ПРАВОВІ ПІДСТАВИ ВИЗНАННЯ БУДІВНИЦТВА САМОЧИННИМ
Наукові статті - Цивільне право |
А.Р. Мацюк
ПРАВОВІ ПІДСТАВИ ВИЗНАННЯ БУДІВНИЦТВА САМОЧИННИМ
Досліджується суть поняття «самочинне будівництво», розглядаються підстави визнання будівництва таким, аналізується правозастосовна практика визнання права власності на самочинно збудовані об’єкти нерухомості.
Ключові слова: самочинне будівництво, підстави визнання будівництва самочинним, введення в експлуатацію, державна реєстрація права власності.
Постановка проблеми. Проблема несанкціонованого будівництва останнім часом набула значної актуальності. Велика кількість нормативних актів, які регулюють порядок будівництва, створила досить складну процедуру оформлення документів на право забудови. Відповідно це та багато інших факторів обумовили значне збільшення обсягу самочинного будівництва. На цю ситуацію істотно вплинули саме недосконалість чинного законодавства у сфері містобудування, неузгодженість дій органів виконавчої влади та місцевого самоврядування з контролю і запобігання самочинному будівництву, неоднозначність судової практики при визнанні права власності на об’єкти самочинного будівництва, складність та значна тривалість дозвільних процедур у сфері містобудування тощо.
Вивчення проблем, пов’язаних із самочинним будівництвом, а також судової практики з цієї категорії справ, дає підстави вважати, що тепер нема правового регулювання значної частини питань у цій сфері, а як наслідок – відсутність єдиного підходу у правозастосовній практиці.
Стан дослідження. Незважаючи на те, що проблеми самочинного будівництва, зокрема правових підстав визнання будівництва самочинним, його наслідків та способів набуття права власності на самочинно збудовані об’єкти нерухомості були предметом дослідження таких науковців, як Л. Баранова, О.В. Вороно
Виклад основних положень. Цивільний кодекс України (ст. 375) встановлює, що власник земельної ділянки має право на її забудову, тобто може зводити на ній будівлі та споруди, здійснювати перебудову, а також дозволяти будівництво на своїй ділянці іншим особам. Таке право повинно здійснюватись власником чи користувачем земельної ділянки за умови додержання архітектурних, будівельних, санітарних, екологічних та інших норм і правил, а також за умови використання земельної ділянки за її цільовим призначенням. Зазначені норми передбачені Цивільним кодексом України, Земельним кодексом України, Законами України «Про основи містобудування», «Про планування та забудову територій» та іншими актами (державними стандартами, нормами та правилами, регіональними та місцевими правилами забудови, містобудівною і проектною документацією).
Недотримання особою, яка здійснює будівництво вимог коментованої вище ст. 375 ЦК України є підставою для визнання будівництва самочинним. Так, у національному законодавстві (зокрема, нормативно-правових актах різних галузей права, що містять правові приписи щодо самочинного будівництва таких, як Цивільний кодекс України, Земельний кодекс України, Кодекс України про адміністративні правопорушення, Кримінальний кодекс України) будівництво, реконструкція та перепланування як окремих об’єктів нерухомості, так і приміщень у них, із порушенням вимог містобудівного законодавства в одних випадках визначається «самовільним», а в інших - «самочинним» [3, с 56].
Поняття «самовільне будівництво» у цивільне право ввів Цивільний кодекс УРСР 1963 р. Зокрема, ст. 105 було визначено, що громадянин, який збудував або будує жилий будинок, здійснив або здійснює його перебудову чи прибудову без встановленого дозволу, або без належно затвердженого проекту, або з істотним відхиленням від проекту, або з грубим порушенням основних будівельних норм і правил, не вправі розпоряджатися цим будинком чи частиною його (продавати, дарувати, здавати в найм тощо). За позовом виконавчого комітету районної, міської, районної в місті ради народних депутатів такий будинок або його частина могли бути безоплатно вилучені судом і зараховані до фонду місцевої ради народних депутатів або за рішенням виконавчого комітету районної, міської, районної в місті ради народних депутатів знесені громадянином, який провадив самовільне будівництво, або за його рахунок.
