1.2.1 Легалізація документів
Комерцiйне права - Як вести бізнес з іноземним партнером? |
1.2.1 Легалізація документів
На території України співзасновником підприємства може виступати не тільки фізична особа — іноземець. Це може бути й будь-яке іноземне підприємство. Якщо це ваш випадок, перш ніж йти до державного реєстратора вам додатково до "стандартного пакета документів" необхідно буде підготувати документ про підтвердження реєстрації іноземної особи в країні її місцезнаходження. Це може бути витяг із торговельного реєстру, банківського або судового реєстру. Вид документу залежатиме від конкретної країни, тому краще, якщо підготовку цього документа ви доручите своєму іноземному партнеру. Вочевидь він краще розуміється на законодавстві своєї країни.
Проте вам також не доведеться сидіти, склавши руки. Вашим завданням буде забезпечити легалізацію відповідних документів у встановленому в законодавстві України порядку. Для того щоб спростити це завдання, зупинимось трохи на питанні легалізації іноземних документів.
Насамперед, що таке легалізація? Це процес надання юридичної сили документам, які були оформлені (видані) в іншій країні.
Для легалізації документів ви можете використати два способи:
проставлення апостиля;
консульська легалізація.
Апостиль — це спеціальний штамп, який проставляють на офіційних документах. Він засвідчує справжність підпису особи під документом і автентичність відбитку печатки або штампа, яким скріплено документ.
Одразу порадимо вам використовувати саме перший спосіб, оскільки він потребує значно менше зусиль. Про проставлення апостилю доведеться подбати вашому іноземному партнеру, який повинен буде звернутися до компетентного органу своєї держави відповідно до діючої процедури. Рекомендуємо вам також завчасно подбати про переклад докум
Майте на увазі, не всі країни визнали такий спосіб легалізації документів, як проставлення апостилю. Тому не завжди ви зможете ним скористатися. Повний перелік країн, на які поширюється такий спосіб легалізації, ви можете віднайти в Конвенції, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів (Гаага, від 5 жовтня 1961 р.). Ви також не зможете використати такий метод, якщо ваш іноземний партнер з Бельгії чи Федеративної Республіки Німеччина. Ці країни висловили заперечення проти приєднання України до згаданої Конвенції, і тому на території України не приймаються документи цих країн, завірені апостилем.
У випадках, коли використання апостилю неможливе, доведеться легалізовувати документи шляхом консульської легалізації.
Для консульської легалізації Вам необхідно буде подати документи до департаменту консульської служби МЗС України. При цьому такі документи повинні бути засвідчені в МЗС країни походження документа та її дипломатичного представництва в Україні.
Інший варіант — ваш іноземний партнер може подати документи на легалізацію в дипломатичну установу України, яка розташована в його країні.
За консульську легалізацію необхідно буде сплатити збір, розмір якого ви можете дізнатися в департаменті консульської служби МЗС України.
Тут також слід зазначити, що з деякими країнами Україна підписала міжнародні договори, які передбачають відмову від будь-якого додаткового засвідчення офіційних документів. До таких країн відносяться: Азербайджан, Казахстан, Таджикистан, Естонія, Польща, Білорусь, Киргизія, Туркменистан, Латвія, Монголія, Вірменія, Молдова, Узбекистан, Чехія, В'єтнам, Грузія, Росія, Литва, Угорщина, КНР. Якщо ваш іноземний партнер — з однієї із цих країн, документи можна взагалі не легалізувати. Єдине, що необхідно буде зробити, — це перекласти документ та засвідчити його нотаріально.
< Попередня Наступна >