Які найбільш характерні зловживання монопольним становищем на ринку України?
Комерцiйне права - КОНКУРЕНТНЕ ЗАКОНОДАВСТВО. У ПИТАННЯХ ТА ВІДПОВІДЯ |
Які найбільш характерні зловживання монопольним становищем на ринку України?
В Україні зловживання монопольним становищем на ринку є одним із найпоширеніших порушень антимонопольного законодавства протягом останніх кількох років.
Значну частину цінових зловживань було допущено суб'єктами природних монополій - підприємствами зв'язку, енерго -, тепло-, водо-, газопостачання, тарифи на товари (роботи, послуги) яких, як правило, регулюються.
Характерними прикладами подібних порушень, справи щодо яких розглядали органи Антимонопольного комітету України, є:
встановлення доплат на розвиток підприємства; вимога сплати послуг, наданих у минулому періоді, за новим тарифом;
надання вихідних даних для проектування і будівництва об'єктів соціальної сфери за додаткову оплату;
залучення коштів населення та підприємств для розвитку місцевого телефонного зв'язку шляхом запровадження підвищеного тарифу на встановлення телефонів без надання передбаченого права розпорядження телефонною парою;
припинення подачі електроенергії в житлові будинки з вимогою оплати мешканцями вартості заміненого кабеля;
запровадження підвищеного тарифу для приватних підприємств порівняно з державними на встановлення або перенесення телефонів [4].
Найчастіше зловживання монопольним становищем здійснювалися у вигляді:
нав'язування умов договору, які ставлять контрагента у нерівне становище, або додаткових умов, що не належать до предмету договору, в тому числі нав'язування товару, не потрібного контрагентові;
встановлення монопольно високих цін, що приводить до порушень прав споживачів;
встановлення дискримінаційних цін на свої товари, що обмежує права окремих споживачів [5].
Так, до
Рішенням арбітражного суду області вимоги Позивача задоволені. Однак голова арбітражного суду області скасував це рішення в порядку нагляду та у позові відмовив, посилаючись на такі аргументи.
Позивач займає монопольне становище на ринку переробки цукрового буряка на території восьми районів області. Користуючись цим, Позивач при укладенні договорів на переробку цукрового буряка, вирощеного в індивідуальних господарствах, потребує від товаровиробників надання довідок сільських рад про площі посіву буряка і валового збору буряка, а також актів обстеження посівів. Крім того, для індивідуальних товаровиробників Позивач установлював дискримінаційний порядок відшкодування їм витрат з транспортування сировини від місця заготівлі до місцезнаходження Позивача: відшкодовувалася вартість доставки, виходячи із середньої відстані 32 км, хоча буряк завозився на відстань від 5 до 150 км. З врахуванням того, що аналогічні умови включалися й у договори з індивідуальними товаровиробниками на попередній рік, Відповідач обгрунтовано визнав факт повторного порушення Позивачем антимонопольного законодавства, зокрема абзаців другого і шостого статті 4 Закону України "Про обмеження монополізму та недопущення недобросовісної конкуренції у підприємницькій діяльності".
Позивач не погодився з постановою голови арбітражного суду області й у заяві до судової колегії Вищого арбітражного суду України з перегляду рішень, визначень, постанов просив її скасувати, визнати недійсною постанову Відповідача за такими мотивами.
Відповідач уклав більше 6 тисяч договорів на переробку буряка з індивідуальними виробниками, включивши до цих договорів не оскаржену здавачами буряка умову про надання названих вище довідок і актів. Стосовно ж витрат щодо доставки буряка, то Відповідач помилково, на думку Позивача, трактує абзац шостий статті 4 Закону України "Про обмеження монополізму та недопущення недобросовісної конкуренції у підприємницькій діяльності", ототожнюючи витрати щодо доставки буряка індивідуальними виробниками з поняттям "свій товар", тобто з встановленням ціни на свій товар.
Перевіривши матеріали справи, судова колегія встановила таке.
Постановою Відповідача, що оспорюється, зафіксовано факт повторного порушення Позивачем антимонопольного законодавства у вигляді нав'язування додаткових умов контрагентам за договорами на переробку цукрового буряка і застосування дискримінаційних розцінок на доставку буряка Відповідачу. Цією постановою Позивачу запропоновано внести зміни в умови договорів, виключивши з них обов'язок здавачів буряка представляти акти та довідки щодо посівних площ, а також установивши розмір оплати доставки, виходячи з вартості одного тонно-кілометра. Крім того, Позивач зобов'язаний сплатити штраф у розмірі 0, 03 % виторгу від реалізації товарної продукції у 1997 році. За результатами вивчення ринку послуг з переробки буряка в районах області встановлено факт монопольного становища Позивача на цьому ринку, що в межах району складає 99,3 %.
Обставини справи свідчать, що Позивач діє як монополіст, а здавачі цукрового буряка знаходяться в нерівних умовах внаслідок обмеження або відсутності конкуренції на ринку та змушені у зв'язку з відсутністю альтернативи виконувати умови, що нав'язуються позивачем як монополістом.
До пункту 1 договорів з ініціативи позивача без будь-яких підстав включено умову про надання здавачами буряка довідок сільських рад про площі посівів та їх врожайність. Без надання цих документів Позивач не приймає буряк на переробку або не видає здавачам продукцію переробки.
Та обставина, що індивідуальні господарства не складали протоколів розбіжностей при укладенні договорів, не може бути прийнято до уваги, оскільки при укладанні договорів із громадянами складення таких протоколів не передбачено.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про обмеження монополізму та недопущення недобросовісної конкуренції у підприємницькій діяльності" товар - це продукт діяльності (включаючи роботи і послуги), призначений для реалізації.
Виходячи з того, що послуги, надані Позивачем, за змістом названої статті є товаром, і Позивач встановив окремим групам здавачів дискримінаційні ціни порівняно з іншими індивідуальними господарствами, Відповідач правомірно визнав факт порушення Позивачем антимонопольного законодавства.
Враховуючи те, що матеріалами справи доведено факт зловживання монопольним становищем у вигляді нав'язування контрагентам додаткових умов, які не стосуються предмета договору, та у встановленні дискримінаційних розцінок на свої послуги, що порушують права окремих виробників, судова колегія Вищого арбітражного суду України з перегляду рішень, визначень, постанов не знайшла підстав для задоволення вимог Позивача [6].
< Попередня Наступна >