігачі, до яких, при бажанні, можуть звертатися окремі покупці. Той факт, що вони цього не роблять, свідчить не про те, що реєстратор займає монопольне становище, як стверджує Антимонопольний комітет, а, навпаки, про те, що контрагентів за договорами із реєстратором цілком влаштовують умови наданих їм послуг.
У зв'язку з цією справою виникає питання про можливість застосування до реєстраторів загальної методики визначення монопольного становища підприємства, відповідно до якої монополістом вважається реєстратор, що здійснює не менше 35% операцій на трансфер відносно акцій конкретного емітента. Обсяг операцій реєстратора, як і зберігача, цілком залежить від покупця або торговця цінними паперами, а не навпаки [3].
< Попередня Наступна >