Л. П. Грузінова, Трудові спори: Навч. посіб. — К.: МАУП, 2002. — 104 с —
Трудове право - Прийняття та звільнення з роботи |
ТЕМА 3 РОЗГЛЯД ТРУДОВИХ СПОРІВ У СУДОВОМУ ПОРЯДКУ
Ситуаційні задачі
Задача № 1. Трудові спори, що підлягають безпосередньому розглядові у судах. Громадянин Хохлов звернувся до суду з позовом про поновлення попередніх умов праці. У позовній заяві Хохлов посилався на те, що на порушення чинного законодавства України про працю наказом по організації, де він працює, в односторонньому порядку змінено умови трудового договору в частині про оплату праці. Ухвалою суду від 27 серпня 1996 р. провадження у справі було закрито через недотримання позивачем встановленого в даній категорії справ порядку обов’язкового попереднього позасудового вирішення спору. Закриваючи провадження у справі за підставами, передбачених п. 2 ст. 227 ЦПК, суддя виходив з того, що позивач не дотримав установленого для цієї категорії справ порядку попереднього позасудового вирішення спору в комісії з трудових спорів і можливість дотримання цього порядку втрачено.
На які правовідносини, що виникають в Україні, поширюється юрисдикція судів? Чи можна погодитися з таким висновком суду?Які трудові спори підлягають безпосередньому розглядові у судах?
Задача №2. Строки звернення до місцевого суду за вирішенням трудових спорів. Громадянин Ромашко, пред’явив позов до педагогічного інституту про стягнення заробітної плати. Позивач зазначав, що він працював в інституті з 1996 р. Наказом по інституту був звільнений з роботи за власним бажанням після закінчення навчального року. Під час розрахунку при звільненні йому не виплатили заробітну плату за жовтень, листопад і грудень у сумі 445 грн.,
Які обставини повинен встановити суд, вирішуючи позовні вимоги про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні? Чи можна погодитися з таким висновком суду?
Задача № 3. Оплата вимушеного прогулу. Бухгалтер підприємства Кустар був звільнений за спізнення на роботу. Кустар оскаржив звільнення до суду. Суд поновив його на попередній роботі. Директор підприємства затримував виконання рішення суду про поновлення на роботі бухгалтера. Суд виніс ухвалу про виплату середнього заробітку бухгалтеру за час затримки виконання рішення суду про поновлення на роботі.
Хто може подати позов про притягнення до матеріальної відповідальності посадову особу, винну в затримці виконання рішення суду про поновлення на роботі й виплату працівникові середнього заробітку за час затримки виконання рішення суду про поновлення на роботі? Порівняти cm. 236КЗпП, п. 9 ст. 134КЗпПта cm. 419ЦПКІ визначити межі матеріальної відповідальності посадових осіб, винних у затримці виконання рішення органу по розгляду трудових спорів про поновлення на роботі.
Задача № 4. Оплата вимушеного прогулу. Вихователь студентського гуртожитку Котова допустила дводенний прогул. Наказом ректора інституту за це була переведена на два місяці вахтером гуртожитку. Котова оскаржила наказ про накладення дисциплінарного стягнення в КТС інституту. КТС визнала переведення Котової незаконним. Ректор інституту відмовився поновлювати Котову на попередній роботі. Котова вимагала видати посвідчення на примусове виконання рішення КТС і виплатити середній заробіток за весь час затримки виконання рішення КТС.
Яке дисциплінарне стягнення може бути накладене за прогул? Чи обґрунтована скарга виховательки гуртожитку? Чи має право Котова вимагати виплати середнього заробітку за весь час затримки виконання рішення КТС щодо поновлення її на роботі? Чи має право КТС видавати Котовій посвідчення на примусове виконання рішення КТС щодо трудового спору та виплату середнього заробітку за весь час затримки виконання рішення КТС? Які межі матеріальної відповідальності посадових осіб, винних у затримці виконання рішення органу, який розглядає трудові спори?Які види відповідальності встановлені за умисне невиконання судового рішення?
