ДИСКУСІЙНІ ПРОБЛЕМИ СУДОВОЇ РЕФОРМИ В УКРАЇНІ
Наукові статті - Судова система |
Д. М. Притика,
народний депутат України, доктор юридичних наук, академік АПН України
ДИСКУСІЙНІ ПРОБЛЕМИ СУДОВОЇ РЕФОРМИ В УКРАЇНІ
Україна на конституційному рівні проголосила себе правовою державою, у центрі уваги якої — людина, її права і свободи. Саме у контексті гарантування і забезпечення прав людини і громадянина на рівні міжнародних стандартів в Україні розвивається конституційний процес, реформуються політична і правова системи. Тому сьогодні ми обговорюємо надзвичайно важливе питання, пов’язане зі становленням суду як дійсно незалежної і самостійної гілки державної влади. Зрозуміло, що без реальної незалежності суддів не може йтися про неупереджений захист прав і законних інтересів громадян та юридичних осіб.
19 травня 2007 р. Парламентська Асамблея Ради Європи прийняла резолюцію «Функціонування демократичних інститутів в Україні». У ній Україні рекомендується провести реформування судової системи на основі Концепції вдосконалення судівництва, затвердженої Президентом України в травні 2006 р.
На виконання цієї резолюції Парламентом робляться реальні кроки щодо вдосконалення судової влади.
Роль правосуддя в Україні є вкрай важливою як для суспільства у цілому, так і для подальшого розвитку та становлення судової системи нашої держави.
Нагадаю, що у відповідності до ст. 6 Конституції України державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Усі ці три гілки влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.
Слід застерегти всіх нас від спрощеного трактування цього принципу як суто механічного поділу державної влади на три
Сутність поділу полягає у попередженні зловживання владою, її монополізації, концентрації. Реальне досягнення цілей правової держави можливе лише за умови теоретичного осмислення, законодавчого закріплення і практичної взаємодії незалежних, таких, що взаємно доповнюють один одного, законотворчих, виконавчих і судових органів державної влади.
Щодо України, то спроба законодавчого закріплення поділу влади була зроблена ще на початку XVIII ст. у відомому документі «Пакти і Конституція законів та вільностей Війська Запорізького», написаного П. Орликом у 1710 р., проте до глибокого осмислення і реального, послідовного втілення у життя цього принципу ми підходимо лише у наші дні.
Головною метою конституційного поділу влади, без сумніву, є, насамперед, сприяння забезпеченню прав і свобод людини і громадянина через попередження і обмеження можливості зазіхання тих чи інших політичних сил на абсолютну владу.
Узагальнено оцінюючи діяльність усіх судів України, можна дійти висновку, що вони захищають порушені права громадян та юридичних осіб, тобто справляються із своїми завданнями.
Але, на жаль, все ще допускається безліч порушень у роботі суддів усіх рівнів. Став загальновживаним такий термін, як рейдерство, яке здійснюється за допомогою, в тому числі і суддівського корпусу, відбувається незаконний перерозподіл власності, зриваються програми приватизації тощо.
Усе це свідчить, що судочинство потребує якісного вдосконалення. До цього нас зобов’язують вимоги Загальної декларації прав людини, проголошеної Генеральною Асамблеєю Організації Об’єднаних Націй 10 грудня 1948 р., Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, ратифікованої Україною в 1997 р., щодо забезпечення права на судовий захист.
Але останнім часом деякі політичні сили, прагнучи забезпечити себе можливістю тією чи іншою мірою впливати на суд, замість дійсного реформування судової системи, готові навіть зруйнувати основи судової системи та послабити її як самостійну складову державної влади. Це підтверджується моніторингом незалежності судової влади, проведеним Центром суддівських студій та Всеукраїнською незалежною судовою організацією. За результатами моніторингу, одними з найбільш суттєвих факторів, що негативно впливають на стан незалежності суддів, на думку суддів, прокурорів, адвокатів та представників громадських організацій, є винесення окремими суддями сумнівних рішень, а також втягування суддів у політичну боротьбу. На їх думку, неправомірне використання посадовими особами законодавчої та виконавчої влади владних повноважень, пов’язаних з призначенням, обранням, звільненням суддів, притягненням їх до відповідальності, призначенням на адміністративні посади, суттєво впливає на стан незалежності суддів. Усе це, крім інших наслідків, впливає на імідж судової влади. Зрозуміло, що це відбувається через те, що на розгляд судів іноді надходять справи, які є наслідком жорсткої політичної боротьби і мають у суспільстві великий резонанс.
