ОСОБЛИВОСТІ Я-КОНЦЕПЦІЇ ЖІНОК - ПРАЦІВНИКІВ ОРГАНІВ ВНУТРІШНІХ СПРАВ
Наукові статті - Правоохоронні органи |
О. О. ТУРКАЛОВА,
слухач магістратури Харківського національного університету внутрішніх справ
ОСОБЛИВОСТІ Я-КОНЦЕПЦІЇ ЖІНОК - ПРАЦІВНИКІВ ОРГАНІВ ВНУТРІШНІХ СПРАВ
На сучасному етапі жінки - працівники органів внутрішніх справ (далі - ОВС) успішно несуть службу в оперативних підрозділах, обіймають керівні посади, беруть участь у бойових діях, тобто дедалі більше адаптують-ся до чоловічої субкультури оперативних підрозділів зокрема і правоохоронній системі в цілому. Тема служба жінок в органах внутрішніх справ та вплив цієї діяльності на особистість жінки надзвичайно актуальною.
Дослідження, які проводяться на сучасному етапі розвитку юридичної психології, характеризуються рядом обмежень: по-перше, особистісні особливості жінок - працівників підрозділів ОВС вивчаються переважно без урахування специфіки професійної діяльності в спеціальних підрозділах, часто без урахування соціального контексту (особливостей відносин у колективі). Це призводить до того, що в більшості сучасних досліджень особистісні риси жінок - працівників підрозділів ОВС пояснюються виключно професійною деформацією особистості. По-друге, залишаються не вирішеними питання про те, завдяки яким особистісним характеристикам стає можлива реалізація професійних функцій й адаптація до особливих умов служби в ОВС.
Спочатку розглянемо поняття Я-концепції та професійної Я-концепції для розуміння особливостей її зміни внаслідок професійних та інших факторів. Я-концепція - це динамічне, активне і здатне до змін утворення; воно визначає й організує діяльність та переживання особистості, забезпечує плани, правила і сценарії поведінки, визначає адекватність реакцій на соціальні зміни. Це цілісний образ власного «Я» людини, узагальнене її уявлення про саму себе, система її настанов щодо власної осо
Професійна Я-концепція – це уявлення особи про себе як про професіонала. Трудова діяльність, що формує професійно значущі якості особи, робить свій внесок до образу я і зачіпає деякі аспекти тендерної ідентичності. Погляди психологів на взаємозв'язок між трудовою діяльністю і формуванням особи, образу я варіюються від уявлення про негативний вплив праці до уявлення про нього як про чин-ник вдосконалення і розвитку особи. Особистість ніколи не буває статичною, бо вона рухлива, постійно змінюється, а входження її у світ професії поступово приводить до формування професійної Я-концепції [2, с 454].
Вивченням Я-концепції жінки займалися такі науковці, як С. М. Петрова, Н. Н. Кіреєва та О. К. Карпухіна, В. Н. Князев, Е. А. Шумі-лій, А. В. Візгіна та С. Р. Пантілєєв, М. Л. Кубишкіна, Н. Н. Обозов, Т. Н. Курбатова та Я. В. Куус, Е. П. Корабліна тощо. У науковій літературі описані найбільш загальні підходи до вивчення «Я-концепції» (І. С. Кон, Р. Берне, Е. Еріксон, Л. І. Божович, Л. І. Анциферова тощо). Поняття «Я-концепція» розглядалося на базі основних підходів до вивчення особистості як зарубіжними (Е. Еріксон, А. Маслоу, 3. Фрейд, Дж. Келлі, К. Роджерс тощо), так і вітчизняними авторами (С. Л. Рубінштейн, О. М. Леонтьев, Л. І. Божович, В. М. Мясищев, В. С. Мерлін, Д. М. Узнадзе тощо).
Деякі автори розробляють проблему професійної «Я-концепції» як сукупності уявлень суб'єкта про свою життєву позицію, перспективи й цінності у контексті здійснення обраної професійної діяльності (Є. М. Павлютенков, В. П. Андронов, Н. В. Кузьміна, Є. П. Клубов, А. К. Маркова, Ю. К. Стрелков, та ін.).
