4. Що таке інформація про товар, які до неї ставляться вимоги?
Цивільне право - Договір купівлі-продажу |
4. Що таке інформація про товар, які до неї ставляться вимоги?
Якщо Ви покупець
Якщо Ви маєте намір придбати товар, то маєте право володіти інформацією щодо нього
Ви як споживач маєте право на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про товар, продукцію, що пропонується до продажу. В цьому випадку під поняттям інформації мається на увазі документовані або публічно оголошені відомості про товар. Під необхідною та достовірною інформацією слід мати на увазі її повноту.
Така інформація повинна бути надана Вам до придбання товару чи замовлення роботи (послуги). Відповідно до законодавства, що регулює питання захисту прав споживачів, Ви маєте право на одержання інформації про продукцію, яка повинна містити:
назву товару, найменування або відтворення знака для товарів і послуг, за якими вони реалізуються;
найменування нормативних документів, вимогам яких повинна відповідати вітчизняна продукція;
дані про основні властивості продукції, а щодо продуктів харчування - про склад (включаючи перелік використаної у процесі їх виготовлення сировини, в тому числі харчових добавок), номінальну кількість (масу, об’єм тощо), харчову та енергетичну цінність, умови використання та застереження щодо вживання їх окремими категоріями споживачів, а також іншу інформацію, що поширюється на конкретний продукт;
відомості про вміст шкідливих для здоров’я речовин, які встановлені нормативно-правовими актами, та застереження щодо застосування окремої продукції, якщо такі застереження встановлені нормативно-правовими актами;
позначку про наявність у її складі генетично модифікованих компонентів;
дані про ціну (тариф), умови та правила придбання продукції;
дату виготовлення;
відомості пр
гарантійні зобов’язання виробника (виконавця);
правила та умови ефективного і безпечного використання продукції;
строк придатності (строк служби) товару (наслідків роботи), відомості про необхідні дії споживача після їх закінчення, а також про можливі наслідки в разі невиконання цих дій;
найменування та місцезнаходження виробника (виконавця, продавця) і підприємства, яке здійснює його функції щодо прийняття претензій від споживача, а також проводить ремонт і технічне обслуговування.
Варто пам’ятати, що стосовно продукції, яка підлягає обов’язковій сертифікації, Вам повинна надаватись інформація про її сертифікацію. Адже сертифікат є підтвердженням, здійсненим органом з сертифікації, того, що форма, розміри і технічні вимоги до товару відповідають державним стандартам.
Зазначена інформація доводиться до споживача в технічній документації, прикладеній до товару, на етикетках, чи маркуванням іншим способом, прийнятим для окремих видів товарів. Продукти харчування, упаковані або розфасовані в Україні, повинні супроводжуватись інформацією про їх походження.
Зважайте на те, що Ви маєте право ще до моменту укладення договору купівлі-продажу оглянути товар, вимагати проведення у Вашій присутності перевірки властивостей товару або демонстрації користування товаром, якщо це не виключено характером товару і не суперечить правилам роздрібної торгівлі.
Якщо Ви продавець
Здійснюючи продаж товарів Ви зобов’язані надати покупцеві необхідну і достовірну інформацію про товар, що пропонуєте до продажу.
Крім того, Ви маєте забезпечити надання інформації в такому обсязі, щоб у покупця склалось чітке уявлення про властивості товару, правила користування, збереження його тощо, і він на основі цих відомостей міг вибрати необхідний йому товар.
Інформацію про продукцію Ви повинні розмістити у місцях, де вона реалізується, а також за згодою споживача можете доводити до нього за допомогою засобів дистанційного зв’язку.
У разі, якщо за певних умов продукція може бути небезпечною для життя, здоров’я споживача та його майна, навколишнього природного середовища, Ви, так само як виробник, зобов’язані довести до відома споживача інформацію про таку продукцію і можливі наслідки її споживання (використання).
Дотримуйтесь вимог законодавства стосовно надання інформації про сертифікацію продукції, наявності переліку відомостей, які повинні міститись на етикетках лікеро-горілчаних та тютюнових виробів, переліку відомостей на етикетках примірників аудіовізуального твору та фонограми тощо.
Пам’ятайте !
Якщо Вами не було надано покупцеві можливості одержати повну і достовірну інформацію про товар, Ви відповідаєте за недоліки товару, які виникли після передання його покупцеві, якщо покупець доведе, що вони виникли у зв’язку з відсутністю у нього такої інформації.
Розглянемо шляхи вирішення питань, пов’язаних із порушенням вимог про надання інформації про товар
Якщо Ви покупець
Ваші дії в разі, якщо порушено Ваші споживацькі права на отримання інформації про товар.
Правові наслідки ненадання Вам необхідної і достовірної інформації розрізняються в залежності від того, укладений договір роздрібної купівлі-продажу чи ні.
У першому випадку, тобто якщо Вам не надано можливості негайно одержати повну і достовірну інформацію про товар у місці його продажу, Ви маєте право вимагати відшкодування збитків, завданих необґрунтованим ухиленням від укладення договору.
У другому випадку - коли такий договір Вами вже укладено, - Ви маєте право в розумний строк відмовитися від договору, вимагати повернення сплаченої за товар грошової суми і відшкодування збитків, а також моральної шкоди.
Крім того, в разі якщо продавцем не було надано Вам можливості одержати повну і достовірну інформацію про товар, продавець несе відповідальність за недоліки товару, які виникли після передання його покупцеві, якщо Ви доведете, що вони виникли у зв’язку з відсутністю у Вас такої інформації.
Розглянемо варіанти Вашої можливої поведінки у випадках надання недоступної, недостовірної, неповної або несвоєчасної інформації про продукцію та про виробника (виконавця, продавця).
Якщо Ви продавець
Ви повинні чітко знати права споживачів на отримання інформації, а також мати уявлення про те, які вимоги можуть бути висунуті покупцем у зв’язку з порушенням цих прав.
Зважайте на вимоги до добросовісної реклами, а також те, що в разі завдання Вами недобросовісною рекламою збитків покупцю, вони підлягають відшкодуванню у повному обсязі.
Крім того, навіть якщо Ви не отримали від виробника (імпортера) відповідної інформації про товар, Ви не звільняєтесь від відповідальності.
< Попередня Наступна >