У зв’язку з цим хочу навестип. 13 Резолюції Парламентської Асамблеї Ради Європи: «Асамблея засуджує той факт, що судова система України систематично використовується неналежним чином іншими гілками влади, а найвищі посадові особи не виконують рішення судів, що свідчить про руйнування цієї ключової демократичної інституції. Незалежне та неупереджене правосуддя є передумовою існування демократичного суспільства, що керується верховенством права. Звідси — гостра необхідність проведення комплексної судової реформи».
Положення згаданої Резолюції чітко і послідовно ґрунтуються на певних засадах, вироблених міжнародною практикою. Так, в Основних принципах незалежності судочинства Організації Об’єднаних Націй, Конвенції з прав людини та Рекомендаціях Комітету міністрів для країн — членів Європейської Ради щодо незалежності та ролі судів деталізуються принципи, на яких має ґрунтуватися судова система. Зазначені у цих положеннях загальні ознаки судоустрою можна систематизувати таким чином.
Судді повинні бути незалежними; це означає, що їх рішення не підлягають ніякому перегляду, крім спеціальних судових процедур, передбачених законом, а суддям гарантується перебування на посаді до досягнення певного віку або до закінчення встановленого строку перебування на посаді; оплата праці суддів має забезпечуватись законом.
Судді повинні мати достатні повноваження для виконання своїх обов’язків щодо здійснення правосуддя і судочинства.
Суддя повинен приймати рішення без будь-яких прямих або непрямих обмежень, стороннього впливу, тиску, погроз чи втручань; судді не зобов’язані доповідати про обставини справ особам, які не мають відношення до судочинства.
Судді повинні доходити фактичних висновків за наявних доказів, дотримуватись процедури ведення засідання й заслуховування свідків, правильно застосовувати закон і виносити остаточне рішення.
Справу не можна відкликати від певного судді, не маючи на те достатніх підстав.
Розподіл справ між суддями не повинен відбуватися за бажанням осіб, які можуть бути зацікавлені у вирішенні справи.
Критеріями призначення суддів мають бути висока кваліфікація, бездоганна репутація, відданість ідеалам правосуддя, а порядок добору суддів повинен бути чітко визначеним.
Має існувати справедливий порядок розгляду дисциплінарних справ щодо суддів.
Тому влада мусить створювати відповідні умови для ефективної діяльності судів, зокрема, наймати потрібну кількість суддів і забезпечувати належну їх підготовку, надавати в їх розпорядження відповідний персонал, а також дбати про те, щоб статус та платня суддів відповідали їх професії і відповідальності.
Останнє положення безпосередньо зумовлює діяльність держави щодо створення такої організації судової системи, яка забезпечила б реалізацію права громадянина на судовий захист і справедливе судочинство.
Зрозуміло, незалежність не є самоціллю, це — найперша і необхідна умова гідного виконання судом покладеної на нього функції. Слід зауважити, що незалежність судової влади не означає її повної ізоляції від законодавчої та виконавчої гілок влади. У жодній із сучасних систем не існує чистої моделі поділу влади. Сам Ш.-Л. Монтеск’є не вірив у цю «чисту» модель, за якої всі гілки влади повністю відокремлені одна від одної. Демократичний режим передбачає рівновагу між цими гілками, між владою більшості та демократичними цінностями. Ця рівновага є неможливою за повної ізоляції, за умов, коли кожна влада діє самостійно, окремо від інших, без взаємодії, без взаємного врівноваження та контролю. Це призведе, зрештою, до концентрації влади в одній із гілок. Отже, сучасна концепція не передбачає чистої моделі поділу влади — швидше, більш гнучку модель, за якої кожен інститут повинен здійснювати свої повноваження, свої функції за наявності взаємних стримувань і противаг.
Наведене ще раз засвідчує необхідність усвідомлення концептуальних засад правосуддя, які покладені в основу Конституції України, і визначають судову владу не просто як інструмент у розв’язанні суперечностей, що виникають у суспільстві, а як рівноправного партнера законодавчої і виконавчої гілок влади у врегулюванні суспільних процесів.
У процесі реформування системи правосуддя ми вже пройшли певні етапи і маємо відповідні позитивні як практичні, так і теоретичні напрацювання, що мають враховуватись при створенні нової законодавчої бази для подальшої розбудови організаційної структури судів України.
На жаль, існуюча на цей час в Україні система здійснення правосуддя є розбалансованою, не відповідає європейським стандартам і не гарантує право особи на справедливий суд, а отже, не вважається дієвим інститутом захисту прав людини. Рівень довіри до судів з боку суспільства відповідає рівню довіри до політичних інститутів і є вкрай низьким. Численні хаотичні і суперечливі законодавчі ініціативи, спрямовані на зміну системи правосуддя, свідчать, що процес реформування є непослідовним, а політики, та й, власне, і фахівці не мають узгодженого бачення того, як повинна виглядати судова система. У цій ситуації провідним вченим у галузі судоустрою і судочинства, судовому корпусу, політикам різних ідеологічних поглядів необхідно нарешті визначитись із структурою судової системи.
