13. Що необхідно знати про відповідальність за шкоду, завдану товаром неналежної якості?
Цивільне право - Договір купівлі-продажу |
13. Що необхідно знати про відповідальність за шкоду, завдану товаром неналежної якості?
Шкода як підстава відповідальності – це збиток, заподіяний майну внаслідок його ушкодження, знищення, псування, або особі – внаслідок утрати заробітку через каліцтво, інше ушкодження здоров’я, або смерть годувальника.
Відповідальність настає, якщо причина шкоди пов’язана з протиправним поводженням, тобто є наслідком недоліків товарів, робіт, послуг.
Законодавство визначає, що відповідальність за заподіяння шкоди внаслідок недоліків товарів поряд із продавцем несе також і його виготовлювач.
Слід мати на увазі, що шкода життю, здоров’ю чи майну може бути заподіяна не тільки через те, що в товарах маються конструктивні, технологічні, рецептурні та інші недоліки, але і внаслідок ненадання необхідної і достовірної інформації про товар (наприклад, правила використання, строки придатності, необхідні дії при їх закінченні тощо).
Шкода, завдана майну покупця, та шкода, завдана каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю у зв’язку з придбанням товару неналежної якості відшкодовується продавцем або виготовлювачем товару у повному обсязі.
Право на відшкодування шкоди визнається за будь-яким потерпілим незалежно від того, чи перебував він з продавцем у договірних відносинах. Тобто якщо громадянином було придбано харчові продукти, які не відповідали вимогам щодо їх якості, і внаслідок їх споживання самим громадянином та його гостями всім цим особам було завдано значного порушення здоров’я, заподіяна шкода повинна бути відшкодована і особам, які не були безпосередньо покупцями товару.
Позов про відшкодування шкоди може бути пред’явлений продавцю товару чи його виготовлювачу на вибір потерпілого
Продавець, виготовлювач товару, виконавець робіт (послуг) звільняються від відшкодування шкоди, якщо вони доведуть, що шкода виникла внаслідок непереборної сили або порушення потерпілим правил користування або зберігання товару (результатів робіт, послуг).
Шкода, завдана внаслідок недоліків товарів, робіт (послуг), підлягає відшкодуванню також якщо:
порушуючи вимоги закону не було встановлено строку придатності товару, роботи (послуги);
особу не було попереджено про необхідні дії після спливу строку придатності і про можливі наслідки в разі невиконання цих дій.
Шкода, завдана внаслідок недоліків товарів, робіт (послуг), підлягає відшкодуванню, якщо її завдано протягом встановлених строків придатності товару, роботи (послуги), а якщо вони не встановлені, - протягом десяти років від дня виготовлення товару, виконання роботи (надання послуги).
< Попередня Наступна >