Герасимів. Право соціального забезпечення, 2004. ПОБУДОВА СОЦІАЛЬНОЇ ДЕРЖАВИ В УКРАІНІ: НАЦІОНАЛЬНА ПРОБЛЕМА
Право соціального забезпечення - Як оформити пенсію? |
Тема № 15.
ПОБУДОВА СОЦІАЛЬНОЇ ДЕРЖАВИ В УКРАІНІ: НАЦІОНАЛЬНА ПРОБЛЕМА
Україна суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава. Україна соціальна держава: правова норма чи інформація для роздумів. Загальнотеоретична характеристика соціальної держави. Шляхи побудови соціальної держави в Україні. Місце проблеми побудови соціальної держави в комплексі національних проблем. Соціальна держава: національна проблема чи проблема нації. Соціальний захист як одна з основних функцій суспільства. Соціальна політика України при переході до ринкової економіки. Стан проблеми в юридичній літературі.
Вирішуючи одну з національних проблем в державі - побудову соціального суспільства, необхідно сконцентрувати свою увагу на наступних чинниках.
По-перше. Вироблення єдиного джерела законодавства соціального захисту, що надасть можливість зрозуміти суть соціального захисту, допоможе усвідомити, що саме мається на увазі в тій чи іншій сфері під соціальним захистом. Це пов’язано з відсутністю міжнародного визначення соціального забезпечення: в міжнародних нормативних актах, а також в актах, прийнятих Європейською Спільнотою, щодо соціальної політики цей термін трактується по-різному. Інколи в протиріч один одному. Не можна забувати і про матеріальну сторону проблеми, адже різнобічне використання одного й того ж інструменту приведе до перекручень та недоречних наслідків, а це в кінцевому результаті спотворить весь соціальний захист. Ось чому потрібно виробити єдиний кодифікований акт в соціальній сфері.
По-друге. Штрихом у створенні національної системи соціальної політики повинна бути відповідь на питання: чи вбере концепція соціального захисту всі види допомог та виплат, чи можливо одне зможе виключити інше, а можливо, вони зможуть взаємозамінюватися? Важливість даного роз’яснення полягає у різноманітності внутрішньодержавних нормативних актів, які не співпадають з міжнародно-правовими договорами, а інколи суперечать їм. Тому вищі державні органи повинні стати на шлях упорядкування та відшліфування нашого внутрішнього законодавства відповідно вимог міжнародних актів.
Звичайно, з цим можна погоджуватися, цьому можна заперечувати, але ясно одне: без вироблення єдиного підходу не буде досягнуто консенсусу.
По-третє. Звернемося ще до одного моменту. Інколи, в ряді держав соціальна допомога поряд з іншими виплатами, що забезпечують мінімальні засоби для існування, наприклад, прожитковий мінімум, входить в систему соціальної політики держави. Як бути в такому випадку? Адже існують регіони з різним розвитком економіки, з різним валовим прибутком, з різним рівнем добробуту людини. І це не є тимчасовим явищем. Звичайно, хотілося б сподіватися на вседержавне благополуччя, але це утопія, тому, поки існує дана диференціація, єдиного підходу до соціального захисту в державі не обминути. І цього, перш за все, вимагає не юриспруденція, а демографія у поєднанні з економічною та соціальною політикою, ті катаклізми, в оболонці яких і проходять законодавчі процеси.
Але ні в якому разі не потрібно впадати в крайнощі і враховувати всі нюанси та особливості кожного регіону. Та, зрештою, це нікому і не потрібно, і на практиці цього зробити практично неможливо. Потрібно лише вибрати одну єдину систему соціального захисту, яка найбільш повно б відображала інтереси людей, вдосконалити її прогресивними нормами з інших систем і надати їй загальнодержавного. Вихідною концепцією для ідеальної повинна бути та, котра отримає найвище міжнародне визнання, яка побудована на засадах консенсусу, яка увібрала в себе всі принципи права соціального забезпечення.
По-четверте. У побудові національної системи соціального захисту особливу увагу потрібно звернути на права людини, які черпають свої критерії як з міжнародних актів, так і з соціальних систем. Перш за все, до уваги потрібно взяти міжнародні договори, які були прийняті у даній галузі. Також значне місце повинні зайняти конституційні норми, які відносяться до соціального захисту, а особливо ті статті, що торкаються основних прав та свобод. Адже, будуючи соціальне правове суспільство, ми повинні закласти у фундамент права людини, значну частину з яких складають соціальні права, в тому числі і право на соціальний захист, яке поглинає в себе право на здоровий спосіб життя, право на їжу, профспілки та вступати до них, право на працю, право на справедливу платню, розумне обмеження робочих годин, право на медичне обслуговування, право на адекватний стандарт життя (вимогам соціального обслуговування) та освіту, а також багато інших прав, без яких в наш час індустріальних революцій та екологічних криз пересічній людині не вижити. І цей перелік не може бути вичерпним, адже життя не стоїть на місці, суспільство розвивається і тим самим створює собі проблеми, вийти з яких допоможе соціальний захист.