Сьогодні більшість вчених та практиків схиляються до думки про необхідність децентралізованої судової системи, яка складатиметься з місцевих та апеляційних судів, чотирьох вищих спеціалізованих судів — вищого адміністративного, вищого господарського, вищого кримінального та вищого цивільного судів, а також Верховного Суду України, який здійснюватиме свої судові функції у пленарному режимі. Таку структуру судової системи підтримують також Президент України та значна частина парламенту.
За таких обставин головною метою реформи є створення науково обґрунтованої системи правосуддя в Україні. А завданнями є визначення шляхів удосконалення законодавства у цій сфері, усунення негативних тенденцій, що виникли внаслідок непослідовності у здійсненні попереднього, так званого першого, етапу судової реформи, забезпечення доступного та справедливого судочинства, прозорості в діяльності судів, оптимізації системи судів загальної юрисдикції, посилення гарантій незалежності суддів, якісне підвищення фахового рівня суддівського корпусу, підвищення статусу суддів у суспільстві, істотне поліпшення умов їх професійної діяльності, радикальне поліпшення стану виконання судових рішень, створення можливостей для розвитку альтернативних (позасудових) способів розв’язання спорів, вдосконалення процесуального законодавства тощо.
На цей час домінують два основних напрями здійснення судової реформи: 1) впровадження якісних перетворень у межах чинних конституційних приписів; 2) проведення відповідних заходів шляхом внесення змін до Конституції України. Останній напрямок підтримує Рада суддів України, яка вважає неможливим реформувати судову систему без внесення змін до Конституції.
Держава уже протягом тривалого часу займається «косметичним ремонтом» судової влади і правосуддя у межах чинного Основного Закону, результатом чого є прийняття Закону України «Про судоустрій України», нового Цивільного процесуального кодексу України та Кодексу адміністративного судочинства України, а також постійне латання Кримінально-процесуального та Господарського процесуального кодексів України. Разом із тим, як вважає доктор юридичних наук О. Костенко, «законодавець, «підганяючи» у такий спосіб судову владу під недосконалі конституційні норми, виконує роль шевця, який використовує у своїй роботі старий шматок тканини і непридатні для цього інструменти. У результаті суспільство має судову владу і систему судів, які явно не задовольняють його потреби. На його думку, системний аналіз проблем, що виникають у процесі судово-правового реформування, свідчить про можливість вирішення тільки незначної їх частини без внесення змін до Конституції України».
За офіційним висновком експертів Ради Європи, чинний Закон «Про судоустрій України» не відповідає європейським стандартам у частині як побудови системи судів, так і організації судової влади, елементи яких дублюють один одного, є нечіткими, занадто складними, розпорошеними по вертикалі і горизонталі, непрозорими і тому мають бути переглянуті українською владою. Зокрема, на думку експертів, не відповідає європейським стандартам чотирирівнева система судів, тому функції ліквідованого Касаційного суду України мають бути передані Верховному Суду, а ще не завершено створення як окремої ланки системи спеціалізованих адміністративних судів, які повинні бути інтегровані в загальні суди із запровадженням у них спеціалізації суддів з розгляду адміністративних справ, як це має місце в абсолютній більшості європейських країн.
Чотирирівнева система судів, встановлена Законом «Про судоустрій України», яка уможливлює неодноразове скасування остаточних судових рішень, не відповідає принципам верховенства права — справедливого розгляду справ у розумні строки і правової певності, закріплених у ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.
Експерти Ради Європи вважають, що українське законодавство розпорошує повноваження щодо організації судової влади між надмірною кількістю органів: пленумами, президіями, радами, комісіями, комітетами, а також судовими інстанціями, що робить її залежною від виконавчої влади. Така судова система, на думку експертів Ради Європи, працювати не буде, про що красномовно свідчить суттєве погіршення роботи судів зі здійснення правосуддя.
Подальші шляхи реформування судової системи відображаються в існуючих проектах законів щодо судоустрою та статусу суддів, які уособлюють відповідні напрями (концепції) реформування на принципових положеннях, на яких ми коротко зупинилися.
Одне з таких положень відображено у проекті Кодексу судової влади України (далі — Кодекс), розробленого групою народних депутатів України на чолі з Миколою Катеринчуком.
Проект Кодексу визначає, що суди загальної юрисдикції є органами судової влади держави Україна. Юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Кожній особі гарантується судовий захист її прав і свобод. Правосуддя в судах здійснюється у формі цивільного, господарського, адміністративного і кримінального судочинства. Передбачені основні гарантії недоторканності, незмінюваності, самостійності й незалежності суддів, народних засідателів і присяжних.