У наукових працях, присвячених проблемі, використовуються такі методологічні підходи: розуміння особистості як активного суб'єкта власної життєдіяльності (К. О. Абульханова-Славська, Л. І. Анциферова), системно-структурний підхід у психології, представниками якого є А. Н. Леонтьев, В. Н. Мясищев, С. Л. Рубінштейн.
Мета даної статті - розглянути особливості Я-концепції жінок – працівників ОВС та проаналізувати сучасні дослідження професійної Я-концепції.
Відповідно до поставленої мети, можна стисло вказати на ті фактори, в межах яких жінки намагаються реалізувати себе, і описати особливості Я-концепції жінок, яка змінюється під впливом цих факторів. Так об'єктивними факторами є: конкуренція жінок і чоловіків у традиційно чоловічій професії, ситуація на ринку праці, репрезентативність жінок в органах внутрішніх справ; до суб'єктивних факторів належать: умови діяльності, рольовий конфлікт; декретний «синдром»; поєднання жінками професійних і сімейних ролей.
Серед існуючих на сьогодні досліджень Я-концепції особистості жінки як працівника правоохоронної діяльності найбільш показовими можна назвати роботи О. М. Мірошниченко (вивчення професійної діяльності жінок, їх особистісних та ділових якостей); В. Л. Лапшиної (вивчення проблем професійної мотивації, реалізації жінок у правоохоронній сфері) [3, с 173]; М. І. Ануфрієва, О. М. Бандурки, Н. П. Матюхіної (проходження служби жінками в поліції і необхідність збільшення їх кількості серед особового складу) [4, с 42]; І. В. Головньова (проблема тендерної ідентичності у професійній сфері жінки, ситуація на ринку праці - проблема розділення жіночих та чоловічіх професій (стереотипне сприйняття суспільством чоловіків та жінок), особливості поєднання жінками професійної та сімейної сфер тощо) [5, с 175]; Ю. Івченко (особливості професійної правоохоронної діяльності жінок та основні проблеми, пов'язані із цією діяльністю - кадрова політика, тендерні стереотипи, конкурентна спроможність на ринку праці, професійні проблеми) [6, с 59].
Більшість учених досліджують або окремі характеристики Я - концепції, або не враховують стать співробітника правоохоронної системи. У цьому полягає основна проблема вивчення Я-концепції. Саме тому даний напрямок досліджень є надзвичайно актуальним.
Розглянемо особливості Я-концепції жінок -працівників ОВС та її можливі зміни у ході професійної діяльності.
Професійна «Я-концепція» фахівця право-охоронної діяльності формується поступово, змінюючись у процесі професіоналізації, і має особливості, пов'язані зі специфікою право-охоронної діяльності. Особливостями професійної діяльності в правоохоронній галузі є агресивність комунікативного середовища, дії працівників у складних ситуаціях, сильні емоційні й фізичні навантаження.
Для жінок у роботі головним чинником є відповідність своїх здібностей і можливостей тій роботі, яку вони виконують. При цьому завжди враховуються межі соціально-професійних можливостей, досягнення жінки у професійній діяльності, залежність від певних професійних прагнень, що базуються на природних даних та визначають професійну придатність до діяльності [7, с 22].
Вибір жінкою чоловічої професії обумовлений особливостями Я-концепції, яка також може змінюватися у ході професійної діяльності.
«Образ Я» працівників ОВС є системним утворенням, що має складну, узгоджену структуру й залежить від функцій, які виконують працівники ОВС, та умов діяльності.
Сучасні жінки створюють для себе такий образ: успішне поєднання професійних і сімейних обов'язків, уміння спілкуватися з людьми, економічна самостійність, високий рівень культури й інтелекту, професійна компетентність, прагнення робити кар'єру [8, с 5]. Усе це жінка намагається втілити у правоохоронній діяльності.
Жінки-правоохоронці характеризуються цілеспрямованістю та послідовністю, тим, що вміють робити водночас декілька справ, звикають брати на себе відповідальність, вхоплюють нюанси та аналізують ситуацію, стають більш комунікабельними.