Кодекс України про адміністративні правопорушення 1984 р. хоч і не дає визначення поняттю, але використовує термін «самовільне будівництво» будинків або споруд і «самовільну» заміну архітектурного вигляду будинків або споруд під час експлуатації.
КК України 2001 р. також «оперує» поняттям «самовільне будівництво», а саме, з січня 2007 р. ст. 197-1 КК України передбачає кримінальну відповідальність за самовільне будівництво будівель або споруд на самовільно зайнятій земельній ділянці.
Отже, в національному законодавстві традиційно закріпилось поняття «самовільне будівництво». Проте, з набранням чинності 16 січня 2003 р. новим ЦК України, був введений термін «самочинне будівництво». Порівнюючи вищезазначені дефініції, викладені у ст. 105 ЦК УРСР та у ст. 376 чинного ЦК України, доходимо до висновку, що «самовільне» та «самочинне» будівництво – поняття тотожні і, відповідно, будуть використовуватися, як такі. Нам важливо також з’ясувати визначення будівельних робіт й об’єктів, що виникають як результат проведення таких робіт, котрі можна кваліфікувати «самочинними». Так, самочинне будівництво практично завжди кваліфікувалося як специфічне правопорушення, яке визначали певні ознаки, об’єкти та правові наслідки.
Відповідно до ч. 1 ст. 376 ЦК України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил. Тобто для визнання об’єкта нерухомості самочинно збудованим не вимагається наявності всіх вказаних ознак(підстав) в сукупності, достатньо хоча б однієї.
У проекті Постанови Пленуму Верховного Суду України, прийнятої у першому читанні 18 грудня 2009 р. «Про практику застосування судами ст. 376 ЦК України», узагальнюється ширший перелік дій, які можна визначати як самочинне будівництво, а це, зокрема:
– завершене чи незакінчене спорудження житлового будинку (прибудови до нього), будівлі, споруди або іншого нерухомого майна на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил (ч. 1 ст. 376 ЦК);
– здійснення будівельних робіт на об’єктах містобудування без дозволу на їх виконання або його перереєстрації та виконання незазначених у дозволі будівельних робіт, в тому числі реконструкція, реставрація, капітальний ремонт або впорядкування існуючих об’єктів нерухомості, розширення та технічне переоснащення підприємств (ч. 1 ст. 23, ч. 16 ст. 29 Закону України «Про планування і забудову територій», ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність»);
– будівництво об’єкта нерухомості хоча і за належно затвердженим проектом, але особою, яка користується земельною ділянкою в порядку її незаконної переуступки [2].
У спеціальних галузевих актах проводиться чіткіше розмежування дій забудовників земельних ділянок, які підпадають під самочинне будівництво. Відповідно до Методичних рекомендацій з питань технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства № 146 від 5 вересня 2003 р., до самовільного відноситься будівництво будинків та господарських будівель, реконструкція та капітальний ремонт, прибудови, надбудови, здійснені без дозволу місцевих органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, розробленої та затвердженої в установленому порядку проектної документації, дозволу на виконання робіт, що надається органами архітектурно-будівельного контролю. До самовільного будівництва відноситься встановлення торговельних, господарських кіосків та павільйонів, металевих гаражів. Об’єкти, зведені після одержання акту прийомки, незалежно від того чи були вони зазначені в проектній документації до одержання такого акту, вважаються самовільними [3].
Виходячи з такого юридичного визначення самочинного будівництва, можна стверджувати, що дія ст. 376 ЦК України не поширюється на випадки розміщення на земельній ділянці об’єктів, які не пов’язуються із землею, фундаментом і не визнаються у законодавстві нерухомістю.