З метою забезпечення неупередженості суддів порядок розподілу справ між суддями за черговістю їх надходження згідно з алфавітним списком суддів визначається процесуальним законом. Справа може бути вилучена у судді й передана іншому судді тільки з підстав, передбачених процесуальним законом.
У проекті реалізується конституційний принцип побудови системи судів за територіальністю і спеціалізацією. Суди утворюються з урахуванням адміністративно-територіального устрою України. Спеціалізація означає створення спеціалізованих судів як окремих ланок судових органів для розгляду визначених процесуальним законом категорій справ або, з цією метою, — запровадження спеціалізації суддів у судах за предметною, предметно-суб’єктною й іншими ознаками правовідносин.
У проекті встановлено, що систему судів складають:
місцеві суди;
апеляційні суди;
вищі спеціалізовані суди;
Верховний Суд України. Спеціалізованими судами є господарські суди.
Суди загальної юрисдикції відповідно до вимог цього законопроекту утворює і ліквідовує Президент за поданням Міністра юстиції, погодженим із Головою Верховного Суду або з головою вищого спеціалізованого суду. Кількість суддів і заступників голів судів визначається главою держави за поданням Міністра юстиції, погодженим із Головою ВС України або з головою вищого спеціалізованого суду.
Пропозиції Ради суддів України
Інший варіант удосконалення українського судочинства представляє Рада суддів України, яка висловила свою думку з цього питання у заяві «Про концептуальні підходи Ради суддів України до подальшого здійснення судово-правової реформи в Україні» від 26 травня 2006 р.
Рада суддів України вважає, що реформування судової системи доцільно провести у два етапи. На першому необхідно вжити заходів, спрямованих на поліпшення вже існуючої системи: завершити створення окружних та апеляційних адміністративних судів; створити Апеляційний суд України; скоротити в розумних межах кількість військових судів і суддів; удосконалити законодавство, яке регулює внутрішню (непроцесуальну) діяльність судів. Другий етап слід розпочати з внесення змін до Конституції України. На розвиток чинних положень ч. 2 ст. 6 Основного Закону треба визначити систему органів судової влади: суди, органи суддівського самоврядування, Державна судова адміністрація України, Вища рада юстиції, кваліфікаційні комісії суддів, Академія (Вища національна школа) суддів України.
На переконання Ради суддів, після внесення відповідних змін до ст. 125 Конституції України має бути створена в законодавчому порядку триланкова судова система, яка складатиметься із судів першої інстанції, апеляційних судів та Верховного Суду України як касаційного суду.
Пропонується зі статей 124, 127, 129 Конституції України виключити положення про участь у судочинстві присяжних, оскільки ця процедура, як вважає Рада суддів, є малоефективною і до того ж пов’язана зі значними витратами. Водночас, вважається за доцільне збереження інституту народних засідателів.
Слід підкреслити, що запропоновані новації, як підтверджує і сама Рада суддів України, є неможливими без внесення змін до Конституції.
Рада суддів категорично не сприймає ідею щодо поглиблення спеціалізації судової системи і перетворення її на чотириланкову, вважаючи, що це не узгоджується з положеннями ст. 125 Основного Закону. Пропозиція Президента України про створення Вищого цивільного і Вищого кримінального судів України, які здійснюватимуть касаційні повноваження замість Верховного Суду України, вважаються деструктивними, оскільки її реалізація, поряд з іншими негативними наслідками, призведе до того, що найвищий судовий орган у системі судів загальної юрисдикції не зможе забезпечити однакове застосування ними законів.
Рада суддів наголошує на необхідності істотного посилення ролі Верховного Суду України. Вважає, що лише за цієї умови правосуддя в країні здійснюватиметься на високому рівні і права та свободи людини, а також інтереси держави будуть надійно захищені. Зокрема, було запропоноване таке.
Судові повноваження мають здійснювати не тільки судові палати, а й Пленум Верховного Суду України (в окремих, чітко визначених процесуальним законодавством, випадках). У Пленуму має бути право надавати судовим рішенням у конкретних справах прецедентне значення, тлумачити правові норми і визначати не врегульовані законом процедури розгляду справ судами. При цьому його роз’яснення повинні мати обов’язковий характер. Окрім того, пропонується надати можливість ініціювати перегляд судових справ не тільки учасникам процесу, а й суддям Верховного Суду України (наприклад, у разі виявлення фактів постановлення судами явно незаконних судових рішень), а також шляхом внесення змін до Конституції повернути Верховному Суду України право законодавчої ініціативи.