Згідно із дослідженням Я. В. Мацегори, особливості образу Я жінок-правоохоронців такі: вони мають позитивне ставлення до себе, своїх знань, умінь; направлені на процес діяльності, особливо процес спілкування, що має емоційне забарвлення. Жінки-правоохоронці також потребують соціального визнання. У жінок - практичних працівників ОВС відзначається позитивне самовідношення і несхильність до самозвинувачень [9, с 96].
Н. В. Оніщенко стверджує, що самооцінка -це один із найважливіших психічних елементів, які мають вплив на підвищення ефективності професійної діяльності співробітника ОВС, оскільки вона є регулятором поведінки особи. Проведене дослідження впливу рівня самооцінки на ефективність професійної діяльності жінок - працівників органів внутрішніх справ показало, що високий рівень успішності професійної діяльності працівника підвищує її оцінку себе як справжнього професіонала, а великий стаж роботи в органах внутрішніх справ поступово підвищує самооцінку працівниці, особливо після отримання нею високих оцінок своєї роботи з боку керівника [10, с 189].
Література
Петровский А. В. Психологический словарь / А. В. Петровский, М. Г. Ярошевский. - М. : Полит-издат, 2004. - 494 с.
Реан А. А Психология человека от рождения до смерти / Реан А. А. - М. : ОЛМА-ПРЕСС, 2002. - 656 с
Лапшина В. Л. Соціально-психологічні проблеми професійної самореалізації жінок-співробітників ОВС / В. Л. Лапшина // Вісник Харківського національного університету внутрішніх справ. - 1999. - № 8. - С. 173-176.
Максименко Н. В. Тендерное равенство полицейской деятельности через призму международного опыта / Н. В. Максименко //Вестник Белгородского юридического института МВД России. – 2009. -№ 1 (13). -С. 40-46.
Головнёва И. В. Тендерная идентичность: тенденции изменений : монография / И. В. Головнёва; НУА. - X. : Изд-во НУА, 2006. - 312 с.
Івченко Ю. Професійне з–остання жінок в правоохоронній сфері: проблемні питання / Ю. Івченко // Право України. - 2006. - № 5. С 57-61.
Романова В. В. Служба женщин в органах внутренних дел : правовые и организационные аспекты : автореф. дис. на соискание науч. степени канд. юрид. наук : спец. 12.00.11 «Судебная власть, прокурорский надзор, организация правоохранительной деятельности, адвокатура» / В. В. Романова. - М., 2007. 24 с.
Мірошниченко О. М. Особливості самоактуалізації жінки у професійній діяльності : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. психол. наук : спец. 19.00.01 «Загальна психологія, історія психології» / О. М. Мірошниченко. - К., 2007. - 25 с
Мацегора Я. В. Особливості «образу Я» працівника ОВС залежно від типу професійної культури / Я. В. Мацегора // Вісник Харківського національного університету. - 2005. - № 662. С. 96-102.
Онищенко Н. В. Самооценка как один из факторов, определяющих успешность п–офессиональной деятельности следователя / Н. В. Онищенко // Право і Безпека. - 2005. - № 4'5. - С. 189191.
Чурбакова Н. А. Самооценка сотрудников ОВД / Н. А. Чурбакова // Право і Безпека. - 2003. -№ 2'1. - С. 181-183.
Шмыков В. И. Тендерные различия сот–удников органов вн–тренних дел / В. И. Шмыков // Вест-ник Московского университета МВД России. 2008. - № 3. - С. 101103.
Малыгина О. В. Специфика и динамика личностных особенностей женщин-сотрудниц уголовного розыска органов внутренних дел : автореф. дис. на соискание науч. степени канд. психол. наук : спец. 19.00.03 «Психология труда, инженерная психология, эргономика «/ О. В. Малыгина. - Ярославль, 2008. - 25 с.
Жилкин Д. С. Влияние тендера на само–еализацию женщин / Д. С. Жилкин, А. А. Чекалина // Журнал прикладной психологии. - 2003. - № 2. С. 2-8.
< Попередня Наступна >