З огляду на це, до самочинного будівництва не відноситься зведення тимчасових будівель (навісів, палаток, накриття, літніх душових, теплиць), які не потребують виконання робіт з улаштуванням фундаментів; поточний ремонт будівель та споруд без зміни призначення приміщень; заміна матеріалу стін без збільшення розміру фундаменту; у багатоквартирних будинках - переобладнання, не пов’язані із збільшенням або зменшенням житлової або допоміжної площ, без порушення несучих конструкцій; збільшення площі за рахунок демонтування печей, камінів тощо; улаштування дверних прорізів у внутрішніх некапітальних стінах; перестановка обладнання (ванної, раковини, унітазу, плит, водонагрівачів) без змін в інженерних мережах [3]. Тобто, для кваліфікації об’єкта цивільних правовідносин самочинним будівництвом, перш за все, необхідно встановити, що останній є нерухомим майном. Нагадаю, що в основу розмежування майна на рухоме та нерухоме покладений традиційний для вітчизняного права критерій фізичних, природних якостей речі, який виражається у можливості чи неможливості переміщення без знецінення та зміни призначення.
Відповідно до ст. 29 Закону України «Про планування і забудову територій» самовільним будівництвом вважається здійснення будівельних робіт на об’єктах містобудування без дозволу на виконання будівельних робіт або його перереєстрації, а також здійснення не зазначених у дозволі будівельних робіт. Згідно зі ст. 100 Житлового кодексу України переобладнання і перепланування жилого будинку і приміщення провадяться з дозволу виконавчого комітету місцевої ради народних депутатів. Такий дозвіл необхідний для перевірки дотримання вимог будівельних, пожежних та санітарних правил. За відсутності такого дозволу перепланування та переобладнання слід вважати самовільним. Згідно з п. 3.13 Положення «Про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт», затвердженого наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України № 273 від 5 грудня 2000 р., якщо дозвіл на виконання будівельних робіт не було завчасно продовжено після закінчення його терміну, то будівництво вважається самовільним. Переобладнання нежилої будівлі у жилий будинок та навпаки без відповідного дозволу слід також віднести до самовільного будівництва.
Крім того, серед найпоширеніших підстав визнання будівництва самочинним є будівництво на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети. Відповідно до ч. 2 ст. 36 Земельного кодексу України на наданих для городництва земельних ділянках не допускається спорудження капітальних будівель і споруд. Під самочинним будівництвом на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, слід розуміти не тільки її використання не за цільовим призначенням, а й відсутність у забудовника документа, що посвідчує право на землю [3].
Так, за чинним містобудівельним законодавством, реалізація права на забудову передбачає виконання комплексу організаційно-правових дій, спрямованих на набуття права на земельну ділянку відповідно до її цільового призначення. Щоб здійснити будівництво, особа зобов’язана набути у встановленому порядку право власності на землю чи право користування земельною ділянкою, одержати державний акт на право власності на земельну ділянку чи договір оренди землі, або державний акт на право постійного користування землею. Адже, як вважається, будівництво особою на земельній ділянці, що взагалі не була їй відведена, є найбільш суттєвим порушенням, оскільки в цьому випадку, як правило, об’єднуються два порушення: «самовільне зайняття земельної ділянки» й «самочинне будівництво». «Самовільне зайняття земельної ділянки» порушує право власності на землю або право користування нею, а «самочинне будівництво» – установлений порядок забудови земельної ділянки. З урахуванням викладеного, а також негативні наслідки останнього для особи, що самовільно зайняла земельну ділянку та здійснила (здійснює) її забудову, мають бути найбільш суворі.
До речі, у ЦК Російської Федерації 2006 р. було внесено зміни щодо наслідків самочинного будівництва, відповідно до яких із ст. 222 вилучено норму, що передбачала можливість визнання права власності в судовому порядку за особою, яка здійснила забудову на земельній ділянці, що не була відведена їй для цієї мети. Отже, тим самим законодавець визнав будівництво на земельній ділянці, що не булла відведена для цієї мети, найбільш тяжким правопорушенням у сфері містобудування [3, с 61].
