Чи захищаються конкурентним законодавством назви місць походження товарів та їх етикетки?
Комерцiйне права - КОНКУРЕНТНЕ ЗАКОНОДАВСТВО. У ПИТАННЯХ ТА ВІДПОВІДЯ |
Чи захищаються конкурентним законодавством назви місць походження товарів та їх етикетки?
Відповідно до ст. 4 Закону "Про захист від недобросовісної конкуренції" неправомірним є використання без дозволу уповноваженої на те особи назв місць походження товарів. Це позначення використовується для товарів, особливі якості яких великою мірою зумовлені природними умовами або іншими факторами тієї місцевості, де вони виробляються.
Відповідно до Закону України "Про охорону прав на зазначення походження товарів" від 16.06.99 р., назва місця походження товару є складовою частиною більш широкого терміну "кваліфіковане зазначення походження товару", останнє включає поряд із цим елементом також географічне зазначення походження товару.
У цьому Законі назву місця походження товару визначено як назву географічного місця, що вживається як позначення в назві товару, який походить із зазначеного географічного місця, має особливі властивості, винятково або головним чином обумовлені характерними для даного географічного місця природними умовами або поєднанням цих природних умов із характерним для даного географічного місця людським фактором.
Зокрема, Закон від 16.06.99 р. вважає порушенням прав власника свідоцтва на використання зареєстрованого кваліфікованого зазначення походження товару використання зареєстрованої кваліфікованої вказівки походження товару або подібного йому позначення для відмінних від описаних у Реєстрі однорідних товарів, якщо таке використання вводить в оману споживачів щодо походження товару та його особливих властивостей або інших характеристик, а також для неоднорідних товарів, якщо таке використання завдає шкоди репутації зареєстрованого зазначення або є неправомірним використанням його репутації.
Так, за заявою Державної антимонопол
За наслідками перевірок встановлено, що, не маючи дозволу від власників ліцензій або уповноважених ними осіб, низка підприємств України для маркування своєї продукції: штучно-мінералізованої води, використовували на етикетках позначення - "Боржомі" (типу Боржомських вод), яке містило порівняння штучно-мінералізованої води виробництва цих підприємств зі справжньою загальновідомою лікувально-столовою мінеральною водою грузинського походження з назвою "Боржомі". Використання позначення "Боржомі" (типу Боржомських вод) на етикетці виробів українських підприємств призводило до змішування їх продукції з продукцією грузинського походження.
Крім того, органами Антимонопольного комітету розглянуто два аналогічних звернення: ВАТ "Мінеральні води Кабардино-Балкарії" та ЗАТ "Миргородський завод мінеральних вод" (Полтавська обл.) щодо неправомірного використання позначень "Нарзан" та "Миргородська" при виробництві та реалізації штучно-мінералізованих вод.
При перевірці виявлена продукція ТОВ "З" (Луганська обл.), маркірована з позначенням "Нарзан", а також продукція двох ТОВ "К" та "В" - із позначенням "Миргородська" (типу Миргородська).
Дії підприємств кваліфіковано органами Комітету за статтею 4 Закону України "Про захист від недобросовісної конкуренції" як неправомірне використання без дозволу уповноваженої на те особи назв місць походження товарів, що може призвести до змішування з діяльністю іншого підприємця, який мас пріоритет на їх використання.
На підприємства накладено штраф у загальному розмірі ІЗ 942 грн. Порушення припинено, штрафи сплачено [13].
Нерідко у практиці неправомірно використовуються етикетки товарів.
Так, Донецьке виробниче об'єднання, що займається виробництвом продовольчих товарів, звернулося до Донецького територіального відділення Антимонопольного комітету України із заявою про неправомірні дії Краматорського малого колективного підприємства " З" (далі -МКП "З").
У ході розгляду справи було з'ясовано, що МКП "З" не входить до складу Донецького виробничого об'єднання, але при виготовленні етикеток гірчиці "Русская" (російською мовою) ним було взято за зразок етикетку Горлівського колективного підприємства "Колос", яке займається виробництвом вказаної продукції і входить до виробничого об'єднання. Назву "Горлівське колективне підприємство "Колос" було замінено назвою "Краматорське колективне підприємство "З", а фірмове найменування Донецького виробничого об'єднання - залишено.
Дії МКП "З" згідно зі статтею 4 Закону України "Про захист від недобросовісної конкуренції" Донецьким відділенням Антимонопольного комітету кваліфіковано як недобросовісна конкуренція у вигляді неправомірного використання без дозволу уповноваженої на те особи чужого фірмового найменування, що може призвести до змішування з діяльністю іншого підприємця, який має пріоритет на його використання.
На МКП "З" накладено штраф у розмірі 6755 грн. Порушення припинено, штраф сплачено [14].
< Попередня Наступна >