По-п’яте. У побудові єдиної системи соціального суспільства неможливо не торкнутися положень, що здійснюють владну організацію та координування всією політикою захисту. І це питання є дуже болючим, адже боротьба за владу - це політика, а при політичних баталіях, як правило, найбільше страждає населення, ось чому в даній ситуації потрібно бути обережним, особливо при розподілі влади з даних питань між центральними та місцевими органами влади.
По-шосте. Українська держава у вирішенні даної національної проблеми повинна використати не тільки документи, що прямо торкаються соціального забезпечення, але й ті, що охоплюють інші сфери життя, і тим самим створюють ґрунт для дії та застосування норм соціального захисту. Що ж мається на увазі? Це статути, адміністративні акти, акти органів державного управління, колективні договори, контракти про прийом на роботу (трудові договори), закони та декрети, що торкаються підприємництва та інші нормативні акти, які зачіпають державні та приватні „бізнеси“, що в кінцевому рахунку торкаються соціального захисту.
Ось чому потрібно зосередити основну увагу у побудові загальноприйнятого для Європи принципового соціального захисту на тих джерелах, які містять в собі прогресивні міжнародні та внутрішньодержавні акти. Але все ж таки повинна бути пріоритетність міжнародних договорів. Чому саме міжнародні договори повинні стати основним джерелом? Це пов’язано з наявністю великої кількості розбіжностей, які існують між окремими НПА, з одного боку - в сфері систем захисту державних службовців і з другого боку - в сфері приватного бізнесу. І таких чимало. Тільки міжнародні договори можуть скасувати ці розбіжності.
Наступне, на чому пропонується зупинитися у виробленні єдиної концепції побудови соціального суспільства - це адміністративна організація, тобто створення єдиної структури законодавчих, виконавчих та судових органів у сфері соціального забезпечення, які б здійснювали політику захисту, виробляли плани та забезпечували покращання соціального становища людей, координували та організовували контроль та діяльність своїх суб’єктів, перевіряли звітність, а також в разі необхідності у взаємодії з міжнародними судами захищати порушені права та свободи осіб, надавати консультації, роз’яснення по прийняттю, зміні та використанню законодавства з даних питань.
На цей аспект потрібно звернути особливу увагу не тільки для кращої організації управління та контролю, а й для вироблення єдиних підходів та принципів у підготовці кадрів для да-ної системи. Адже службовцями, які будуть працювати на цій ділянці, повинно керувати не тільки матеріальне заохочення, а й внутрішні, загальнолюдські цінності, можливо тому, що їм доведеться обслуговувати і допомагати людям, до яких доля була не милостива - калікам, хворим, сиротам, тим, хто вимагає не тільки матеріальної допомоги, але й співчуття та розуміння. Вироблення однієї системи органів управління та контролю пояснюється ще одним фактом. Досліджуючи дану проблему, не можна не побачити негативної тенденції по використанню кількох напрямків соціального захисту і завжди, навіть в рамках однієї країни, де функціонує кілька систем органів, дуже часто можна спостерігати різноманітне тлумачення державної політики соціального забезпечення, що в кінцевому рахунку приводить до невиправних наслідків. Складається ситуація: скільки адміністрацій - стільки ліній соціального захисту, а поміж цим страждають люди, яких відправляють від одного органу до іншого, в яких один орган вимагає однієї довідки, а інший орган - іншої, створюючи тим самим бюрократичні перепони, а разом з тим підриває авторитет самого соціального захисту. Вважається більш логічним утворити єдину систему адміністративних органів, в коридорах яких не заблукала би людина, не залишалася б один на один зі своїми проблемами.
Отже, досвід аналізу та огляд систем організації соціального захисту дає можливість стверджувати про необхідність вироблення єдиної загальної концепції інфраструктури управління та контролю в даній сфері. Особливу увагу потрібно звернути на концепцію міністерств, відомств, контрольно-наглядових та правоохоронних органів, чітко розписати її, а також налагодити діяльність засобів масової інформації по доведенню до населення їх прав та свобод у соціальному плані. І, на кінець, вдосконалити механізм фактичного застосування норм права соціального захисту.
Окремої уваги заслуговує сфера індивідуально-конкретного застосування. Потрібно в рамках соціалізації визначитися з конкретними категоріями осіб, яким необхідно надавати допомоги та виплати. Вважається за доцільне усунути розбіжності між загальними системами страхування і системами страхування найманих працівників, а також між обов’язковими та добровільними страхуваннями. Потрібно визначитись з довготривалою проблемою і припинити спекуляцію навколо проблеми виплати допомог та пенсій особисто чи на сім’ю. І таких неоднозначних ситуацій в сфері конкретного застосування норм права соціального захисту в реальне життя -безліч. Тільки вирішення національної проблеми допоможе їх усунути.