Задача № 5. Покладання матеріальної відповідальності на службову особу. Бухгалтер приватного підприємства Кусман була звільнена з роботи. Вона оскаржила наказ щодо її звільнення з роботи до суду. Суд встановив, що її звільнено без законної підстави, і поновив Кусман на попередній роботі.
Чи зобов’язаний суд покласти матеріальну відповідальність на керівника приватного підприємства, винного в незаконному звільненні Кусман? Чи може суд покласти матеріальну відповідальність на власника приватного підприємства, що незаконно звільнив або перевів працівника чи затримав виконання рішення суду про поновлення на роботі?
Задача № 6. Покладання матеріальної відповідальності на службову особу. Наказом директора комунального підприємства громадянка Кочетова була переведена на іншу роботу. Вона оскаржила наказ щодо її переведення на іншу роботу. Суд встановив, що переведення здійснено з порушенням закону, і поновив Кочетову на попередній роботі. Директор комунального підприємства затримав виконання рішення суду про поновлення Кочетової на роботі. Суд вирішив покласти матеріальну відповідальність на директора комунального підприємства за незаконне переведення Кочетової на іншу роботу й затримку виконання рішення суду про поновлення її на роботі.
Чи зобов’язаний суд покласти матеріальну відповідальність на керівника комунального підприємства, винного у незаконному переведенні Кочетової та затримці виконання рішення суду щодо поновлення її на роботі?
Задача № 7. Покладання матеріальної відповідальності на службову особу. Офіціант Сагайдачний звернувся з позовом до суду на ресторан “Карпати” про поновлення його на роботі. Суд залучив як третю особу на стороні відповідача юрисконсульта ресторану Волкову, котра неправильно проконсультувала заступника директора ресторану М’ягкова щодо звільнення офіціанта, який підписав наказ про звільнення Сагайдачного.
Назвіть види третіх осіб. Хто може бути залучений до участі в справі, пов’язаній зі спором про поновлення на роботі як третя особа? Хто виступає в якості відповідача у цій справі? Хто винний у незаконному звільненні Сагайдачного? Чи має значення форма вини для покладання матеріальної відповідальності на службову особу, яка незаконно звільнила працівника, за шкоду, заподіяну виплатою працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу? На кого може бути покладена матеріальна відповідальність уразі незаконного звільнення працівника?
Порівняйте cm. 237КЗпПі cm. 132, п. 2 ст. 133, п. 8 ст. 134КЗпПі ст. 109, 419 ЦПК і визначте, на яких працівників може бути покладена матеріальна відповідальність у разі незаконного звільнення працівника. Поясніть зміст термінів “службова особа” та “посадова особа”, чи тотожні ці терміни?
Задача № 8. Покладання матеріальної відповідальності на службову особу. Сантехнік Соколов та інженер Шатько систематично порушували трудову дисципліну, неодноразово з’являлися на роботі в нетверезому стані. До Соколова та Шатька застосовувалися дисциплінарні стягнення. Після чергового прогулу Соколов та Шатько були переведені на нижчеоплачувану роботу на п’ять місяців. Соколов оскаржив наказ про накладання дисциплінарного стягнення в КТС, вказавши в заяві, що відповідно до чинного трудового законодавства переведення на іншу нижчеоплачувану роботу можливе тільки за фактом порушення трудової дисципліни і строком до трьох місяців. Соколов вимагав поновити його на роботі й виплатити йому різницю в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи. Шатько не виконав наказу про переведення на іншу роботу з мотивів його незаконності й звернувся з позовною заявою до суду щодо поновлення на роботі й виплату йому різниці в заробітку за час вимушеного прогулу.
Чи обгрунтована заява Соколова в КТС та позовна заява Шатька до суду? Чи має право КТС та суд покласти матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну підприємству через поновлення на роботі незаконно переведеного працівника та виплатою йому різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи (чи за час вимушеного прогулу, якщо працівник не виконав наказу про переведення)? Яке рішення повинна прийняти КТС за заявою Соколова? Яке рішення винесе суд за позовною заявою Шатька?
Підготуйте рішення КТС за заявою Соколова та позовну заяву до суду від імені Шатька.