У ст. 105 ЦК УРСР 1963 р. також головним засобом боротьби із самочинним будівництвом передбачала відмову у визнанні права власності на самочинно збудовані об’єкти, а також можливість (за рішенням суду) знесення самочинно збудованих об’єктів забудовником або за його рахунок. Чинний ЦК України, для особи, яка самочинно забудувала земельну ділянку, передбачає настання негативних наслідків майнового характеру: знесення збудованого об’єкта, проведення перебудови, відшкодування витрат, пов’язаних з приведенням земельної ділянки до попереднього стану. Але, на відміну від ст. 105 ЦК УРСР 1963 р., новий - не акцентує увагу на необхідності знесення, а закріплює широке коло можливостей для узаконення самочинно побудованих об’єктів, що є новелою законодавства [3]. Так, право власності виникає на підставах, не заборонених законом (ст.ст. 328-345 ЦК України). За загальним правилом, закріпленим ч. 2 ст. 376 ЦК України, особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього. У зв’язку з цим вона не вправі розпоряджатися такою будівлею - вчиняти щодо неї будь-які правочини, реєструвати речові права на таку нерухомість. Самочинний забудовник може вважатися лише власником будівельних матеріалів, використаних для такої забудови. При цьому, зауважу, що у відповідності з ч. 1 ст. 376 ЦК України, норма закону однаково поширюється як на власників земельних ділянок, так і на осіб, які не мають юридично оформлених документів на земельну ділянку, що може поєднуватися із самовільним зайняттям земельної ділянки. Тобто, суть самочинного будівництва обумовлює презумпцію неможливості виникнення права власності на неправомірно збудований об’єкт, оскільки це будівництво здійснене без дотримання передбаченого законом порядку.
Водночас, Законом передбачені спеціальні підстави визнання права власності на самочинно збудовані об’єкти нерухомості. Зокрема, право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво, за рішенням суду і лише у випадках, передбачених ст. 376 ЦК України, а саме:
за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку цій особі під уже збудоване нерухоме майно (ч. 3);
за особою – власником (користувачем) земельної ділянки, яка здійснила самочинне будівництво на цій ділянці, якщо це не порушує права інших осіб (ч. 5).
ЦК України встановлює виняткові підстави набуття права власності на новостворене майно, яким є і самочинне будівництво. Так, відповідно до ч. 2 ст. 331 ЦК України право власності на новостворене нерухоме майно виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту такої державної реєстрації.
Отже, завершенням процедури набуття права власності на самочинно збудовані об’єкти нерухомості є державна реєстрація права власності на таку нерухомість. А судове рішення про визнання права власності на самочинно збудоване майно має силу правовстановлюваль-ного документа, на підставі якого здійснюється державна реєстрація нерухомого майна, після чого особа набуває права власності на нього.
Проаналізувавши судову практику, маємо підстави констатувати, що суд, дослідивши всі обставини справи, зваживши на відповідність об’єкта будівельним нормам та правилам, переважно, приймає рішення про визнання права власності на об’єкт нерухомості. При цьому суд керується змістом ч. 3 ст. 376 ЦК України, згідно з якою право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці за умови надання цієї земельної ділянки у встановленому порядку цій особі під уже збудоване нерухоме майно.
Зауважу, при розгляді таких справ, як зазначено в ухвалі Верховного Суду України від 30 січня 2008 р. у справі № 6-27253св07, суд повинен вирішити питання та встановити в рішенні, чи заявлено позивачем позов саме на цих підставах, з’ясувати правовий статус земельної ділянки та осіб, прав та інтересів яких торкається цей спір, якщо земельна ділянка, на якій здійснено будівництво, перебуває у власності (користуванні) кількох осіб, чи врахована їхня думка при здійсненні самочинного будівництва, чи не порушуються їхні права цим будівництвом.
