Чи може бути оскаржене підприємцем застосування санкцій антимонопольними органами?
Комерцiйне права - КОНКУРЕНТНЕ ЗАКОНОДАВСТВО. У ПИТАННЯХ ТА ВІДПОВІДЯ |
Чи може бути оскаржене підприємцем застосування санкцій антимонопольними органами?
Застосування санкцій органами Антимонопольного комітету України може бути оскаржене у судовому порядку.
Так, обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України (далі - Відділення) звернулося до арбітражного суду області з позовом про стягнення з автотранспортного підприємства (далі - АТП) суми неправомірно отриманого прибутку і штрафу за це порушення.
В свою чергу АТП справило зустрічний позов про визнання недійсним постанови Відділення щодо застосування санкцій.
Рішенням арбітражного суду області в позові Відділенню відмовлено, а зустрічний позов задоволений у зв'язку з відсутністю в діях АТП порушень антимонопольного законодавства, зокрема абзацу 2 статті 4 Закону України "Про обмеження монополізму та недопущення недобросовісної конкуренції у підприємницькій діяльності".
Постановою голови арбітражного суду області рішення залишене в силі.
Відділення не погодилося з рішеннями за справою, і звернулося в судову колегію Вищого арбітражного суду України з перегляду рішень, ухвал, постанов із заявою, в якій просило скасувати рішення і постанову арбітражного суду області, задовольнити його позов і відмовити АТП у задоволенні зустрічного позову. При цьому Відділення посилалося на пропуск АТП 30-денного терміну, встановленого вищеназваним Законом для оскарження постанов Відділення, а також на те, що зустрічний позов АТП за ст. 60 Арбітражного процесуального кодексу України не підлягав розгляду спільно з основним, оскільки не пов'язаний із предметом суперечки.
Перевіривши матеріали справи, судова колегія встановила:
Перевірка дотримання АТП вимог
Як випливає з матеріалів справи, предметом укладених з АТП договорів підряду був вивіз побутового сміття з об'єктів замовників, ремонт і заміна контейнерів для вивозу сміття.
Тариф на ремонт контейнерів установлений наказом по АТП на підставі рішення міської ради за попереднім узгодженням із Міським управлінням житлово-комунального господарства, що відповідає вимогам ст. 23 Закону України "Про підприємства в Україні" і ст. 7 Закону України "Про ціни і ціноутворення", тобто у встановленому порядку.
У зв'язку з цим арбітражний суд області правомірно дійшов висновку про відсутність у діяльності АТП будь-яких ознак нав'язування замовникам додаткових дискримінаційних умов, що не відносяться до предмета договору, і пов'язану з цим безпідставність застосування санкцій.
Не може бути прийняте до уваги і посилання Відділення на порушення 30-денного терміну на оскарження його постанови, встановленого пунктом 1 ст. 24 Закону України "Про обмеження монополізму та недопущення недобросовісної конкуренції у підприємницькій діяльності" для звертання до арбітражного суду із заявою про скасування чи зміну цілком або частково рішень органів Антимонопольного комітету, оскільки зазначений строк не є присічним. У протилежному випадку таке трактування правової норми обмежувало б конституційне право АТП на судовий захист, гарантований Законами України "Про підприємства в Україні" та статтею 1 Арбітражного процесуального кодексу України".
Необгрунтованим визнається також твердження Відділення про неправомірність спільного розгляду основного та зустрічних позовів, оскільки єдиною підставою їх виникнення з'явилося застосування Відділенням санкцій, накладених його постановами, що свідчить про наявність безпосереднього причинного зв'язку між позовними вимогами сторін у справі і про обгрунтованість їх об'єднання з метою спільного всебічного розгляду справи (ст. 60 Арбітражного процесуального кодексу України).
З урахуванням викладеного судова колегія Вищого арбітражного суду України з перегляду рішень, ухвалень, постанов не знайшла підстав для скасування або зміни рішень, що були прийняті по справі [8].
< Попередня Наступна >