ПРОБЛЕМИ КВАЛІФІКАЦІЇ ЗЛОЧИННОГО ПОРУШЕННЯ БЕЗПЕКИ ЛЮДИНИ
Наукові статті - Теорія кваліфікації злочинів |
В.П. ТИХИЙ,
доктор юридичних наук, професор, Віце-президент Національної академії правових наук України, Керівник Київського регіонального наукового центру НАПрН України
ПРОБЛЕМИ КВАЛІФІКАЦІЇ ЗЛОЧИННОГО ПОРУШЕННЯ БЕЗПЕКИ ЛЮДИНИ
Безпечне буття, існування вільне від фізичних та психологічних загроз — одне із головних стремлінь людини, суспільства, людства. Безпека завжди є благом і метою, які відповідають глибоким сподіванням людей.
Потреба людини у безпеці є однією з самих необхідних потреб. Її виробництво не може зупинитись ні на мить. Саме тому відповідно до Конституції України безпека людини визначається в Україні однією з найвищих соціальних цінностей (ч. 1 ст. 3), утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави (ч. 2 ст. 3). Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань (ч. 5 ст. 55). На утвердженні і забезпеченні прав і свобод людини і ґрунтується (будується) її безпека, належні, безпечні умови її життя.
Поряд з правом людини на безпеку у широкому смислі слова Конституція України закріплює право людини на безпеку в її власному (вузькому), буквальному смислі слова, тобто право на безпеку життя і здоров’я людини, на безпечні умови для життя і здоров’я, охорону останніх: (ч. 2 і ч. 3 ст. 27, ч. 1 ст. 49), право кожної людини на: безпечність продукції та всіх видів послуг і робіт (ч. 4 ст. 42), безпечні умови праці (ч. 4 ст. 43), безпечне для життя і здоров’я довкілля та на відшкодування завданої порушеннями цього права шкоди (ч. 1 ст. 50).
До галузевого законодавства щодо безпеки людини відноситься законодавство про охорону здоров’я , праці, про дорожній рух, про цивільну оборону, про охорону навко
Відповідно до ЦК України фізична особа має право на безпечне для життя і здоров’я довкілля, на безпечні для неї продукти споживання (харчові продукти та предмети побуту), на належні, безпечні умови праці, проживання, навчання тощо (ст. 293), на усунення небезпеки, яка загрожує життю та здоров’ю (ст. 282).
КК забезпечує право людини на безпеку як нормами Загальної частини, так і Особливої частини. Злочином визнається не тільки діяння, яке заподіяло істотну шкоду фізичній особі, а й яке могло заподіяти таку шкоду (ст. 11 КК), тобто порушило безпеку людини, створило для неї небезпеку (можливість, загрозу, небезпечні умови) заподіяння їй істотної шкоди.
Як правило, порушення права людини на безпеку у злочинах з прямим умислом є етапом (стадією) вчинення відповідного злочину проти людини і тому, якщо злочин закінчений, він поглинає попередні етапи (стадії), вони не мають самостійного значення і не впливають на його кваліфікацію. Якщо життю, здоров’ю людини заподіяна шкода, то тим самим заподіяна шкода і її безпеці. У нормах Особливої частини КК сформульовані закінчені склади злочинів. Захищається як об’єкти кримінально-правової охорони, так їх безпека, зокрема, безпека людини.
Проте ці стадії (порушення безпеки людини) мають самостійне значення, якщо злочин не закінчений, тобто не доведений до кінця із причин, які не залежали від волі винного. У цих випадках порушення безпеки кваліфікується відповідно як готування до злочину або замах на злочин. Таким чином, норми інституту про незакінчений злочин разом з нормами Особливої частини КК захищають безпеку людини, як і безпеку інших об’єктів.
Добровільне припинення винним створеної ним небезпеки, її усунення, запобігання її реалізації, перетворення у фактичне заподіяння шкоди, поновлення безпеки людини може свідчити про добровільну відмову від злочину або про наявність спеціальних видів звільнення від кримінальної відповідальності.
При порушенні права людини на безпеку виникає право на необхідну оборону (ст. 36 КК). У цьому аспекті право на необхідну оборону, як і на затримання особи, яка вчинила злочин (ст. 38 КК) та право на заподіяння шкоди в стані крайньої необхідності можуть виступати формами забезпечення безпеки людини.
Вчинення злочину під впливом погрози, тобто при порушенні права людини на безпеку віднесено законодавцем до обставин, які пом’якшують покарання (п. 6 ч. 1 ст. 66 КК), а вчинення злочину загально небезпечним способом є обставиною, яка обтяжує покарання (п. 12 ч. 1 ст. 67 КК).
Ціла система норм Особливої частини КК передбачає відповідальність за порушення безпеки людини як за посягання на самостійний об’єкт кримінально-правової охорони. Це норми КК про певні погрози людині, про злочини, що становлять небезпеку для життя і здоров’я людини, які вчиняються у сфері медичного обслуговування (ст. 132, 138—145 КК), інші злочини, що становлять небезпеку для життя і здоров’я людини (ст. 134—137 КК).
Норми КК про відповідальність за злочини проти довкілля (екологічної безпеки), громадської безпеки, безпеки виробництва, безпеки руху та експлуатації транспорту охороняють відповідні види безпеки, визначальною складовою яких є безпека людини, а норми про злочини проти безпеки людства за визначенням забезпечують право на безпеку всіх людей, безпеку людства.
Порушення безпеки людини може бути і способом вчинення того чи іншого злочину, і тому законодавець надає йому обов’язкової ознаки простого, кваліфікованого або особливо кваліфікованого складу злочину.
Порушення права на особисту безпеку людини при вчиненні тих чи інших злочинів свідчить про високий ступінь їх тяжкості і тому законодавець у цих випадках конструює усічені склади злочинів, переносить момент закінчення таких злочинів на попередні стадії, на стадію порушення безпеки людини.
< Попередня