Верховний Суд України повинен виконувати і контрольну функцію — не втручаючись у розгляд судових справ, проводити перевірки скарг, а також діяльності судів та суддів з питань дотримання законів при здійсненні правосуддя. Для цього в його складі має бути створена й діяти відповідна інспекція.
Державну судову адміністрацію пропонується вивести із системи виконавчої влади і підпорядкувати Верховному Суду України.
Не сприймають члени найвищого органу суддівського самоврядування й ідеї Президента України про звільнення голів судів від обов’язку вирішувати низку питань, пов’язаних з організацією діяльності суду, про ліквідацію президій судів, посад заступників голів у місцевих і апеляційних судах.
Не підтримує Рада суддів України також пропозиції Президента України про те, що рекомендувати до призначення (обрання) суддів усіх рівнів повинна виключно Вища кваліфікаційна комісія суддів України і що єдиним органом, який здійснюватиме дисциплінарне провадження щодо них, має бути Дисциплінарна комісія суддів України, оскільки немає впевненості в тому, що в разі реалізації цих пропозицій, які потребують значних фінансових витрат, кадрове забезпечення судової діяльності поліпшиться.
Рада суддів України вважає найбільш оптимальною розбудову органів, які вирішують зазначені питання, за такими принципами. У кожній області, містах Києві та Севастополі створюються і діють кваліфікаційно-дисциплінарні комісії, а на загальнодержавному рівні — Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія суддів України. До складу цих комісій входять судді загальних і спеціалізованих судів (більше 50 %) та представники інших органів влади (менше 50 %). Кожну комісію очолює суддя, котрого звільняють від виконання професійних обов’язків зі збереженням заробітної плати та інших виплат, які він одержував. За головою комісії зберігається також право після закінчення строку, на який його обрано, повернутися на посаду судді. Комісії діють у відповідності з процедурами, затвердженими Радою суддів України. Для забезпечення їх діяльності у кожній з них створюються і діють інспекції. Рішення комісії може бути оскаржене, у тому числі до Вищої ради юстиції та до суду. Вища рада юстиції формується на чинних у більшості європейських країн засадах, згідно з якими судді становлять більше половини її складу.
На думку Ради суддів України, державну виконавчу службу доцільно підпорядкувати Державній судовій адміністрації України.
Напрям, пропонований Олександром Костенком
Доктор юридичних наук Олександр Костенко вважає, що основною причиною «хвороби» судів є те, що до сьогодні в Україні не створено ефективну систему судів. Зокрема, з цим пов’язані й проблеми реалізації права громадян на оскарження судових рішень у порядку апеляції і касації. Тому вже кілька років тривають намагання створити нову систему судів, яка відповідала б положенням Конституції України і вимогам часу. Ця система має утворювати таке «судове дерево», яке найбільше сприяло б досягненню мети правосуддя. Для створення «судового дерева», на думку О. Костенка, слід зробити відповідний аналіз і дати належне тлумачення тексту ст. 125 Конституції України.
У ч. 1 цієї статті зазначається, що система судів загальної юрисдикції в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації. Але тлумачення ч. 4 цієї статті, в якій зазначено, що відповідно до закону діють апеляційні та місцеві суди, дає підстави вважати, що в ній йдеться також про третій принцип побудови «судового дерева». І цей принцип, на його погляд, полягає в тому, що суди мають розташуватися в певному порядку один стосовно іншого, аби один суд був апеляційною (чи касаційною) інстанцією для іншого. Даний принцип можна було б назвати «принципом ієрархії судів», тобто розподілу їх у порядку певних інстанцій.
З огляду на це О. Костенко пропонує три конституційних принципи, за якими має будуватися «судове дерево»: принцип територіальності, принцип спеціалізації і принцип ієрархії.
Крім того, при моделюванні системи судів має враховуватись положення ст. 125 Конституції про те, що «найвищим судовим органом у системі судів загальної юрисдикції є Верховний Суд України».
При цьому в Конституції передбачається, що «вищими судовими органами спеціалізованих судів є відповідні вищі суди». Очевидно, вони мають існувати поряд з найвищим судом (Верховний Суд) та місцевими судами і бути проміжною ланкою між найвищим судом (Верховним) і місцевими судами. Це саме стосується і вищих неспеціалізованих (загальних) судів, які також є проміжною ланкою в ієрархії неспеціалізованих (загальних) судів.
На погляд Олександра Костенка, тлумачення ст. 125 Конституції дає підстави вважати, що «вищі суди», про які йдеться в ч. 3. ст. 125 Конституції, слід розглядати одночасно і як «апеляційні суди», про котрі йдеться в ч. 4 ст. 125 Конституції, і як суди, що розглядають касаційні скарги. Отже, ці «вищі спеціалізовані суди» мають розглядати як апеляційні, так і касаційні скарги. На його думку, ті суди, що сьогодні існують як апеляційні, мають бути перетворені у «вищі суди», що здійснюють як апеляційне, так і касаційне провадження, поділяючись на відповідні палати, а Верховний Суд України має переглядати справи у порядку виключного провадження.
