Є. О. Харитонов, О. В. Старцев Цивільне право України
Цивільне право - Договір купівлі-продажу |
§ і. Загальні положення про фізичну особу
У радянському цивільному праві термін "фізична особа" не ви¬користовувався, оскільки ця категорія вважалася суто "буржуазною" і піддавалася відповідній критиці. Натомість у цивільному законо¬давстві колишнього СРСР та республік, що входили до його складу, використовувалося поняття "громадянин", котре розглядалося як таке, що більше відповідає суті відносин у цій галузі у соціалістич-ному суспільстві .
Однак після зменшення напруги ідеологічної боротьби ставлен¬ня до цивілістичної термінології змінилося, що і зумовило повернення до категорії "фізична особа", яка вживається в усіх євро¬пейських правових системах.
У зв'язку з цим слід підкреслити, що йдеться не просто про зміну терміна, а про формування нового підходу. Якщо раніше в центрі уваги знаходилася характеристика людини як громадянина, і тим самим підкреслювалося значення її взаємин з державою, тепер увага загострюється на цінності і правовому статусі людини у приватно¬правових (цивільно-правових) відносинах.
Згідно з ЦК фізична особа — це людина, що виступає як учас¬ник цивільних відносин (ст. 24).
Поняття "фізична особа" і "людина" взаємопов'язані, але не тотожні. Фізична особа — це завжди і тільки людина. Проте людина може бути, а може і не бути учасником цивільних відносин. Крім того, людина може розглядатися як суб'єкт права, а може бути пред¬метом наукового дослідження або розглядатися як об'єкт впливу у іншій системі суспільних зв'язків.
Отже поняття фізичної особи у цивілістиці може не співпадати з поняттям людини, як істоти біологічної: іноді ці поняття тотожні, а іноді — поняття "фізична особа" вужче за поняття "людина".
< Попередня Наступна >