Крім того, аналіз цієї категорії справ дозволяє твердити, що не у всіх випадках при задоволенні позовів про визнання права власності на об’єкти самочинного будівництва суди досліджують питання про вчинення сторонами дій, спрямованих на одержання відповідних дозволів, погоджень містобудівних та архітектурних органів про відповідність будівництва нормам та правилам, висновків про можливість використання самовільно зведених приміщень. Таку практику не можна визнати правильною з таких міркувань. Практично рішення про визнання права власності на самочинне будівництво (особливо у сільській місцевості) не оскаржуються та не переглядаються апеляційною та касаційною інстанціями, набирають чинності після закінчення строку на їх оскарження. Такі рішення є підставою для оформлення правовстанов-лювальних документів на об’єкти самочинного будівництва. У випадку невідповідності цих об’єктів будівельним, санітарним, протипожежним нормам та вимогам добросусідства, порушують права та законні інтереси інших осіб. Дотримання такої практики свідчить про формальний підхід до розгляду справ та викликає сумнів у законності ухвалюваних рішень [3].
Як вже зазначалося, закон передбачає спосіб визнання права власності на самочинно збудоване нерухоме майно за рішенням суду. Водночас, згідно з вимогами Закону України «Про основи містобудування», новозбудовані об’єкти підлягають прийняттю в експлуатацію у встановленому порядку. Експлуатація не прийнятих у встановленому законодавством порядку об’єктів забороняється.
Прийняття в експлуатацію об’єктів нерухомості на сьогодні регулюється Порядком прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 2008 р. № 923. Законодавством не передбачено прийняття в експлуатацію самочинно збудованих об’єктів нерухомого майна, права власності на які визнані в судовому порядку. Отже, видається, що навіть самочинно збудовані об’єкти, право власності на які визнано в судовому порядку, повинні бути введені в експлуатацію.
Однак, враховуючи вищевикладене, на нашу думку, помилковим є застосування до спірних правовідносин з приводу самочинного будівництва положень ст. 331 ЦК України, яка визначає загальні підстави та порядок набуття права власності на нове майно, створене з додержанням вимог закону та інших правових актів, але не регулює правовий режим самочинного будівництва. Поняття самочинного будівництва та правові підстави й умови визнання права власності на самочинно збудоване нерухоме майно визначені ст. 376 ЦК України, яка є спеціальною в регулюванні спірних правовідносин, оскільки унормовує відносини, що виникають у тих випадках, коли вимоги закону та інших правових актів при створенні нової речі (самочинному будівництві) були порушені.
Очевидно, під час розгляду такої категорії справ суди повинні «вимагати» наявності доказів – висновків усіх відповідних державних органів, що є необхідними й для підписання акту державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію будівлі. А рішення суду про визнання права власності на самочинно збудований об’єкт нерухомості «замінить» акт державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію будівлі і буде правовстановлюючим документом, на підставі якого проводиться державна реєстрація нерухомого майна, після чого особа набуває права власності на нього.
Крім усього вищезазначеного, слід звернути увагу на нещодавно затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 10359 від 9 вересня 2009 р. «Тимчасовий порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом приватних житлових будинків садибного типу, дачних та садових будинків з господарськими спорудами і будівлями, споруджених без дозволу на виконання будівельних робіт» (далі – Тимчасовий порядок). Об’єкти нерухомого майна, що підпадають під сферу дії цієї постанови, поділено на чотири категорії, а саме:
приватні житлові будинки садибного типу, дачні та садові будинки з господарськими спорудами і будівлями, споруджені до 5 серпня 1992 р.; (оформлення права власності на об’єкти нерухомого майна цієї категорії здійснюється на підставі висновку про технічний стан будинку (будівлі), складеного бюро технічної інвентаризації і документу, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, на якій розташовані об’єкти будівництва);
приватні житлові будинки садибного типу, дачні та садові будинки загальною площею до 200 кв. метрів включно, кількість надземних поверхів яких не перевищує двох, з господарськими спорудами і будівлями загальною площею до 100 кв. метрів включно, які споруджені з 5 серпня 1992 р. до 1 січня 2008 р.;
приватні житлові будинки садибного типу, дачні та садові будинки загальною площею до 350 кв. метрів включно з господарськими спорудами і будівлями загальною площею до 150 кв. метрів включно, які споруджені з 5 серпня 1992 р. до 1 січня 2008 р.;
приватні житлові будинки садибного типу, дачні та садові будинки загальною площею понад 350 кв. метрів з господарськими спорудами і будівлями, які споруджені з 5 серпня 1992 р. до 1 січня 2008 р.