Створення системи «Місцеві суди — Вищі суди — Верховний Суд України» він вважає єдиним оптимальним способом вирішення проблеми побудови ефективного судоустрою, який забезпечував би найкращим чином здійснення правосуддя в Україні, зокрема здійснення апеляційного і касаційного провадження.
На думку О. Костенка, апеляційне провадження — це перевірка оскаржуваного рішення суду як «з фактичного боку», так і «з правового боку». Перегляд справи «з фактичного боку» не може не тягти перегляд справи «з правового боку». Отже, суд, розглядаючи апеляцію, не може, розглянувши оскаржуване рішення «з фактичного боку», не розглянути його «з правового боку».
Зовсім інша справа з касаційним оскарженням. Цілком можливо оскаржуване рішення суду перевіряти «з правового боку», не перевіряючи його «з фактичного боку». Адже правовий аспект судового рішення є похідним від фактичного аспекту, тобто правовий аспект залежить від фактичного, а фактичний аспект від правового не залежить.
Виходячи з цього і має вирішуватись питання щодо змісту поняття апеляції і поняття касації.
Очевидно, формула перевірки судового рішення в порядку апеляційного провадження має бути такою: перевірка «з фактичного боку» + перевірка «з правового боку»; а формула касаційної перевірки така: перевірка лише «з правового боку».
О. Костенко вважає, що в законодавстві апеляційне і касаційне провадження має бути визначене таким чином. Якщо у скарзі ставляться питання про перевірку оскаржуваного рішення суду «з фактичного боку», то суд має перевіряти його як «з фактичного боку», так і «з правового боку» і не може обмежуватись лише перевіркою «з фактичного боку». Така перевірка є апеляційним провадженням, а рішення, розглянуте за апеляційним провадженням, не підлягає перевірці за касаційним провадженням, оскільки перевірка «з правового боку» вже була здійснена при апеляційному провадженні. Касаційному провадженню підлягає та скарга, в якій ставиться питання про перевірку судового рішення лише «з правового боку».
Що дає такий підхід? Замість двох перевірок — у порядку апеляції, а потім у порядку касації, як це має місце за чинним законодавством, судове рішення буде перевірятися один раз (або в порядку апеляції, або в порядку касації — залежно від змісту скарги). Внаслідок цього: 1) створюються умови для підвищення ефективності перевірки судових рішень; 2) реалізується принцип так званої економії судової процедури, оскільки замість двох перевірок судового рішення та сама мета буде досягатися однією з двох перевірок.
Існуючий сьогодні в правосудді України принцип перевірки судових рішень «апеляція і після неї касація» має бути замінений принципом «апеляція або замість неї касація». Тоді не треба буде шукати чи створювати спеціальну касаційну судову інстанцію. Одна і та сама судова інстанція (а саме «вищі суди», які пропонується створити замість існуючих «апеляційних судів») може виконувати як апеляційні, так і касаційні функції, не порушуючи жодних принципів правосуддя, в тому числі й принципу ієрархізації судів. Отже, звичайне апеляційне і касаційне провадження зосереджуються у вищих судах (загальних і спеціалізованих), які розташовуються в обласних центрах, Автономній Республіці Крим, м. Києві, м. Севастополі, та є ланкою між сьогоднішніми місцевими судами і сьогоднішнім Верховним Судом України. Для здійснення апеляційного і касаційного провадження у цих вищих судах створюються дві палати: палата апеляційного провадження і палата касаційного провадження.
Ось такими є погляди О. Костенка на можливу в подальшому розбудову судової системи України.
Окремо слід зупинитись на пропозиціях Президента України стосовно реформування судової влади.
На наш погляд, значний крок у провадженні судової реформи Парламентом зроблено з прийняттям у першому читанні проектів змін до законів «Про судоустрій України» та «Про статус суддів», внесених на розгляд Парламенту Президентом України, а також проекту закону «Про тимчасовий порядок фінансування судів», який я, разом з іншими народними депутатами України, повторно вніс на розгляд нинішнього Парламенту.
Законопроекти внесені Президентом України з метою удосконалення системи судового устрою та поліпшення якості кадрового та фінансового забезпечення суддівського корпусу.