Останні роки особливої ваги набуває страхування, як один з основних способів забезпечити своє життя в разі нещасного випадку. Що це таке - передбачення чи готування до гіршого людини? А може неспроможність держави перед природою? Ні. Життя є життя, а тому ніхто не може передбачити майбутнього. І людина, і держава роблять спробу хоч як-небудь реагувати на „сюрпризи долі“. Ґрунтовний аналіз економіки країни, а також соціологічні опитування, які проводилися, дають підстави стверджувати, що для соціального страхування горить зелене світло, адже страхування вигідне як і для особи, так і для держави. Але поряд зі всіма перевагами в страхуванні є ряд недоліків, які необхідно усунути на даному етапі. І основним недоліком є відсутність, а в деяких випадках недосконалість механізму регулювання страхових виплат відповідно до інфляційних процесів, до загального рівня прожиткового мінімуму. Передбачається, що при переході до загальноєвропейського ринку праці і ринку товарів цей механізм буде вдосконалюватися пропорційно зменшенню інфляції, що в кінці приведе до створення єдиної системи страхування.
Досліджуючи національну проблему індивідуального застосування соціальних виплат та допомог згідно з правом соціального забезпечення, можна зіткнутися з різного роду випадками, з питань яких виникає обов’язок у держави здійснити виплати, а також у окремих випадках здійснити перерахунки.
Прикладом цього можуть бути допомоги по безробіттю або старості. Виявилося складним віднести в ці виплати до сфери дії страхування, і навпаки. Не у всіх випадках страхування розповсюджується на людей похилого віку, та на безробіття. Ці різнобічні тлумачення також необхідно усунути, виходячи з принципів всесторонності та всезагальності соціального захисту.
Торкаючись проблеми дискусії навколо всесторонності та все-загальності соціального захисту, деякі автори розглядають ці принципи у контексті з національними традиціями та ментальністю, дехто з авторів заперечує їм, стверджує, що це лише ширма і небажання заглянути в глибину проблеми. Звичайно ж, з тими і іншими можна погоджуватись, і тим, і іншим можна заперечувати, але не погодитися і заперечити не можна тільки єдиному - будь загальнодержавна концепція підходу до побудови соціального суспільства і цих розбіжностей не виникало б.
Дещо ускладнює проблему вироблення єдиного підходу до побудови соціальної держави загальноєвропейського соціального рівня аспект фінансування. Адже до країни підійшли з різним економічним становищем і, враховуючи їх різне географічне положення, не можна недооцінювати ті природні умови, в яких вони знаходяться. Також на фінансування значний відбиток поклали наслідки екологічних катастроф, що в значній мірі поставило в різне матеріальне становище суб’єктів права соціального забезпечення. Маючи все це на увазі, можна прийти до висновку, що фінансування, а також оплата членських внесків, потребує глибокого та детального вивчення.
В цій проблемі не обійтись без компетентної оцінки економістів, соціологів та інших спеціалістів. Але зараз вже ясно одне: доки не буде вироблено диференційованого тарифу у єдиній системі фінансування, доки не визначено єдиних джерел надходження, не буде досконалим наш соціальний захист.
І, нарешті, хотілось би ще раз повернутися і зосередити увагу на юридичному захисті. І це немало-важливий акт, адже недостатньо тільки надати права та свободи особі, повинні бути також і певні реальні можливості для їх забезпечення, умови для їх використання. Маються на увазі ті юридичні процедури, які в разі невиконання механізмом реалізації сприяли б впровадженню принципів соціальної держави в життя. Тільки тоді, коли людина буде впевнена, що в разі недотримання або незадоволення будь-якого її права в сфері соціального захисту, їй допоможе компетентний орган, тільки тоді буде досягнуто вирішення національної проблеми - побудова соціального суспільства.
Таким чином, у третьому тисячолітті Україна повинна докорінно змінити соціально-економічні відносини, а звідти систему соціальних цінностей. І це не примха долі чи здійснення добрих побажань. Це є наслідком дії об’єктивних процесів, що керуються економічними законами, про які не можна забувати. Адаптовані до безпорадності, економічної мізерії та безтурботності, пересічні громадяни підійшли до тієї межі, після якої настає або повна апатія, поєднана зі злочинністю, або національне підняття, поєднане з відродженням традицій. Так ось для того, щоб настало останнє, Україні потрібно прикласти всіх зусиль для організації конструктивної сили, якою є впевненість у завтрашньому дні. А вже цю впевненість надасть людям захист і як основний його прояв - соціальне забезпечення. Але забезпечення однакове для всіх і для кожного. А для цього і потрібно виробляти єдину національну концепцію побудови соціального суспільства.
Наступна >