Підставою ж для оформлення права власності на об’єкти нерухомого майна другої, третьої та четвертої категорії є сертифікат відповідності таких будівель державним будівельним нормам, стандартам та правилам, який видається інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю за місцем їх розташування, на підставі заяви забудовника, на платній основі. До речі, заяву має бути подано до 31 грудня 2010 р.
Для одержання сертифіката, крім заяви, забудовник подає ще ряд документів, зокрема, документ, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, на якій розташований об’єкт нерухомості. При цьому, подання до інспекції вказаного документу є обов’язковим для всіх чотирьох категорій об’єктів нерухомого майна, зважаючи на вимоги ст. 376 ЦК України.
На підставі поданих документів інспекція державного архітектурно-будівельного контролю приймає рішення про притягнення забудовника до адміністративної відповідальності за спорудження приватної будівлі без дозволу на виконання будівельних робіт та про накладення штрафу в порядку, установленому відповідно до ст. 97 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Датою прийняття приватної будівлі в експлуатацію вважається дата видачі сертифіката.
Слід зауважити, що цей Тимчасовий порядок має (як і передбачено назвою) певні обмеження характер, тобто прийнятий з метою врегулювання питань самочинного будівництва протягом року. Крім того, він має вузьку сферу нормативно-правового регулювання, а саме, регламентує порядок прийняття в експлуатацію абсолютно визначених в ньому об’єктів нерухомості, споруджених без дозволу на виконання будівельних робіт. Тобто, навіть з огляду на ці факти, можемо констатувати, що проблеми самочинного будівництва залишаються достатньо неврегульованими.
Висновки. Отже, поняття, які використовуються законодавством України, – «самочинне будівництво» і «самовільне будівництво», є тотожними і детермінують один і той же об’єкт цивільних правовідносин. Для визнання об’єкта нерухомості – житлового будинку, будівлі, споруди, іншого нерухомого майна – самочинно збудованим, достатнім є наявність хоча б однієї з підстав, визначених ч. 1 ст. 376 ЦК України, а саме, якщо такі об’єкти збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Незважаючи на те, що самочинне будівництво за своєю суттю є правопорушенням, право власності на яке в загальному порядку особа не набуває, чинний ЦК України визначає спеціальні підстави для набуття права власності на таку нерухомість. Завершенням процедури набуття права власності на самочинно збудовані об’єкти нерухомості є державна реєстрація права власності на неї. А судове рішення про визнання права власності на самочинно збудоване майно має силу право-встановлювального документа, на підставі якого здійснюється державна реєстрація нерухомого майна, після чого особа набуває права власності на нього.
Зважаючи на вищевикладене, у зв’язку із законодавчою неврегульованістю питань, які виникають щодо самочинного будівництва, наявністю прогалин та колізій у законодавстві, для забезпечення однакового застосування судами законодавства щодо самочинного будівництва й вирішення проблемних практичних питань, з метою попередження настання усіх негативних наслідків цього «явища», необхідним є прийняття змін у чинні нормативно-правові акти та заповнення прогалин у законодавстві.
–––––––––––
Шульга М. Самочинне будівництво: правові проблеми та шляхи їх вирішення. Частина 1. Правові підстави визнання будівництва самочинним / М. Шульга, Л. Баранова, Г. Михайлов // Юридичний радник. – 2007. – № 4 (18). – С. 56–61.
Проект Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами статті 376 Цивільного кодексу України».
Узагальнення практики розгляду цивільних справ про самочинне будівництво судами Львівської області за 2005 р. – 1 півріччя 2008 р. // Архів Апеляційного суду Львівської області. – Ст. 9.
< Попередня Наступна >