Для досягнення зазначеної мети пропонується:
у побудові системи апеляційних судів за принципом територіальності за основу брати не систему адміністративно-територіального устрою України, а керуватися указами Президента України, якими будуть визначатися апеляційні округи при утворенні вказаних судів та їх територіальна юрисдикція;
створити два види місцевих судів як судів першої інстанції: а) дільничні суди — районні, районні у містах, міські та міськрайонні суди і б) окружні суди — окружні господарські суди, окружні адміністративні суди, окружні кримінальні суди. Їх територіальну юрисдикцію запропоновано, як уже зазначалось, визначати указом Президента України при їх створенні, а підсудність справ цим судам має визначатися процесуальним законодавством;
систему апеляційних судів створити з апеляційних судів з розгляду цивільних і кримінальних справ, апеляційних господарських судів, апеляційних адміністративних судів. Ці суди утворюються в апеляційних округах відповідно до указу Президента України;
систему вищих спеціалізованих судів, які є касаційними судами, створити із Вищого цивільного суду України, Вищого кримінального суду України, Вищого господарського суду України і Вищого адміністративного суду України;
повністю ліквідувати мережу військових судів;
вилучити із Закону положення про Апеляційний суд України, про військові суди та положення про статус суддів військових судів;
скоротити склад Верховного Суду України до 16 суддів і залишити за ним статус найвищого судового органу в системі судів загальної юрисдикції з повноваженнями: а) щодо перегляду справ за винятковими обставинами та в інших, визначених законом, випадках, б) дачі судам роз’яснень з метою забезпечення однакового застосування норм права при вирішенні судових справ тощо (ст. 41 проекту);
виключити участь Голови Верховного Суду України з: а) процесу призначення суддів на адміністративні посади в місцевих і апеляційних судах і б) з процесу визначення кількості суддів у судах і передати ці питання на вирішення, відповідно, Раді суддів України і Президенту України;
створити систему територіальних кваліфікаційних комісій суддів в областях, м. Києві та Автономній Республіці Крим і змінити їх склад. Виключити з повноважень кваліфікаційних комісій суддів питання щодо дисциплінарної відповідальності суддів;
створити Вищу кваліфікаційну комісію суддів України у складі 15 чоловік;
створити постійно діючу Дисциплінарну комісію суддів України для суддів місцевих та апеляційних судів, а також запровадити службу судових інспекторів для перевірки наявності підстав для притягнення до дисциплінарної відповідальності суддів указаних судів;
установити склад Ради суддів України із 33 осіб виключно з числа суддів судів усіх рівнів, у тому числі і від Конституційного Суду України, і значно розширити повноваження цього органу суддівського самоврядування (ст. 159 проекту);
замість Академії суддів України при Державній судовій адміністрації створити Національну школу суддів України.
У проекті, на відміну від чинного Закону, не передбачено: а) положень щодо статусу професійних суддів, народних засідателів та присяжних (статті 58—72 чинного Закону) — ці норми внесені в проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус суддів»; б) положень про порядок роботи кваліфікаційних комісій суддів — цей порядок має бути визначено у регламентах роботи відповідних комісій.
Передбачається залишити Державну судову адміністрацію, визначити її функції щодо організаційного, кадрового, фінансового забезпечення судів та судових установ.
Ці законопроекти розроблені та внесені на розгляд Парламенту на підставі схваленої 10 травня 2006 р. Президентом України «Концепції вдосконалення судівництва для утвердження справедливого суду в Україні відповідно до європейських стандартів», проект якої розроблено Національною комісією із зміцнення демократії та утвердження верховенства права.
На жаль, ні Парламенту, ні Президенту України не вистачило політичної волі, щоб домогтися їх остаточного прийняття. Зважаючи на позицію Верховного Суду мали місце спроби навіть відкликати названі законопроекти, попри те, що зазначені документи одержали переважно схвальну оцінку з боку Венеціанської Комісії «За демократію через право» та експертів Ради Європи. Критичні зауваження було висловлено лише стосовно положень, заснованих на окремих нормах Конституції України зокрема щодо системи призначення та обрання суддів, складу і ролі Вищої ради юстиції. Закладені в Концепції проблеми, на думку експертів Ради Європи, ставлять суддів у певну залежність від інших гілок влади.
Про необхідність внесення змін до Конституції як передумови судової реформи, говорить багато хто, в тому числі і деякі вчені (В. Долежан1, О. Костенко та ін.). Однак, як відомо, внесення змін до Основного Закону, а тим більше, підготовка та схвалення нової редакції, потребують не одного і не двох років напруженої праці, оскільки відповідні зміни мають пройти через широкі обговорення та різні політичні компроміси. А сьогоднішня ситуація у сфері правосуддя потребує невідкладної судової реформи — така позиція підтримується особисто і мною.
Я вважаю, що заходи стосовно покращення правосуддя мають бути доповнені необхідними конституційними змінами, але відсутність таких змін не повинна перешкоджати початку кардинальної судової реформи.