Задача № 9. Задоволення грошових вимог. Громадянин Кулагін через власну недбалість не одержав заробітну плату на роботі за сумісництвом. Головний бухгалтер інституту, де працював Кулагін за сумісництвом, відмовив у виплаті заробітку, який він не одержав вчасно. Юрисконсульт пояснила Кулагіну, що нарахована йому і своєчасно неодержана ним заробітна плата була перерахована до бюджету. Крім того, Кулагін з’ясував, що понад три роки йому зменшували розмір належної винагороди за працю. Адвокат пояснила Кулагіну, що облік обсягу виконаної працівником праці й визначення розміру належної працівникові за це винагороди є компетенцією роботодавця.
Чи обмежується строком право на виплату неодержаної заробітноїплати? Чи використовується в законодавстві про працю термін “позовна давність”? Чи має право суд винести рішення про виплату працівникові грошових сум без обмеження будь-яким строком? Чи мають бути задоволені грошові вимоги працівника?
Задача № 10. Обмеження повернення виконання рішень щодо трудових спорів. Рішенням щодо трудового спору суд відшкодував із власника грошову суму на користь громадянина Осики. Рішення суду було виконане. Згодом це рішення суду скасували через те, що позивач при вирішенні трудового спору повідомив суду неправдиві відомості, подав підроблені документи.
Чи допускається повернення виконання рішень суду по трудових спорах (зворотне відшкодування з працівника виплачених йому грошових сум)? Чи допускається повернення виконання рішень КТС?
Задача № 11. Неможливість поновлення працівника на роботі внас-лідок припинення діяльності підприємства. Бухгалтер Паніна акціонерного товариства “Троянда" подала заяву про звільнення за власним бажанням за два тижні. Але через три дні Паніна подала нову заяву, в якій просила вважати її заяву про звільнення недійсною через зміну обставин і залишити її працювати бухгалтером. Наступного дня Паніна захворіла й на роботу не вийшла. Директор підприємства, не зважаючи на другу заяву Паніної, звільнив її з роботи за власним бажанням. На день прийняття судом рішення про поновлення Паніної на роботі підприємство було визнано банкрутом, але повністю ще не було ліквідовано.
Який порядок розірвання трудового договору з ініціативи працівника? Хто є відповідачем у справі щодо поновлення Паніної на роботі? Чи є ліквідаційна комісія суб’єктом трудових відносин? Чи може суд покласти обов’язок виплатити середню заробітну плату за час вимушеного прогулу і виплат, передбачених cm. 49-3 КЗпП, на ліквідаційну комісію?
Задача № 12. Обчислення строків. Бібліотекар Галкіна в четвер подала заяву про звільнення з роботи за власним бажанням за два тижні й надання невикористаної додаткової відпустки згідно зі ст. 182-1 КЗпП.
Порівняти ст. 7 ЦПК і cm. 241-1 КЗпП і визначити, який останній день роботи Галкіної. Якими одиницями часу вимірюються строки у трудовому законодавстві? Навести приклади щодо обчислення строків у трудовому законодавстві.
Завдання для самостійної роботи
Завдання № 1. Порівняти ст. 237 КЗпП і ст. 132, п. 2 ст. 133, п. 8 ст. 134 КЗпП і ст. 109, 419 ЦПК і визначити, на яких працівників може бути покладена матеріальна відповідальність у разі незаконного звільнення працівника. Поясніть зміст термінів “службова особа” та “посадова особа”.
Завдання № 2. Підготувати стислу письмову відповідь на запитання щодо поновлення судом строків, пропущених з поважних причин:
- чи перериваються (призупиняться) терміни звернення до місцевого суду при вирішенні трудового спору?
- чи є підставою для відмови у прийнятті позовної заяви пропуск строку звернення до суду за вирішенням трудового спору?
- хто оцінює причини як поважні в разі пропуску строків розгляду трудових спорів працівників?
- які поважні причини можуть бути підставою для поновлення судом пропущених строків звернення до суду за вирішенням трудового спору? Навести приклади.
Завдання № 3. Підготувати посвідчення на примусове виконання рішення КТС, пов’язаного з трудовим спором.
Завдання № 4. Підготувати заяву до суду про незгоду з рішенням КТС, пов’язаним із трудовим спором від імені роботодавця.
< Попередня Наступна >