Яким чином охороняється конкурентним законодавством комерційна таємниця?
Комерцiйне права - КОНКУРЕНТНЕ ЗАКОНОДАВСТВО. У ПИТАННЯХ ТА ВІДПОВІДЯ |
Яким чином охороняється конкурентним законодавством комерційна таємниця?
Не всякі підприємницькі стосунки обов'язково є конфіденційними. Не всяка інформація, розкрита в конфіденційних відносинах, обов'язково складає комерційну таємницю. Тому важливо встановити, що складає зміст комерційної таємниці.
Комерційна таємниця підприємства - це відомості, пов'язані з виробництвом, технологічною інформацією, управлінням, фінансами та іншою діяльністю підприємства, що не є державною таємницею, розголошення (передача, витік) яких може завдати шкоди його інтересам. Склад і обсяг відомостей, що становлять комерційну таємницю, порядок їх захисту визначається керівником підприємства (ст. 30 Закону України "Про підприємства в Україні").
Перелік відомостей, що не складають комерційної таємниці, визначений у Постанові Кабінету Міністрів України від 09.08.93 р. № 611. Такими відомостями є:
установчі документи, документи, що дозволяють займатися підприємницькою діяльністю та її окремими видами;
інформація щодо усіх встановлених форм державної звітності;
дані, необхідні для перевірки начислення і сплати податків і інших обов'язкових платежів;
відомості про чисельність і склад працюючих, про їх заробітну плату в цілому і за професіями та посадами, а також наявність вільних робочих місць;
документи про сплату податків і інших обов'язкових платежах;
документи про платоспроможність;
відомості про участь посадових осіб підприємства в кооперативах, малих підприємствах, союзах, об'єднаннях і інших організаціях, що не займаються підприємницькою діяльністю;
відомості, що відповідно до чинного законодавства підлягають оголошенню.
Комерційна таємниця не є загальновідомою або загальнодоступною на законних підставах
Найбільш характерними відомостями, що складають комерційну таємницю відповідно до зарубіжного законодавства, є відомості про виробництво, управління, плани розвитку підприємства, наради, фінанси, стан ринку, партнерів, переговори, контракти, ціни, власні науково-технічні досягнення, власну безпеку підприємства.
Отже, необхідними критеріями інформації для віднесення її до комерційної тайни з метою її захисту законодавством є такі: інформація недостатньо відома громадськості; власник інформації здатний одержувати прибуток внаслідок використання цієї інформації; інформація є корисною; власник інформації вживає заходів для її захисту.
Неправомірне збирання, розголошення та використання комерційної таємниці є третім видом правопорушень, що визнаються недобросовісною конкуренцією (глава 4 Закону "Про захист від недобросовісної конкуренції").
Він включає чотири склади правопорушень:
неправомірне збирання комерційної таємниці;
розголошення комерційної таємниці;
схилення до розголошення комерційної таємниці;
неправомірне використання комерційної таємниці.
Ці норми призначені для захисту контрактних і конфіденційних підприємницьких відносин і грунтуються на декількох основних положеннях: порушенні контракту або конфіденційності відносин, неналежному засобі встановлення комерційної таємниці та її розголошення; неправомірному розкритті її іншими особами. Конфіденційні відносини можуть існувати між підприємцем і його робітниками, між партнерами у підприємництві, між юридичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності і його службовими особами, а також між підприємцем та іншими комерційними і некомерційними контрагентами.
< Попередня Наступна >