У першу чергу, хотілося б більш ґрунтовно зупинитися на системі та принципах побудови судової системи, запропонованої Президентом України. Відповідно до чинного Закону України «Про судоустрій України» для цивільних та кримінальних справ система судів є триланковою (місцеві суди, апеляційні суди, Верховний Суд України), а для господарських та адміністративних — чотириланковою (місцеві суди, апеляційні суди, вищі спеціалізовані суди, Верховний Суд України). При цьому, кількість стадій в усіх видах судочинства однакова. Таким чином, у цивільних і кримінальних справах Верховний Суд уповноважений переглядати свої ж рішення, а це порушує принцип «ніхто не може бути суддею у своїй справі».
Досі залишається проблемою перевантаження Верховного Суду касаційними скаргами на рішення загальних судів у цивільних справах. На якийсь час становище спробували виправити прийняттям Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій України» (щодо забезпечення касаційного розгляду цивільних справ). Відповідно до нього функції касаційної інстанції у цивільних справах, скарги у яких надійшли до 1 січня 2007 р., було покладено на апеляційні загальні суди. Однак незважаючи на це поточне навантаження на Верховний Суд суттєво не зменшилося.
З цієї ситуації можливі два виходи. По-перше, систему судів загальної юрисдикції можна зробити триланковою, відмовившись від вищих спеціалізованих судів. Однак, якщо Верховний Суд стане єдиною касаційною інстанцією, право на касаційне оскарження необхідно буде істотно обмежити. А зважаючи на кількість судових посилок, навіть за обмеження права на касаційне оскарження, Верховний Суд матиме надмірне навантаження. Тоді доведеться збільшувати і так великий склад (майже сто суддів) Верховного Суду. Але при такому складі про забезпечення однакового застосування закону годі й говорити. Уже й зараз є чимало прикладів, коли за схожих обставин різні колегії суддів у рамках однієї судової палати Верховного Суду ухвалюють зовсім різні рішення.
Інший варіант — створення вищих спеціалізованих судів для цивільної та кримінальної юрисдикції, які перебрали б на себе функції касаційної інстанції у відповідних категоріях справ, як це має місце у системі адміністративних та господарських судів. За таких умов буде забезпечено право на касаційне оскарження судових рішень, а Верховний Суд зможе повністю присвятити себе виконанню основної функції із забезпечення однакового застосування закону шляхом перегляду справ, у яких суди касаційної інстанції в аналогічних ситуаціях по-різному витлумачили закон.
Автор цієї праці давно і послідовно відстоює принцип побудови судової системи через широку спеціалізацію судової гілки влади. У свій час названій проблемі була присвячена моя стаття «Спеціалізовані суди як конституційна гарантія демократизації судової влади». Тези можливих структурних змін у судовій системі були озвучені на міжнародній науково-практичній конференції у м. Одеса.
Треба визнати, що одним із перших авторів цієї доктрини був В. І. Шишкін, яким ще у 90-х рр. розроблений відповідний проект закону.
Цікаво, що цієї ідеології у побудові судової системи дотримувався і нинішній Голова Верховного Суду України В. В. Онопенко, який стверджував, що сенс спеціалізації — забезпечити належну якість та ефективність правосуддя, зробити його доступним для людей1.
Наші кроки і бачення стосовно реформування судової системи збігаються з аналогічними кроками суддів та науковців Російської Федерації. 2 грудня 2008 р. відбувся Всеросійський з’їзд суддів, на якому виступив Президент РФ Д. Мєдвєдєв. У своєму виступі він звернув увагу на необхідність утворення єдиного дисциплінарного органу, який зміг би розглядати конфлікти, пов’язані з притягненням суддів до дисциплінарної відповідальності.
Підвищенню якості судової системи, на його думку, сприяло б подальше вдосконалення правил визначення компетенції судів, подальший розвиток спеціалізації судів та віднесення до спеціальної компетенції арбітражних судів розгляд не лише спорів про банкрутство і корпоративних спорів, а й спорів, які випливають із податкових та митних правовідносин, фінансового ринку, інвестиційної та антимонопольної діяльності, оскільки ця діяльність дуже специфічна і потребує спеціальних знань.
Саме в цьому напрямку працюють провідні правники України, в тому числі і я з колегами, подавши відповідний законопроект (? 1403) на розгляд Парламенту.
На наше тверде переконання, існування системи спеціалізованої юстиції в комплексі з переглядом повноважень та інших інституцій (Вища рада юстиції) та створенням нових (наприклад Дисциплінарна комісія суддів України) сприятиме підвищенню відповідальності, кваліфікації і професіоналізму суддів, поліпшенню якості судових рішень, а також ефективності захисту порушених прав.
< Попередня Наступна >